Tychy atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Tychach?

Spis treści

Tychy to jedno z większych miast położonych w województwie śląskim. Ulokowane jest w dorzeczu Wisły i jest częścią Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). To miejscowość o bogatej historii, pełne atrakcji. Co warto zobaczyć w Tychach? Przekonajmy się!

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych – Tyskie Muzeum Piwowarstwa

Jakie są najciekawsze atrakcje, które proponuje miasto Tychy? Muzeum Tyskich Browarów Książęcych to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia. Tychy słyną z produkcji orzeźwiającego złotego napoju, jakim jest piwo Tyskie, dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej. Tyskie Muzeum Piwowarstwa mieści się w budynku kościoła ewangelickiego, pochodzącego z początków XX wieku.

Muzeum ulokowane jest przy Browarze Książęcym, który z kolei sąsiaduje z zespołem pałacowo-parkowym. Na jego terenie znajduje się zabytkowy pałac w stylu barokowym, a także Pak Browarniany, który jest doskonałym miejscem do rodzinnych wycieczek.

Browar Obywatelski

Będąc w Tychach, warto odwiedzić Browar Obywatelski. To właśnie w tym budynku rozpoczęto produkcję złotego napoju już w 1898 roku. Obecnie na terenie obiektu znajduje się park naukowo-technologiczny.

Muzeum Miejskie

Muzeum Miejskie to idealne miejsce do tego, aby zapoznać się z historią Tychów. Obiekt podzielony jest na tematyczne działy, takie jak: Dział Historii Miasta, Dział Sztuki, Dział Fotografii i Dział Etnologii. Warto widzieć, że Muzeum Miejskie powstało z inicjatywy mieszkańców miasta, a zgromadzone w nim eksponaty to pamiątki i dokumenty udostępnione przez Tychowian.

Jezioro Paprocańskie

Jezioro Paprocańskie (Paprocany) to obowiązkowy punkt na mapie Tychów, który koniecznie trzeba odwiedzić szczególnie w miesiącach letnich. To duży zbiornik wodny, którego wybrzeże zostało doskonale zagospodarowane pod względem rekreacyjnym. Na terenie Paprocan znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany. Zwiedzający mają do dyspozycji: plażę ze strzeżonym kąpieliskiem, wypożyczalnię rowerów i sprzętu pływackiego, boiska do gry, place zabaw oraz Park Linowy. To atrakcje doskonałe dla najmłodszych i dorosłych osób.

Zameczek Myśliwski Promnice

Nad jeziorem Paprocańskim znajduje się Zameczek Myśliwski Promnice, który jest historycznie powiązany z rodem Hochbergów. Obiekt został wybudowany w 1861 roku. Książęta von Hochberg uwielbiali polować, dlatego budowlę wzniesiono wśród malowniczych lasów pełnych dzikiej zwierzyny. Na dziedzińcu zamku mieści się rzeźba św. Huberta – patrona myśliwych, a wokół niego roztacza się mur pruski, pięknie komponujący się z fasadą.

Huta Paprocka

Huta Paprocka to restauracja, wokół której zlokalizowane są obiekty, będące niegdyś ważną częścią regionalnego przemysłu. Powstały one w 1703 roku na zlecenie barona Baltazara Promnica i początkowo byłyby wykorzystywane pod kuźnię żelaza. Obecnie budynki przeszły renowację. Służą lokalnym mieszkańcom i turystom.

Rynek

Rynek w Tychach, choć jest niewielki, ma do zaoferowania wiele atrakcji. Mieści się tutaj kościół św. Marii Magdaleny, którego początki sięgają XV wieku. Najpierw była to mała świątynia z bali sosnowych. W XVIII wieku przekształcono ją w okazały kościół, który był przez długi czas jedynym w tym mieście. Rynek otoczony jest ponadto budynkami z lat 60. XX wieku, a w jego centralnej części można podziwiać fontannę z wydrami. Mają one upamiętniać fakt, że właśnie w tym miejscu znajdowały się stawy.

Co jeszcze zobaczyć w Tychach?

Wodny Park Tychy to miejsce, które pokochają miłośnicy pływania. Jest to jeden z największych aquaparków w regionie. Mieszczą się w nim baseny, brodziki i m.in. strefa surfingu. Wśród ciekawych miejsc, do których warto wybrać się na wycieczkę, znajduje się Park Jaworek. Odbywają się w nim wydarzenia kulturalne i sportowe. Latem funkcjonuje tutaj dobrze zagospodarowana infrastruktura sportowa ze skateparkiem, a w zimie zamienia się w stok narciarski.

Niezwykle interesujący jest również Park Niedźwiadków, który wypełniają rzeźby niedźwiedzi w różnych pozycjach. Ulokowane są ponadto w nim fontanny i wiele malowniczych alejek i placów zabaw.

Kulturalne zwiedzanie Tychów – muzyka, sztuka i teatr

Tychy to miasto, które przygotowało zarówno dla mieszkańców, jak i turystów wiele atrakcji kulturalnych. W miejscowości tej znajdują się liczne instytucje, które mają do zaoferowania bogatą ofertę koncertów, spektakli teatralnych, a także wystaw sztuki. Jakie placówki warto odwiedzić?

Teatr Mały

Teatr Mały to jedno z miejsc, w którym można liczyć na naprawdę świetną ofertę kulturalną. Placówka działa na zasadzie teatru impresaryjnego. W ramach działalności tej placówki działa również Pasaż Kultury „Andromeda”, a także Miejsca Galeria Sztuki „Obok”.

Teatr Belfegor

Teatr Belfegor to miejsce dla wszystkich osób spragnionych kulturalnych wrażeń. Organizowane są tutaj widowiska dla dzieci i dorosłych. Z pewnością wielu z Was zachęci również bogata oferta występów czołowych stand-uperów polskiej sceny.

Mediateka

Mediateka to nowoczesna biblioteka z czytelnią multimedialną i wypożyczalnią. To miejsce na miarę XXI w., które zajmuje się również organizacją wielu interesujących wydarzeń kulturalnych, w tym spotkań z autorami, których dzieła można wypożyczyć w Mediatece.

Miejskie Centrum Kultury

Miejskie Centrum Kultury w Tychach to instytucja, która umożliwia uczestnictwo w szerokiej ofercie wydarzeń kulturalnych. MCK proponuje również wiele zajęć dedykowanych dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo instytucja zajmuje się organizacją festiwali ogólnopolskiego i światowego formatu, takich jak: Śląska Jesień Gitarowa, Tyski Festiwal Performance czy Rock na Plaży. Dzięki MCK w tym mieście naprawdę nie można się nudzić.

Jeśli po dniu pełnym zwiedzania urokliwych Tych będziecie chcieli się zrelaksować, zapraszamy do śledzenia naszego serwisu. Biletyna.pl to portal, w którym na bieżąco aktualizujemy bazę wydarzeń kulturalnych w Tychach i innych miejscach w Polsce – małych i dużych miejscowości. Znaleźliście interesujące Was widowisko? Zarezerwujcie bilety, zanim zostaną wyprzedane!

Site Footer