Gniezno atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Gnieźnie

Spis treści

Gniezno ulokowane jest w województwie wielkopolskim. To jedno z najważniejszych miast w naszym kraju – pierwsza stolica Polski. To również tutaj znajduje się jeden z najważniejszych zabytków sakralnych – archikatedra gnieźnieńska. Gniezno jest więc często odwiedzane zarówno przez wycieczki szkolne, jak i pielgrzymów. Co warto zobaczyć w tym mieście? Jakie są najciekawsze atrakcje Gniezna?

Zwiedzanie Gniezna – co warto zobaczyć w pierwszej stolicy Polski?

Zwiedzanie Gniezna jest niezwykle przyjemne, ponieważ większość zabytków zlokalizowana jest w centrum miasta. Znajduje się tutaj m.in. piękny Rynek, Bazylika, kościoły czy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zobaczmy najbardziej interesujące zabytki w mieście Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika wzniesiona na Wzgórzu Lecha może pochwalić się bogatą i długoletnią historią. Współczesna wersja Katedry Gnieźnieńskiej jest gotycką świątynią trójnawową z ambitem i czternastoma barokowymi kaplicami. W mieszczących się obok dzwonnicach znajdują się natomiast dzwony: Święty Wojciech i Błogosławiony Bogumił. Najbardziej interesującym zabytkiem w bazylice jest konfesja i relikwiarz św. Wojciecha. Warto również zwrócić uwagę na słynne Drzwi Gnieźnieńskie, które są arcydziełem, jeśli chodzi o romańską sztukę odlewniczą w Polsce. Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiają 18 scen z życia świętego Wojciecha.

Co ciekawe, wśród ozdobnych ornamentów, które zdobią Drzwi Gnieźnieńskie, znajduje się lew, którego podobiznę możemy zauważyć również na rewersie banknotu 20-złotowego. Z pewnością warte zobaczenia są również podziemia katedry i taras widokowy, który znajduje się na wieży bazyliki.

Centrum miasta – piękne kościoły i inne ważne zabytki

W pierwszej stolicy Polski uwagę zwraca nie tylko Bazylika, której Drzwi Gnieźnieńskie zachwycą każdego. W mieście tym znajduje się wiele kościołów, które z pewnością warto odwiedzić. Mowa tutaj m.in. o kościele św. Jerzego, w którego murach znajduje się szereg ormiańskich reliktów. Interesujący się również kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego (na Wzgórzu Panieńskim), który powstał z połączenia świątyni w barokowym stylu i starego kościoła klarysek. Kościół ten ma dwie nawy i znajduje się w nim obraz Matki Bożej Pocieszenia z Gniezna. W Gnieźnie mieści się jeszcze wiele innych świątyń, a każda z nich zachwyca swoim wnętrzem i historią. Przykładowo kościół Jana Chrzciciela uważany jest za najstarszą świątynię miasta.

Zwiedzanie Katedry warto zakończyć pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, który jest kopią tego, wykonanego w 1929 r. przez Marcina Rożka. To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów gnieźnieńskiego krajobrazu.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej ulokowane jest na Wzgórzu Lecha. Powstało w 1991 r. i znajdują się w nim eksponaty ze skarbca katedralnego. Są to jedne z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej, m.in. Kielich królewski, Kielich św. Wojciecha oraz relikwie św. Gereona, św. Urszuli czy św. Barbary. Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oferuje zwiedzającym również rzeźby sakralne, medale, pamiątki prymasów polskich czy portrety trumienne.

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Muzeum Początków Państwa Polskiego było mocno związane z pracami archeologicznymi, które miały na celu znalezienie jak największej liczby informacji o początkach państwa polskiego. W Muzeum Początków Państwa Polskiego znajdują się obrazy z podobiznami pierwszych królów, przykłady słowiańskiej i romańskiej sztuki w Polsce, pokaźny zbiór ceramiki gnieźnieńskiej i wiele innych ciekawych atrakcji.

Po odwiedzeniu Muzeum Początków Państwa Polskiego, warto udać się do parowozowni. To jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Podczas zwiedzania parowozowni z przewodnikiem, można dowiedzieć się wielu ciekawostek. Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei natomiast wciąż pracuje nad renowacją tego miejsca. Jego celem jest przywrócenie mu dawnej świetności.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej to miejsce, w którym można zobaczyć zarówno wystawy o tematyce motocyklowej, jak i pokazy różnorodnych zabytków techniki. Przedstawiane eksponaty są odnawiane z zachowaniem szczególnej dbałości i oryginalności. W Muzeum Zabytków Kultury Technicznej można również uczestniczyć w ciekawych warsztatach, dotyczących budowy maszyn.

Trakt Królewski

Zwiedzając Gniezno, warto podążać Traktem Królewskim, czyli bardzo ciekawym szlakiem turystycznym. Jego trasa prowadzi przez najpopularniejsze i te mniej znane miejsca takie jak: Gnieźnieńska Katedra, Park Miejski, koszary itd. Na Trakcie Królewskim spotkamy również posągi pierwszych polskich królów i dwóch legendarnych władców oraz piętnaście rzeźb królików. Każdy z nich nawiązuje do ważnych wydarzeń w dziejach miasta. Tajemnice pierwszej stolicy Polski można odkrywać za pomocą aplikacji Królika GOń, która pomaga zlokalizować rzeźby, a także sprawdza naszą wiedzę dot. Gniezna i historii Polski. Przechodząc przez Trakt Królewski, gdy uda nam się już znaleźć wszystkie króliki, możemy udać się do Informacji Turystycznej po dyplom.

Gniezno od strony kulturalnej

Gniezno to nie tylko Trakt Królewski, Katedra Gnieźnieńska czy inne liczne zabytki. W tym mieście możemy również uczestniczyć w licznych wydarzeniach kulturalnych takich jak: Królewski Festiwal Artystyczny, Festiwal Filmowy „OFFeliada”. Warte uwagi są również imprezy cykliczne: Zjazd Gnieźnieński czy „Koronacja Królewska”.

Instytucje kulturalne

W Gnieźnie działa wiele wcześniej opisanych instytucji kulturalnych takich jak: Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Techniki oraz Dom Powstańca Wielkopolskiego poświęcony pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Będąc w Gnieźnie, warto również odwiedzić Miejski Ośrodek Kultury, który zajmuje się szeroko pojętą działalnością artystyczną: tańcem, muzyką, sportem i plastyką. Odbywają się tutaj również liczne wydarzenia kulturalne, a także działają grupy taneczne, muzyczne i teatralne.

Centrum Kultury Scena to dziwna

Centrum Kultury w Gnieźnie działa od 2009 r. Organizowane są tutaj imprezy cykliczne, np. Festiwal Wyobraźni. Dodatkowo odwiedzający to miejsce, mogą uczestniczyć w licznych zajęciach w ramach Sceny: Perkusji, Skrzypiec, Gitary czy Wokalu. W Centrum mieszczą się także pracownie tańca, fotografii czy rękodzieła.

Teatr im. A. Fredry

W Gnieźnie znajduje się również Teatr im. A. Fredry, który działa od 1946 r. Przez 45 lat działał jako scena objazdowa, aby w 1991 r. stać się tylko placówką stacjonarną. Teatr wystawia zarówno inscenizacje klasyki polskiej, jak i zagranicznej.

Site Footer