Ruda śląska atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Rudzie śląskiej?

Spis treści

Ruda Śląska leży na Górnym Śląsku, w centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Powstała poprzez połączenie miast Ruda i Nowy Bytom w 1959 r. Ruda Śląska jest nowym tworem, jednak kilka jej dzielnic może pochwalić się średniowiecznym rodowodem. W mieście czeka na Was mnóstwo interesujących miejsc. Poznajcie ich część z naszym przewodnikiem.

Najciekawsze atrakcje w Rudzie Śląskiej

Rudę Śląską można określić jako patchwork różnych mniejszych i większych miejscowości. Każda dzielnica miasta ma swój urok i skrywa liczne interesujące zabytki. Sprawdź, co warto zobaczyć w tym unikalnym mieście.

Kościoły w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska jest z pewnością gratką dla miłośników architektury sakralnej. W mieście znajduje się mnóstwo kościołów, które pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

  • Kościół św. Marii Magdaleny (Bielszowice) – świątynię wybudowano w 1883 r. wg projektu Phillipa i Traufelda z Gliwic. Budynek reprezentuje styl neogotycki.
  • Kościół ścięcia św. Jana Chrzciciela (Godula) – budowla neogotycka, wybudowana w latach 1868–1871. Świątynię zaprojektował Teodor Linke, budowniczy Schaffgotschów. W oknach kościoła znajdują się piękne witraże autorstwa L. Glötza z Salzburga.
  • Kościół Matki Boskiej Różańcowej (Halemba) – świątynia powstała w 1890 r. To budynek z cegły w tzw. stylu Rundbogenstil, zawiera elementy konstrukcji szachulcowej. W kościele znajduje się unikatowa czarna monstrancja z węgla.
  • Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes (Kochłowice) – późnobarokowa świątynia z 1806 r., którą częściowo zafundował hrabia Łazarz Henckl von Donnersmarck wraz z żoną. W kościele znajduje się barokowo-klasycystyczna ambona z baldachimem z XVIII wieku, barokowa chrzcielnica i piękne witraże z 1885 r.
  • Sanktuarium św. Józefa (Ruda) – monumentalna, neoromańska świątynia z początku XX wieku, której projektantem był August Menken. Obiekt był inspirowany bazyliką San Lorenzo di Campo Verano w Rzymie oraz nadreńskimi świątyniami romańskimi.

Poza wymienionymi obiektami w Rudzie Śląskiej mieści się jeszcze wiele pięknych świątyni. Na ich odwiedzenie warto poświęcić cały dzień, na pewno się nie zawiedziecie.

Osiedle Kaufhaus

Kaufhaus to zabytkowe osiedle robotnicze położone na styku dzielnic Nowego Bytomia i Chebzia. Powstało w XIX wieku dla pracowników huty „Pokój”. Jego nazwa wzięła się od okazałego domu handlowego położonego w centralnej części osiedla. Budynki na terenie Kaufhausu to typowe, tzw. familoki. Dwupiętrowe obiekty z dachem dwuspadowym i skromnymi detalami architektonicznymi.

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka

To placówka, której początki sięgają 1976 r. Działalność muzeum skupia się na promocji historii Rudy Śląskiej i okolic. Możecie zobaczyć tutaj wystawy stałe, takie jak: „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”, „Z dziejów górnictwa w Rudzie Śląskiej”, „Elementy kultury ludowej na Górnym Śląsku”, „Jan Stefan Dworak” czy „Galeria rudzkich twórców profesjonalnych”.

Muzeum Historii Polski Ludowej

Turystom i mieszkańcom z pewnością spodoba się Muzeum Historii Polski Ludowej. Placówka siedziby mieści się na terenie dawnego folwarku Dwór Nowa Ruda, który należał do rodziny von Ballestrem. Możecie zobaczyć tutaj eksponaty przedstawiające przedmioty codziennego użytku, które używano w Polsce w latach 1945–1989. Interesująca jest ponadto rekonstrukcja gabinetu I sekretarza PZPR oraz galeria plakatów. W muzeum znajduje się również Kino „Uciecha”, w którym wyświetlane są kroniki filmowe i filmy animowane z okresu PRL. Obok placówki, na wystawie plenerowej, mieszczą się natomiast samochody z tamtego okresu: Syrena 105, FSO Warszawa, Trabant 601 oraz motocykle i pojazdy gaśnicze.

Wieża wyciągowa szybu „Andrzej”

Wieża wyciągowa szybu „Andrzej” należała do kopalni „Gottessegen”. Powstała w latach 70. XIX wieku i funkcjonowała do 1926 r. To obiekt murowany cegłą. Ma formę wieży obronnej typu Małachow. Wysokość wieży to 28 m.

Co jeszcze zobaczyć w Rudzie Śląskiej?

W dzielnicy Chebzie mieści się dworzec kolejowy z przełomu XIX i XX wieku. Wyróżnia go elewacja w stylu muru pruskiego. Obecnie w budynku znajduje się siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej. W dzielnicy Halemba zlokalizowany jest natomiast Pałacyk Donnersmarcków z połowy XVIII wieku. To klasycystyczny budynek o zwartej bryle i mansardowym dachu z lukarnami. Jego elewację zdobią pionowe lizeny. Dzisiaj należy do Miejskiej Biblioteki Publicznej. W dzielnicy Wirek warto zobaczyć kolonię robotniczą Ficinus z ok. 1867 r. To zespół 16 budynków stworzonych dla kopalni węgla kamiennego „Gottessegen”. To jedno z najstarszych miejsc tego typu na Śląsku.

W dzielnicy Halemba możecie odpocząć w Parku Wodnym. Obiekt składa się z trzech stref: rekreacji, saunarium i sportu. Ceniony jest za nowoczesność i obecność jednego z najgłębszych basenów do nurkowania w Polsce.

Ruda Śląska – moc atrakcji kulturalnych

Szukacie kulturalnych atrakcji w Rudzie Śląskiej? Wybierzcie się do Domu Kultury Bielszowice. To miejsce, w którym mieszkańcy mogą rozwijać swoje pasje. Placówka organizuje mnóstwo zajęć i warsztatów dla różnych grup wiekowych. W przypadku tego miejsca nie można również narzekać na repertuar, ponieważ jest on wypełniony świetnymi spektaklami teatralnymi i koncertami. W DKB możecie liczyć na znakomitą rozrywkę w gwiazdorskiej obsadzie. Na terenie miasta znajdziecie wiele Domów Kultury i Młodzieżowych Domów Kultury, które oferują bogatą ofertę zajęć i widowisk artystycznych.

W Rudzie Śląskiej działa także Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty. Instytucja powstała z połączenia Teatru i Centrum Kultury im. Henryka Bisty. Oferuje szeroki repertuar, od przedstawień teatralnych przez kabarety, stand-upy po wystawy. ŚTI organizuje także zajęcia taneczne, muzyczne i plastyczne dla dzieci i młodzieży.

Przygotujcie się na rozrywkę na najwyższym poziomie! Chcecie kupić bilety na nadchodzące wydarzenia kulturalne w Rudzie Śląskiej? Wejściówki na wybrane spektakle teatralne, koncerty, występy kabaretowe i widowiska dla najmłodszych znajdziecie w serwisie biletyna.pl. Zapraszamy do subskrybowania naszego newslettera oraz pobrania aplikacji mobilnej.

Site Footer