Starachowice atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Starachowicach

Spis treści

Starachowice leżą w województwie świętokrzyskim na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego. Miasto otoczone jest malowniczymi, rozległymi lasami, które są pozostałością Puszczy Świętokrzyskiej. Ten piękny krajobraz przeplata się z zabudowaniami przemysłowymi. Starachowice są historycznym ośrodkiem hutnictwa żelaza, przemysłu ciężkiego, maszynowego oraz drzewnego, ceramicznego i metalurgicznego. Co warto zobaczyć w tym mieście? Sprawdźcie!

Ścieżka STAR-a

W 1948 r. na bazie powstałych w 1920 r. Zakładów Mechanicznych założono Fabrykę Samochodów Ciężarowych. To właśnie w tym miejscu przez lata produkowane były słynne pojazdy STAR, które są używane do dzisiaj m.in. w rolnictwie czy w wojsku. STAR-a 266 do tej pory uznaje się za jeden z najlepszych samochodów pod względem wytrzymałościowym i konstrukcyjnym. Co ciekawe, pojazdem tej marki podróżował po Polsce Jan Paweł II w czasie pielgrzymek.

STAR-y są nieodłączną częścią Starachowic. Miasto kojarzone jest głównie właśnie z produkcją tych pojazdów. Dlatego też stworzono ścieżkę STAR-a. Składają się na nią samochody rozlokowane w najważniejszych częściach miejscowości. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. STAR-a 266, STAR-a 660, STAR-a 25 czy wywrotkę STAR-a 1142.

Muzeum Przyrody i Techniki

W Starachowicach mieści się świetna atrakcja, którą koniecznie trzeba odwiedzić. To Muzeum Przyrody i Techniki, której zbiory są bardzo różnorodne, dlatego każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Najcenniejszą ekspozycją jest „Zakład wielkopiecowy z 1841 roku” i „Wielki Piec z 1899 roku”. Co ciekawe, jest to najlepiej zachowany kompleks hutnictwa w Europie. W Muzeum można zobaczyć również osadę starożytnego hutnictwa żelaza „Archeopark” oraz wystawę „Paleontologia”, która zawiera tropy dinozaurów z ery mezozoicznej pochodzące z pobliskich miejscowości. Dodatkowo w Muzeum Przyrody i Techniki ulokowana jest ekspozycja „Technika samochodowa”, poświęcona Fabryce Samochodów Ciężarowych STAR.

Muzeum zajmuje się również organizacją wystaw czasowych i imprez kulturalnych, np. pikniku popularnonaukowego „Żelazne Korzenie” czy Festynu Historycznego „Od Prasłowian do Polaków”.

Kościół Świętej Trójcy

Goście odwiedzający Starachowice, którzy uwielbiają architekturę sakralną, powinni zobaczyć Kościół Świętej Trójcy. Obiekt ten powstał w 1681 r., był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd ukształtowano w latach 80. XX wieku. To najstarsza świątynia w mieście.

W Starachowicach mieści się również cmentarz żydowski, pochodzący z 1891 r. Niestety został on zdewastowany przez żołnierzy niemieckich w czasie II wojny światowej. Obecnie zachowało się ok. 400 macew. Najstarsze nagrobki datowane są na 1872 i 1890 r.

Kąpielisko Lubianka i Piachy

Najciekawsze atrakcje w Starachowicach dla turystów i mieszkańców w sezonie letnim to z pewnością ulokowany w południowej części miasta zalew Lubianka. Natomiast we wschodniej części miasta możecie odwiedzić kąpielisko Piachy. Zarówno jeden, jak i drugi to zbiornik rekreacyjny z plażą i szerokim zapleczem sprzętowym do sportów wodnych. To doskonałe miejsca na wypoczynek i aktywne spędzanie wolnego czasu.

Park Miejski im. Stefana Żeromskiego

Interesującym punktem na mapie Starachowic jest również Park Miejski, który stosunkowo niedawno przeszedł rozległą rewitalizację. Obecnie na terenie parku można podziwiać piękną roślinność, ogrody deszczowe, egzotyczne i oczka wodne o pomarańczowo-czerwonej barwie. To charakterystyczne zabarwienie przypomina o historii miasta. Obiekt mieści się na miejscu, w którym kiedyś działała Kopalnia „Herkules”, w której wydobywano żelazo.

Przez park przebiega ponadto Szlak Kultury. Tabliczki umieszczone w całym obiekcie dostarczają informacji na temat teatru i filmu, muzyki i tańca, architektury, sztuk plastycznych i folkloru oraz słowa. Kolejna atrakcja to Szlak Żelaza, mówiący o przemysłowej historii Starachowic. Dodatkowo w parku mieści się amfiteatr, w którym odbywają się koncerty i ciekawe widowiska. Do dyspozycji zwiedzających jest również kawiarnia, w której również organizowane są interesujące wydarzenia.

Starachowice – atrakcje kulturalne dla mieszkańców i turystów

W Starachowicach znajduje się wiele atrakcji zarówno dla miłośników historii przemysłu, motoryzacji, przyrody, jak i architektury sakralnej. Poza tym, w mieście można również znaleźć wiele instytucji kulturalnych, które oferują liczne interesujące widowiska dla dzieci i dorosłych.

Park Kultura

W poszukiwaniu kulturalnych wrażeń, warto wybrać się do Parku Kultury, który mieści Kino Kultura oraz sale widowiskowe, na których występują zarówno lokalne grupy artystyczne, jak i gwiazdy ogólnopolskie. W parku można liczyć na rozrywkę najwyższych lotów: wspaniałe spektakle teatralne, koncerty oraz wiele innych wydarzeń.

Spółdzielczy Dom Kultury

Kolejne miejsce to Spółdzielczy Dom Kultury. Jest to obiekt, w którym odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne. Ponadto organizowane są w nim zajęcia dla dzieci i dorosłych, które mają na celu promowanie szeroko pojętej kultury i sztuki.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji to obiekt, w którym coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy sportu, jak i kultury. Na sali widowiskowo-sportowej odbywają się najważniejsze rozgrywki regionu – amatorów i zawodowców. Dodatkowo organizowane są tutaj występy największych gwiazd Polski oraz widowiska dla miłośników dobrego humoru, czyli występy kabaretowe i stand-upowe

Wiele interesujących wydarzeń ma miejsce również we wspomnianym wcześniej amfiteatrze. Dzięki rewitalizacji, obiekt ten oferuje znakomite nagłośnienie oraz wiele miejsca dla publiczności. Co więcej, warto śledzić również propozycje Muzeum Przyrody i Techniki, w którym mają miejsca zarówno imprezy dla miłośników nauki, archeologii, motoryzacji, jak i muzyki. Aby zawsze być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi Starachowic, zapraszamy do obserwowania naszego serwisu. W Biletynie szybko i łatwo kupicie bilety na wybrane imprezy, a dodatkowo zyskacie dostęp do regularnie aktualizowanej listy premierowych widowisk.

Site Footer