Zamość atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Zamościu

Spis treści

Zamość to miasto położone w województwie lubelskim. Nazywane jest „perłą renesansu” czy „miastem arkad”. Zostało założone przez Jana Zamoyskiego na terenie historycznej Rusi Czerwonej i dawnej ziemi chełmskiej. Największe wrażenie na zwiedzających robi Stare Miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sprawdźmy najciekawsze atrakcje Zamościa.

Stare Miasto, Park Miejski i inne atrakcje Zamościa – co warto zobaczyć w tym mieście?

W Zamościu na mieszkańców, jak i turystów czeka wiele atrakcji. To renesansowe miasto jest niezwykłe pod wieloma względami. Przez wielu nazywane jest idealnym. Co warto zobaczyć w Zamościu? Przekonajmy się!

Jak zwiedzać Zamość? Najlepiej rozpocząć podróż od Starego Miasta

Stare Miasto w Zamościu ma bardzo ciekawy układ. Mianowicie architekt Bernardo Morando nadał mu kształt człowieka. Patrząc na plan miasta z lotu ptaka, zauważymy, że pałac Zamoyskich jest głową, Ratusz sercem, a część brzuszną stanowią Rynki: Rynek Wielki, Rynek Wodny i Rynek Słony. Płucami miasta są natomiast Katedra i Akademia Zamojska, a nogami i rękami mury obronne.

Na Rynku uwagę zwraca barokowy Ratusz. Z wieży ratuszowej grany jest hejnał. Rozbrzmiewa on w trzy strony świata. Dlaczego nie w cztery? Hejnalista nie trąbi w stronę Krakowa, ponieważ podobno Zamoyski miał niemiłe stosunki z tym miastem, więc zabronił zwracać się ku niemu. Ratusz w Zamościu otaczają m.in. kolorowe kamienice ormiańskie ulokowane w północnej pierzei placu. Warto wiedzieć, że w historii miasta znajdują się wątki wielokulturowe. Miasto to zamieszkiwali m.in. Żydzi, Rusini, Grecy, a także Ormianie. Stąd Zamość przepełniony jest elementami tych kultur. W podziemiach ratusza znajduje się natomiast trasa turystyczna. Warto wiedzieć, że wśród atrakcji turystycznych Zamościa znajduje się kilka podziemnych tras. Bardzo ciekawa jest np. trasa turystyczna Bastion.

Twierdza Zamość

Zamość może poszczycić się potężnymi fortyfikacjami, których częścią jest Twierdza Zamość. Powstała ona na przełomie XVI i XVII w. Po licznych przebudowach, była ona najpotężniejszą w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dzięki czemu z łatwością odparła pięć oblężeń, m.in. Kozaków Chmielnickiego czy wojska Księstwa Warszawskiego. Mury obronne są naprawdę imponujące, ich najdłuższe oblężenie przez Rosjan trwało aż 10 miesięcy.

Niegdyś częścią Twierdzy Zamość była Rotunda Zamojska. W czasie II wojny światowej znajdował się w niej niemiecki obóz jeniecki, w którym miały miejsce liczne egzekucje, także dzieci. To miejsce zadumy i symbol męczeństwa Polaków.

Pałac Zamoyskich i pomnik Jana Zamoyskiego

Na ulicy Akademickiej (w zachodniej części Starego Miasta), tuż przy Rynku Wielkim mieści się rezydencja rodziny Zamojskich. Pałac Zamoyskich spłonął w XVII w. Kilka lat później budynek odbudowano, jednak nie wyglądał już tak samo dobrze. Obok pałacu znajduje się skwer, na którym można zobaczyć pomnik Jana Zamoyskiego, który dumnie spogląda z wysokiego konia.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła

W Zamościu znajduje się kościół Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Ulokowana jest na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. W kościele tym mieści się 9 kaplic i krypty Zamojskich. Jego wygląd nawiązuje do włoskich kościołów z XV i XVI w. To przykład pięknego, bogato zdobionego, renesansowego budynku.

Muzeum Zamojskie

Wspomniane wcześniej kamienice ormiańskie na Rynku Wielkim, skrywają w swoich wnętrzach wiele ciekawych miejsc. W kamienicy czerwonej mieści się Muzeum Zamojskie założone w 1926 r. Zwiedzający mogą zobaczyć tutaj m.in. pozłacane berło Akademii Zamoyskiej, makietę dawnego Zamościa, a także wiele piękne wystawy czy renesansowe elementy wnętrza. Następnie warto odwiedzić oddział Muzeum Zamojskiego – Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”.

Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” jest oddziałem Muzeum Zamojskiego, ulokowanym obok Pałacu Zamoyskich. Składa się z Arsenału, Prochowni i budynku ukrytego w wale fortecznym. Można zobaczyć tutaj bronie, armaty, a także liczne wystawy czasowe.

Synagoga w Zamościu

Synagoga w Zamościu mieści się przy ulicy Zamenhofa, która kiedyś nazywana była ulicą Żydowską. Jest ona najlepiej zachowaną późnorenesansową synagogą w naszym kraju. Dzisiaj mieści się w niej Muzeum Historii Żydów Zamościa.

Park Miejski

Park Miejski obejmuje powierzchnię 11 ha. To piękne tereny zielone projektu Waleriana Kronenberga. W Parku Miejskim znajdują się m.in. elementy forteczne. Warto wiedzieć, że park ten również jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamość – atrakcje kulturalne

Co jeszcze oferuje Zamość? Atrakcje w tym mieście są naprawdę liczne. Zwiedzanie Zamościa – Starego miasta czy wielu innych zabytków, warto przeplatać z kulturalnymi wydarzeniami i miejscami, które pozwolą nam się zrelaksować i zachwycić. Co w takim razie zwiedzać? Zamość organizuje wiele wydarzeń kulturalnych, np. Zamojskie Lato Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Intuitywnych „Fortalicje”, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk” czy Zamojski Festiwal Kultury. W mieście tym działają również liczne muzea np. Muzeum Martyrologii „Rotunda” czy Muzeum Fotografii.

Jeśli chodzi natomiast o galerie, artystyczne zwiedzanie miasta warto rozpocząć od „Biura Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska”, które wystawia wiele obrazów i grafik, a także organizuje m.in. „Międzynarodowe Plenery Ilustratorów”.

Kulturalne zwiedzanie Zamościa – Zamojski Dom Kultury

Głównym ośrodkiem kulturalnym Zamościa jest Zamojski Dom Kultury, który skupia miłośników różnorodnych działalności artystycznych. Od 1984 r. wydaje Zamojski Kwartalnik Kulturalny, a także organizuje wspomniane wcześniej festiwale. W Zamojskim Domu Kultury działają m.in. Grupy Teatralne: Glosa i Drobiazg. Znajduje się tutaj również Studio Piosenki Autorskiej, Teatr Ognia, Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” czy Zespół Muzyki Dawnej „Capella all Antico”. W tym domu kultury odbywają się ponadto spektakle i liczne wydarzenia kulturalne.

Na zwiedzenie miasta warto poświęcić cały weekend. Oprócz podziwiania zabytków, pięknej architektury, a także uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, warto posmakować również lokalnej kuchni. Przykładowo Restauracja Muzealna Ormiańskie Piwnice proponuje dania typowe dla kuchni ormiańskiej.

Site Footer