Tarnobrzeg atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Tarnobrzegu

Spis treści

Aby wybrać się do Tarnobrzega, trzeba udać się na południe Polski. To właśnie w województwie podkarpackim, na prawym brzegu Wisły mieści się ta miejscowość, która początkowo miała nosić nazwę Tarnodwór lub Nowy Tarnów. Do lat 90. XX w. Tarnobrzeg był największym ośrodkiem wydobycia i przetwórstwa siarki. Dzisiaj ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji turystycznych.

Tarnobrzeg – miasto siarki, rzemiosła, handlu i kultu maryjnego

Nazwa Tarnobrzega nie jest przypadkowa. Otóż miejscowość została założona przez magnacki ród Tarnowskich w 1593 r. W ramach PRL-owskiej „deburżuaizacji” władze starały się zakwestionować pochodzenie nazwy, forsując tezę, że pochodzi ona od tarniny, która porasta brzeg Wisły. Już od pierwszych lat istnienia Tarnobrzeg był znany jako ośrodek handlu, rzemiosła i miejsce kultu maryjnego. Prężny rozwój Tarnobrzega został zahamowany przez destrukcyjne działania potopu szwedzkiego. Miasto odradzało się po II wojnie światowej. Powołano do życia m.in. Tarnobrzeski Okręg Przemysłowy, trudniący się wydobyciem siarki. Z czego dzisiaj słynie Tarnobrzeg? Co warto zobaczyć w tym mieście? Sprawdźcie!

Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej

Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej to jedno z najpopularniejszych miejsc na mapie Tarnobrzega. Barokowy kościół i mieszczący się obok niego klasztor dominikanów, pochodzą z XVII wieku. Już sama budowla robi duże wrażenie, a w szczególności jej wnętrze. W zaszczytnym, centralnym miejscu na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Dzikowskiej. Wcześniej należał do rodziny Tarnowskich. Kiedy jednak dowiedziono, że czyni cuda, przeniesiono go do kościoła, który wybudowano specjalnie na tę okoliczność. Obraz prawdopodobnie powstał w XVI w. we Flandrii – przedstawia Świętą Rodzinę.

Pałac Tarnowskich i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

Pałac Tarnowskich, zwany także Zamkiem Tarnowskich w Dzikowie powstał w XV wieku jako wieżowy dwór obronny. W XVII i XVIII wieku został przejęty przez rodzinę Tarnowskich i przebudowany. Dodano do niego m.in. fortyfikacje bastionowe. Później, w 1830 r. budowlę zamieniono na rezydencję w stylu neogotyckim, projektu Franciszka Marii Lanciego. Otaczał go rozległy park krajobrazowy. Tarnowscy mogli pochwalić się bogatymi zbiorami dzieł sztuki, rozległą biblioteką i archiwami. Posiadali m.in. rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 1929 r. pałac spłonął. W kolejnych latach udało się go odbudować w formie neobarokowej. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Gotycki kościół św. Marii Magdaleny

Wyjątkowym zabytkiem sakralnym jest Kościół św. Marii Magdaleny. To gotycka świątynia pochodząca z XII wieku, której żebrowe sklepienie dobudowano w XIV wieku. Jest to najstarsza zachowana część budowli. Prawdopodobnie jej fundatorem był król Kazimierz Wielki.

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego mieści się w budynku dawnego spichlerza dworskiego, który pochodzi z XIX wieku. Projektantem obiektu był Jan Bogdan Tarnowski. Spichlerz złożony był z cegły, ale pokryto go ceramicznymi dachówkami, co stanowi bardzo ciekawe rozwiązanie, atrakcyjne wizualnie. W Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego można dowiedzieć się, jak wyglądało wydobycie siarki, z jakich narzędzi korzystano.

Jezioro Tarnobrzeskie

Jezioro Tarnobrzeskie znane jest również pod nazwą Zalewu Machowskiego. To sztuczny zbiornik wodny, który powstał w 2009 r. poprzez zalanie wodami pobliskiej Wisły wyrobiska górniczego. Jego głębokość wynosi 110 m (obecnie 42 m), co plasuje Jezioro Tarnobrzeskie czwartym najgłębszym sztucznym zbiornikiem w naszym kraju. Jezioro Tarnobrzeskie to świetne miejsce na leniwy i aktywny wypoczynek. Wzdłuż akwenu rozciągają się ścieżki rowerowe, plaża, park linowy i wiele punktów gastronomicznych.

Ciekawe atrakcje turystyczne znajdują się ponadto w okolicy Tarnobrzega. Mowa tutaj m.in. o takich obiektach jak Pałac Myśliwski Szindlerów zlokalizowany w Mokrzyszowie. Pochodzący z XIX w. obiekt uważany jest za jedną z najpiękniejszych pozostałości neogotyckich w tym regionie. Nieopodal Tarnobrzega znajduje się natomiast Sandomierz, a w nim Zamek Królewski i Sandomierski Szlak Winiarski. To właśnie w tym mieście powstają jedne z najlepszych win w skali całego kraju.

Tarnobrzeg – atrakcje kulturalne w mieście siarki

Tarnobrzeg to nie tylko piękne obiekty w stylu barokowym, malownicze Jezioro Tarnobrzeskie i Pałac Tarnowskich. Zwiedzając to miasto, warto również zwrócić uwagę na otaczającą przyrodę i wybrać się na odprężający spacer. Co więcej, w Tarnobrzegu dzieje się naprawdę wiele, jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne. Główną instytucją, w ramach działalności, której organizowane są koncerty, spektakle teatralne czy inne ciekawe widowiska, jest Tarnobrzeski Dom Kultury. W tym obiekcie mieści się ponadto kino, które każdego dnia proponuje bogaty repertuar.

Uczta dla miłośników literatury i dzieci

Poza Tarnobrzeskim Domem Kultury, który kiedyś funkcjonował pod nazwą Wojewódzkiego Domu Kultury, w mieście znajdują się biblioteki. Publiczne i parafialne księgozbiory oferują wiele interesujących pozycji dla miłośników wszelakiej literatury. Nierzadko w obiektach tych odbywają się spotkania z autorami, ciekawymi osobowościami oraz zajęcia dla dzieci i dorosłych. Jeśli o najmłodszych mowa, warto wybrać się na pokazy cyrkowców w Namiocie Cyrku Zalewski.

Wydarzenia cykliczne

Warto zwrócić uwagę na imprezy cykliczne, które odbywają się w Tarnobrzegu przez cały rok. Mowa tutaj m.in. o Międzynarodowych Koncertach Organowych, Konkursie Piosenki „Wygraj Sukces”, Satyr Blues Nights czy Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Nowy Brzeg – Nowa Fala”. Co więcej, od czasu do czasu miłośnicy muzyki poważnej mogą liczyć na koncerty organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Jeśli szukacie interesujących wydarzeń kulturalnych w Tarnobrzegu, zachęcamy do śledzenia naszego serwisu. Codziennie zamieszczamy na portalu najświeższe informacje o premierach z dziedziny sztuki, muzyki i teatru. Zapraszamy do zapisania się do newslettera i pobrania aplikacji mobilnej.

Site Footer