Ostrów wielkopolski atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Ostrowie Wielkopolskim

Spis treści

Ostrów Wielkopolski leży na Wysoczyźnie Kaliskiej nad Ołobokiem w województwie wielkopolskim. Jego nazwa pochodzi od archaizmu oznaczającego „wyspę/ kępę wśród mokradeł otoczonych wodą”. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z początków XV wieku, co jest widoczne w architekturze i układzie urbanistycznym. Co warto zobaczyć w Ostrowie Wielkopolskim? Zobaczcie listę najciekawszych miejsc.

Jakie atrakcje oferuje Ostrów Wielkopolski?

Ostrów Wielkopolski to miasto o ciekawej architekturze. Będąc w centrum, warto zatrzymać się na dłużej przed ratuszem, który został zaprojektowany przez Johanna Heinricha Häberlina w 1828 r. W późniejszych latach budynek kilkukrotnie przebudowywano. Ostatnia modernizacja miała miejsce w 2005 r. Od 2003 r. z wieży zegarowej wygrywany jest hejnał miasta.

Co ciekawe, w tej samej wieży umieszczono miedzianą skrzynkę, w której ukryto płytę kompaktową z wykazem mieszkańców, podkowę szczęścia, publikacje książkowe i regionalne gazety. To kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń, które mogą odkryć ją w razie ponownego remontu budynku. Przyjrzyjcie się pięknej fasadzie ratusza, która opasana jest gzymsami, kroksztynami i filarami. Na jej czele widnieje natomiast łacińska sentencja, która oznacza „W zgodzie małe rzeczy rosną – w niezgodzie największe się rozpadają”. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Konkatedra św. Stanisława Biskupa

Potocznie nazywana farą, Konkatedra św. Stanisława Biskupa to piękna, neoromańska rzymskokatolicka świątynia, którą wzniesiono początkiem XX wieku. Jej fundatorem był książę Ferdynand Radziwiłł. Najstarszym zabytkiem w kościele jest obraz św. Anny pochodzący z XVII w. Można go zobaczyć wyłącznie w dniu jej święta. We wnętrzu znajdują się liczne polichromie, 6 ołtarzy bocznych oraz oktagonalne prezbiterium. Fasada konkatedry zachwyca rozetami, witrażami oraz kompozycjami arkadowych wnęk. Obiekt jest częścią zespołu budynków, kompleks ten tworzą również:

  • neogotycka plebania z ok. 1906 r. wraz z malowniczymi ogrodami,
  • Dom Katolicki z XIX w. o ascetycznym wyglądzie i gotyckim okach. Wewnątrz mieścił scenę teatralną, którą okalały popiersia Tadeusza Kościuszki i Karola Marcinkowskiego. Na kurtynie widniały Łazienki warszawskie,
  • Neobarokowy Konwikt Arcybiskupi z XIX/ XX w.,
  • grota Matki Boskiej z Lourdes z lat 1928–1933.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Najstarszy zachowany obiekt w Ostrowie Wielkopolskim to tzw. Mały Kościółek, czyli Kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i ewangelicko-augsburski im. Świętej Trójcy. Jednonawowa świątynia pochodzi z 1777 r. Z zewnątrz warto przyjrzeć się neoromańskiej wieży z barokowym hełmem. W środku natomiast większość wyposażenia utrzymana jest w późnobarokowym stylu. Uwagę zwraca przede wszystkim drewniany ołtarz z 1778 r. w stylu barokowym.

Stary Cmentarz

Założona w 1782 r. nekropolia jest jedną z najstarszych czynnych w Polsce. Powstała jeszcze wcześniej niż krakowski Cmentarz Rakowicki czy warszawskie Powązki. Co ciekawe, jest ona również pierwszym w naszym kraju cmentarzem ulokowanym z dala od kościoła.

Nowa synagoga

Nowa synagoga uważana jest za najcenniejszy zabytek architektury sakralnej Ostrowa Wielkopolskiego. Jest to jedyna w Polsce wielkomiejska bożnica utrzymana w stylu mauretańskim. W 1857 r. kamień węgielny pod jej budowę wmurował Mojżesz Stössel – rabin z Kępna. Autorem synagogi był Moritz Landé.

Bożnica charakteryzuje się stylem mauretańskim, którego wybór był nieprzypadkowy. Miał podkreślać orientalne pochodzenie społeczności żydowskiej. W budowli obecne są również naleciałości stylu bizantyjskiego i neorenesansowego. Obiekt jest siedzibą Forum Synagoga, zajmującą się organizacją wydarzeń artystycznych i kulturalnych.

Jakie jeszcze atrakcje skrywa Ostrów Wielkopolski?

W Ostrowie Wielkopolskim warto zwiedzić nie tylko rynek i powyższe zabytki. W miejscowości znajdują się również neogotyckie Stare Koszary, Koszary Ułańskie i Nowe Koszary z XIX w. Dwa z nich są siedzibą szkół i Muzeum Garnizonu Ostrowskiego. Symbolami zabudowy przemysłowej są Fabryka Wagon i neogotycka XIX-wieczna Stara Gazownia. Warto odwiedzić również Park Miejski, w którym mieści się staw z fontannami, alejki piesze i rowerowe oraz amfiteatr. Odbywają się w nim wydarzenia kulturalne, m.in. koncerty czy festyny. Warty odwiedzenia jest również Ośrodek Sportu i Rekreacji Piaski oraz Park Kultury i Wypoczynku Piaski-Szczygliczka, oferujący mnóstwo atrakcji m.in. Park Olbrzymich Owadów – dawniej skansen pszczelarski.

Ostrów Wielkopolski – atrakcje kulturalne

Planujecie odwiedzić Ostrów Wielkopolski? Atrakcje tego miasta to nie tylko kościoły, zabytki i atrakcyjne położenie wśród zieleni. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie! Zwiedzanie zarówno w okresie letnim, jak i zimowym może umilić oferta kulturalna miasta. Co można robić w Ostrowie Wielkopolskim?

Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Chcąc miło spędzić dzień w tym pięknym mieście, warto odwiedzić Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Znajdują się w nim wystawy czasowe i stałe, takie jak: „Ostrów do roku 1939”, „W kuchni babuni” czy „Muzeum 3D. Ulicami dawnego Ostrowa. Café Muzeum”. W Muzeum Miasta Ostrowa organizowane są również konkursy oraz spotkania z historykami, publicystami i literatami.

Ostrowskie Centrum Kultury

Główną instytucją kulturalną Ostrowa Wielkopolskiego jest Ostrowskie Centrum Kultury. Organizowane są w nim zarówno koncerty, spektakle teatralne, jak i występy kabaretowe czy stand-upowe. Ostrowskie Centrum Kultury oferuje również szeroką gamę zajęć artystycznych i kulturalnych dla dzieci i dorosłych.

3mk Arena Ostrów, galerie i festiwale

W Ostrowie Wielkopolskim znajduje się ponadto 3mk Arena Ostrów. Jest to hala sportowo-widowiskowa, w której organizowane są widowiska kabaretowe, koncerty, jak i inne wydarzenia. Pozostałe miejsca, w których można liczyć na świetne widowiska to m.in.: Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria Sztuki Współczesnej czy Galeria 33. W mieście działa ponadto kino. Warto dodać, że w Ostrowie Wielkopolskim odbywają się imprezy cykliczne, takie jak: Międzynarodowy Festiwal Chopin w barwach jesieni, Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu, Międzynarodowy Festiwal Bluesowy Jimiway Blues Festival i wiele innych ciekawych festiwali muzycznych, filmowych i religijnych.

Chcecie być na bieżąco z ofertą kulturalną Ostrowa Wielkopolskiego? Obserwujcie nasz serwis. W Biletynie kupicie bilety i znajdziecie pełną, aktualizowaną na bieżąco listę wydarzeń.

Site Footer