Zawiercie atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Zawierciu

Spis treści

Zawiercie leży w województwie śląskim na terenie historycznej Małopolski w Zagłębiu Dąbrowskim. Znajduje się w środkowej części malowniczej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej u źródła Warty. Zawiercie słynie z przemysłu ciężkiego, a także przemysłu włókienniczego i szklarskiego. Jakie atrakcje oferuje to miasto? Zobaczcie sami!

Zawiercie – atrakcje, które warto zobaczyć

Zawiercie ulokowane jest w powiecie zawierciańskim. Znane jest przede wszystkim jako „brama Jury”, ponieważ to właśnie tutaj swój początek ma wiele szlaków turystycznych wychodzących do centralnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zawiercie słynie ze znajdujących się na jego terenie zakładów przemysłowych. Pod miastem odkryto rudy ołowiu, srebra, cynku i niewielkie składowisko uranu. Miejscowość ta łączy w sobie krajobraz przemysłowy i zieleń. Oferuje również wiele ciekawych zabytków.

Kościół św. Trójcy i św. Floriana

Kościół św. Trójcy i św. Floriana został konsekrowany w 1598 r., natomiast w 1610 r. dobudowano do niego trzy kaplice, które są symbolem Trójcy Świętej. W środkowej mieści się drewniane, bogato zdobione prezbiterium z klasycystycznym ołtarzem, który zajmuje obraz Trójcy Świętej. Od 1999 r. kościół zyskał miano Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Skarżyckiej, w którym czci się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Bazylika kolegiacka Świętych Apostołów Piotra i Pawła

W centrum miasta znajduje się piękna, monumentalna, neogotycka świątynia, budowana w latach 1896–1903. Za projekt budynku odpowiadał Hugon Kuder. Bazylika kolegiacka Świętych Apostołów Piotra i Pawła to kościół trójnawowy z czerwonej cegły, który wzniesiono na planie krzyża łacińskiego. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Chrystusa Miłosiernego.

Osiedle robotnicze TAZ

Osiedle robotnicze TAZ (Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie) to bardzo cenny zabytek tego miasta. Zostało wybudowane w XIX w. przy ówcześnie istniejącej przędzalni bawełny Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie. To pierwsze w pełni zorganizowane osiedle w zabudowie wielorodzinnej na terenie tej miejscowości. Poza domami mieszkalnymi wybudowano tutaj również szpital, dom lekarza z gabinetem przyjęć, piekarnię, dom ludowy, szkołę i resursę.

Na terenie osiedla znajduje się wspomniana wcześniej Bazylika kolegiacka Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także kościół poewangelicki w stylu neogotyckim i Pałacyk Szymańskiego.

Pałacyk Szymańskiego

Tzw. Pałacyk Szymańskiego to willa dyrektora Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie” – Stanisława Szymańskiego. Jest to integralna część osiedla robotniczego TAZ. Jej autorem był Hugon Kuder. Willa zbudowana jest z czerwonej cegły i osadzona na kamiennym cokole. Przed nią znajdował się podjazd z gazonem. Natomiast budynek otaczał piękny park w stylu angielskim. Obok pałacyku znajdowały się również stawy ozdobne czy okazała brama, która zniknęła po II wojnie światowej. Niestety przez lata park był zaniedbywany, dlatego został przejęty przez Skarb Państwa, stając się tym samym parkiem miejskim. Obecnie w pałacyku mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, filia Społecznych Ognisk Muzycznych, Klub Novum oraz Miejska Izba Muzealna.

Huta Szkła Zawiercie

Huta Szkła Zawiercie znajduje się od 2017 r. na liście Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pierwsza huta szkła w mieście została założona przez Andrzeja Chmielowskiego. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z 1880 r. Po jego śmierci przeszła w ręce Alojzego Reicha, którego rodzina posiadała wówczas kilkanaście hut i rafinerii szkła na terenie Królestwa Polskiego, Austrii, Czech i Moraw. Przez lata huta zmieniała właścicieli. Miała wzloty i upadki. Dzisiaj można ją zwiedzać i poznać tajniki powstawania wyrobów szklanych, ich formowania, zdobienia i polerowania.

Co zobaczyć w okolicy Zawiercia?

Powiat zawierciański ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. W okolicach Zawiercia można zobaczyć m.in. Gród na Górze Birów. Najstarsze ślady osadnictwa, jakie w nim znaleziono, mają ponadto 30 tysięcy lat. Kolejna atrakcja to Zamek Ogrodzieniec, będący niezwykle interesującym obiektem na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się we wsi Podzamcze. To właśnie tutaj nagrywano sceny do „Janosika”, „Zemsty” czy „Rycerza”. Przy zamku warto zobaczyć również park miniatur, przedstawiający rekonstrukcje zamków Jurajskich w skali 1:25.

Atrakcje kulturalne w Zawierciu

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Zawiercia mogą liczyć na sporą liczbę atrakcji kulturalnych. Kończąc wycieczkę po miejscowości, warto odwiedzić Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza. W MOK-u znajduje się m.in. kino, w którym wyświetlane są popularne premiery światowe oraz najnowsze polskie filmy.

W MOK-u działa także Małe Centrum Nauki SOWA – Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, dzięki któremu można dowiedzieć się, jak funkcjonuje otaczający nas świat, a także zgłębić tajniki fizyki czy chemii. Odbywają się tutaj również różnorodne zajęcia, w tym: wokalne, taneczne, instrumentalne, plastyczne, modelarskie czy zajęcia z robotyki.

W Miejskim Ośrodku Kultury odbywają się nie tylko pokazy filmowe, lecz także spektakle teatralne oraz koncerty. Miłośnicy dobrego humoru mogą liczyć również na występy gwiazd kabaretu i stand-upu.

Hala widowiskowo-sportowa OSiR

W poszukiwaniu kulturalnych wrażeń warto wybrać się do Hali widowiskowo-sportowej OSiR. To miejsce, w którym odbywają się zarówno kulturalne, jak i sportowe wydarzenia. Poza tym mają miejsce tutaj także coroczne zawody, m.in. mistrzostwa Polski oldbojów w halowej piłce nożnej czy międzynarodowy turniej tańca.

W Zawierciu działa ponadto wiele kawiarni, restauracji i pubów, w których również organizowane są spotkania z ciekawymi osobowościami oraz artystami. Jeśli chcecie być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi Zawiercia, zapraszamy do śledzenia naszego serwisu, biletyna.pl. Zachęcamy do subskrybowania newslettera oraz zainstalowania aplikacji mobilnej. Dzięki temu będziecie mieć zawsze dostęp do najciekawszych i najnowszych informacji ze świata kultury.

Site Footer