Kędzierzyn-koźle atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Kędzierzynie Koźle

Spis treści

Kędzierzyn-Koźle słynie z jednego z najokazalszych portów rzecznych w Polsce. W mieście znajdują się ponadto największe w kraju zakłady chemiczne – Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Miejscowość powstała z połączenia Kędzierzyna i Koźla, a pierwsze wzmianki o osadzie Kosie pochodzą z XII wieku. Co warto zobaczyć w Kędzierzynie-Koźlu? Zobaczcie sami!

Kędzierzyn-Koźle – jakie atrakcje znajdują się w mieście?

Kędzierzyn-Koźle mieści się w województwie opolskim. W Kotlinie Raciborskiej i we wschodniej części Niziny Śląskiej. Nic w tym dziwnego, że miejscowość ta zachwyca pięknymi krajobrazami. Interesujące atrakcje znajdą tutaj dla siebie jednak nie tylko miłośnicy przyrody, lecz także architektury. Warto zwrócić uwagę, chociażby na malownicze Stare Miasto, które jest otoczone zadbanymi, kolorowymi kamienicami. Rynek tego miasta jest pięknie zagospodarowany. Mieści się na nim dużo zieleni, figurki koziołków oraz fontanna

Zamek w Koźlu

Początkowo, ok. 1222 r. zamek był siedzibą kasztelańską. Jego pierwszym udokumentowanym zarządcą był kasztelan Naczesław. Kiedy miasto stało się samodzielnym księstwem kozielskim, budowlę rozbudowano, dobudowano również mur obwodowy z bramą i basztą. W XVI wieku zamek został przebudowany w stylu renesansowym, dodano do niego zabudowania południowego i zachodniego skrzydła. Obecnie można podziwiać pozostałości zamku, które wymagają generalnego remontu. Część obiektu została zrewitalizowana i znajduje się w niej muzeum.

Muzeum Ziemi Kozielskiej

Jeśli chcecie poznać dzieje Kędzierzyna-Koźla, koniecznie musicie odwiedzić Muzeum Ziemi Kozielskiej. Znajdują się w nim liczne eksponaty dotyczące dziejów miasta i okolic. Obejmują one najdawniejsze czasy, sięgające prehistorii. Do dyspozycji zwiedzających udostępniono zbiory archeologiczne, związane z naturą, a także dedykowane sportowcom, żegludze i przemysłowi. Warto wiedzieć, że pierwsza placówka Muzeum Ziemi Kozielskiej powstała już w 1924 r., została jednak zniszczona w czasie II wojny światowej, a jej eksponaty zaginęły. Na szczęście udało się zorganizować nowe muzeum w latach 60. XX wieku.

Miłośnicy historii mogą odwiedzić również Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo „BLECHHAMER 1944”, które jest prowadzone przez Stowarzyszenie BLECHHAMER 1944. W obiekcie można zobaczyć różnorodne pamiątki związane z Opolszczyzną z czasów II wojny światowej. W muzeum organizowane są także wydarzenia kulturalne, podczas których można zaznajomić się z dziejami miasta i regionu.

Kościół pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej

Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej jest jednym z najstarszych obiektów na mapie Kędzierzyna-Koźla. Świątynię ufundował baron Jan von Oppersdorf ok. 1570 r. Ceglany budynek utrzymany jest w stylu neogotyckim. W jego wnętrzu mieści się ołtarz wykonany przez firmę Ericha Adolfa projektu prof. Paula Plontke z Berlina. Pod kościołem znajdują się nieudostępnione krypty grobowe. Ostatni raz były otwarte w 1997 r. w czasie remontu po powodzi. Jak podaje Herbert Probe, w 1323 r. pod kaplicą świątyni zbudowano kryptę książęcą kozielskich Piastów.

Góra Świętej Anny

Oddalona ok. 16 km od Kędzierzyna-Koźla Góra Świętej Anny stanowi jeden z największych zespołów klasztornych w okolicy. Kompleks mieszczący się na wzgórzu objęto ochroną Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny. W jego skład wchodzi m.in. 40 kaplic i kapliczek, szlaki turystyczne, pomniki przyrody, sanktuarium oraz pomnik upamiętniający powstańców i amfiteatr.

Rezerwat przyrody „Boże Oko”

Rezerwat przyrody „Boże Oko” należy do Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny. Jego nazwa wzięła się od jednej z kapliczek, która graniczy z terenem objętym programem Natura 2000. To jeden z najpiękniejszych rezerwatów leśnych w regionie. Warto wspomnieć o jego wyjątkowym ukształtowaniu. Znajdują się tu płytkie dolinki, leje krasowe, a także występują siedliska rzadkich i dzikich zwierząt.

Park Orderu Uśmiechu

Park Orderu Uśmiechu to idealne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Znajduje się tutaj duży plac zabaw, alejki piesze i rowerowe, a także siłownia. Plac przepełnia zieleń, ławki i inne ciekawe atrakcje. Przy odrobinie szczęścia można spotkać nawet przyjazne wiewiórki.

Szeroki wybór atrakcji kulturalnych w Kędzierzynie-Koźlu

Zwiedzanie pięknego miasta, jakim jest Kędzierzyn-Koźle, warto zakończyć wyprawą na interesujące wydarzenia kulturalne. W miejscowości tej działa kilka instytucji i lokali, które serwują bogatą ofertę widowisk kierowanych do mieszkańców i turystów.

Miejski Ośrodek Kultury

Główną instytucją kulturalną w mieście jest Miejski Ośrodek Kultury, w którego skład wchodzi 5 domów kultury oraz kina, takie jak „Chemik” czy „Twierdza”. MOK zajmuje się organizacją koncertów, spektakli teatralnych oraz wielu innych widowisk. Dodatkowo w ramach działalności Miejskiego Ośrodka Kultury odbywają się zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W MOK-u można wyróżnić sekcje cyrkowe, wokalne, instrumentalne, plastyczne, filmowe, taneczne czy rzeźbiarskie.

Gdzie jeszcze szukać kulturalnych wrażeń w Kędzierzynie-Koźlu?

Poza Miejskim Ośrodkiem Kultury w mieście działa również Biblioteka Publiczna, która dzieli się na 8 placówek. Poza bogatym księgozbiorem, instytucje te zajmują się także organizacją spotkań z ciekawymi osobowościami i literatami, a także zajęć dla małych i dużych czytelników.

W Kędzierzynie-Koźlu warto odwiedzić również Hotel Solidaris, w którym odbywają się występy stand-upowe i kabaretowe, a także liczne wydarzenia kulturalne. W mieście regularnie pojawia się także cyrk. W Namiocie Cyrkowym można liczyć na świetną rozrywkę dla całych rodzin. Co więcej, warto dodać, że w Kędzierzynie-Koźlu mają miejsce cykliczne imprezy kulturalne, takie jak: Ogólnopolski Konkurs Literacki „Krajobrazy Słowa”, Art Attack” – Międzynarodowy Festiwal Humoru i Satyry, Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych „Publicystyka” czy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej „Szantki”.

Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami kulturalnymi Kędzierzyna-Koźla w serwisie Biletyna. Oferujemy możliwość zakupu biletów na wybrane koncerty, festiwale czy sztuki teatralne. Zachęcamy do pobrania naszej aplikacji mobilnej i zapisania się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco z premierami.

Site Footer