Płock atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Płocku

Spis treści

Płock to piękne miasto przeplatane zielenią i zabytkami. Położone jest w województwie mazowieckim, nad Wisłą – niecałe 2 godziny drogi od Warszawy. Płock może poszczycić się bogatą i ciekawą historią. Czy wiesz, że kiedyś był stolicą Polski? Zobaczcie, jakie atrakcje turystyczne warto odwiedzić w Płocku.

Centrum miasta – atrakcje w Płocku

Zwiedzanie Płocka rozpocznijcie od centrum miasta. Starówka obfituje w piękne zabytki, a należy zaznaczyć, że Płock jest jednym z najstarszych miast Polski. Układ Rynku ukształtował się w XIV w. i do dziś pozostał taki sam – z nielicznymi zmianami. W XX w. plac ten przebudowano, a na jego środku umieszczono fontannę Afrodyty. Na Rynku możecie zobaczyć również zabytkowy zegar słoneczny z 1793 r.

Rynek otaczają przepiękne, kolorowe kamienice. Większość z nich pochodzi z XVIII i XIX w. Jedną z najpopularniejszych jest barokowa kamieniczka z końca XVII w. oraz ta znajdująca się pod adresem Grodzka 2. To właśnie w niej, w latach 60. mieszkał główny architekt Płocka – Stanisław Staszewski. Na Rynku mieści się także Ratusz wykończony w stylu klasycystycznym. Na wieży ratuszowej codziennie o godzinie 12:00 odtwarzana jest scena pasowania na rycerza Bolesława III Krzywoustego przez jego ojca Władysława Hermana. Figurki odlane z epoksydowych żywic są naprawdę duże, więc można dostrzec je z daleka.

Wzgórze Tumskie i bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jedne z najciekawszych i najstarszych atrakcji miasta można znaleźć na Wzgórzu Tumskim. Jest to wysoka skarpa ulokowana nad Wisłą, która idealnie nadaje się na długie spacery. Można z niej oglądać także panoramę miasta. Znajduje się na niej bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która z zewnątrz ma piękne zdobienia gotyckie, renesansowe i romańskie. Natomiast wewnątrz można podziwiać zachwycające polichromie Władysława Drapiewskiego. Jest to jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce, pochodząca z XII w. Na Wzgórzu Tumskim ulokowane jest także Muzeum Diecezjalne. Wzgórze Tumskie skrywa również pozostałości po XIV-wiecznym Zamku Książąt Mazowieckich.

Katedra mariawicka

Nieopodal Starego Rynku znajduje się bardzo ciekawa, a przede wszystkim piękna atrakcja Płocka. Jest to zespół klasztorno-katedralny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Znajdujące się tutaj budynki wykończone w stylu neogotyku angielskiego pozwalają poczuć się niczym podczas spaceru po Wielkiej Brytanii kilkadziesiąt lat temu.

Muzeum Mazowieckie w Płocku – bogata kolekcja secesyjna i art déco

Muzeum Mazowieckie to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Płocku. Jest to najstarsze polskie muzeum, które powstało z inicjatywy społecznej – zostało powołane do życia w 1821 r. Muzeum Mazowieckie skrywa największą w naszym kraju kolekcję eksponatów secesyjnych i art déco.

Muzeum Mazowieckie składa się z 5 miejskich sektorów i 2 znajdujących się w niedalekiej okolicy. Najciekawsze oddziały to te przedstawiające eksponaty secesyjne, sztukę art déco, a także oddział Muzeum Mazowieckiego ukazujący wystawę „X wieków Płocka”.

Oddział Muzeum Mazowieckiego – Dział Etnografii

W dawnym spichlerzu mieści się kolejny dział Muzeum Mazowieckiego. Jest to bardzo ciekawe Muzeum Etnograficzne przedstawiające wystawę: „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”. Możemy zobaczyć tutaj drzeworyty Hiroshige i Hokusaia, czy oddać się medytacji.

Muzeum Żydów Mazowieckich

Muzeum Mazowieckie w Płocku ma wiele oddziałów, a jednym z nich jest Muzeum Żydów Mazowieckich. Zlokalizowane jest ono w XIX-wiecznej, dawnej synagodze. Dzięki temu miejscu możemy poznać bliżej elementy kultury żydowskiej, a także dowiedzieć się o życiu Żydów na Mazowszu.

Najciekawsze atrakcje w Płocku – co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

W malowniczo położonym Płocku znajduje się cała masa atrakcji. Miejsce, które warto odwiedzić, to m.in. Miejski Ogród Zoologiczny. Znajduje się tutaj najstarsze zwierzę w polskich ogrodach zoologicznych – aligatorzyca Marta urodzona w 1930 r.

W Płocku znajduje się również imponujący Most Legionów Piłsudskiego, który warto odwiedzić nocą, aby podziwiać liczącą aż 690 m, piękną iluminację w kolorach miasta: beżowym, niebieskim i czerwonym. Będąc w Płocku, warto odwiedzić również okoliczne miejscowości, które proponują wiele ciekawych atrakcji.

Płock – atrakcje kulturalne miasta

Płock to nie tylko piękne, zabytkowe miasto, lecz także miejsce, w którym można wziąć udział w kulturalnych, interesujących wydarzeniach. Każdego roku mają tutaj miejsce różnorodne imprezy cykliczne. Najpopularniejszy jest festiwal Audioriver, który jest organizowany nad Wisłą. Płock znany jest także z Polish Hip Hop Festival oraz takich wydarzeń jak Reggaeland, Vistula Folk Festiwal, Drift Masters czy Płocka Noc Kabaretowa.

Kulturalne atrakcje Płocka – wybierz się na fantastyczne koncerty, spektakle i nie tylko

Jeśli chcesz wybrać się na ciekawy spektakl, odwiedź Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Przygotowywane są tutaj przedstawienia, które zainteresują zarówno dorosłych widzów, jak i młodszą widownię.

Poszukując kulturalnych wrażeń, warto udać się także do Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów. W POKIS-ie działają liczne zespoły muzyczne i taneczne. Promowana jest tutaj także edukacja artystyczna. W ramach działania tej instytucji organizowane są imprezy plenerowe, koncerty, wystawy i wiele innych wydarzeń.

W Płocku warto odwiedzić także Orlen Arenę czy Salę Koncertową Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego. To miejsca, w których zawsze oferowane są wspaniałe widowiska zarówno dla miłośników sztuki, jak i muzyki. W Płocku działa także Amfiteatr ulokowany w pięknej niszy osuwiskowej skarpy wiślanej.

Już teraz sprawdź w serwisie Biletyna, jakie są nadchodzące imprezy w Płocku i kup bilety, zanim się wyprzedadzą!

Site Footer