Pomysł na weekend w mieście

Czy żeby spędzić niezapomniane chwile w Polsce trzeba opuścić rodzinne miasto i jechać długi czas oraz wiele kilometrów w góry, nad morze bałtyckie, tudzież nad jezioro? Oczywiście, że nie! Wiele atrakcji idealnych na wspólny weekend z ukochaną osobą znajduje się w obrębie większych miast – nawet naszych rodzinnych.

Spis treści

City Break

Coraz większą popularność zyskuje ostatnimi czasy zjawisko city breaku. Czym charakteryzuje się ów tajemniczo brzmiący termin? Jest to, najprościej mówiąc, krótki (najczęściej dwu, trzy lub czterodniowy) wyjazd do dużego miasta, by jak najlepiej poznać jego atrakcje turystyczne. Takie podróże najczęściej odbywają się w weekendy, chociaż oczywiście zdarzyć się może, że ktoś będzie preferować dni robocze, aby tuż po intensywnym zwiedzaniu, móc na odpoczynek zostawić sobie sobotę lub niedzielę.

Najczęściej jednak najważniejszym w całym city breaku jest to, by móc zaznać spokoju, zrelaksować się i oderwać od codziennych obowiązków, a to najczęściej ma miejsce właśnie w weekend.

Gdzie warto pojechać na weekend we dwoje?

Gdzie warto zabrać bliską osobę na weekend, tak aby nie spędzić zbyt wiele godzin na samych dojazdach i nie wykosztować się już na samo paliwo, tudzież opłatę za transfer? Do najbliższego większego miasta! A najlepiej do stolicy województwa. Wrocław, Gdańsk, Poznań, Lublin, Kraków czy oczywiście Warszawa to doskonałe cele wyjazdów na weekend. Są to zarazem miejsca tętniące życiem, obfitujące w wiele różnego rodzaju atrakcji i możliwości (czy to kulturalnych, czy rozrywkowych), jak i miejsca idealne na relaks. Większe metropolie to też świetna okazja, by skosztować czegoś nowego, jeśli chodzi o kuchnię. W większych miastach bowiem, jest zazwyczaj większy wybór w ofercie gastronomicznej i więcej rodzajów restauracji. W mniejszej miejscowości nie spotkamy raczej restauracji z kuchnią ormiańską, tajską czy meksykańską, które są już powszechne w większych aglomeracjach.

Pomysł na weekend we dwoje

Jak znaleźć perfekcyjny pomysł na weekend we dwoje w postaci city breaku? Wnikliwie przestudiować jego ofertę kulturalno-rozrywkową. Aby wspólnie spędzony czas spożytkować jak najowocniej, zastanówmy się najpierw, co lubimy robić najbardziej, a czego nam w naszej okolicy brakuje. To właśnie weekendowy pobyt w innym mieście może być doskonałą okazją, by spełnić się kulturalnie lub rozrywkowo. A możliwości jest naprawdę nie mało! Wymieńmy chociaż kilka.

Koncerty

Nie musisz być wielkim melomanem, żeby od czasu do czasu chcieć usłyszeć jakiś zespół na żywo. Wrażenia ze słuchania „żywej” muzyki są zupełnie inne niż te, których doświadczamy zazwyczaj podczas odsłuchiwania płyt, czy też muzyki z popularnych serwisów streamingowych – nawet jeśli wybieramy właśnie koncertowe wersje piosenek. Bezpośredni kontakt z artystą wywołuje zupełnie inne emocje, których nie da się oddać na żadnym nośniku. Ponadto – jeśli chodzi o koncerty – zawsze istnieje szansa na bezpośrednią interakcję z muzykiem, chociażby w postaci dialogu ze sceny, czy też czasem nawet i spotkania się z nim osobiście już po samym wydarzeniu.

Kabarety

Kabaret zadomowił się wśród lokalnych wydarzeń rozrywkowych na dobre. Ten, obecny już w Polsce od wielu długich lat, rodzaj występów scenicznych, ma liczną rzeszę entuzjastów i znajdą się wśród nich zapewne tacy, którzy na występ swojej ulubionej grupy kabaretowej są w stanie pojechać do innego miasta. Coraz popularniejsze są różnego rodzaju „noce” czy „wieczory” kabaretowe organizowane cyklicznie w danym mieście, a na które zjeżdża się cała plejada gwiazd rodzimej sceny kabaretowej. Warto wówczas przemyśleć dłuższy pobyt obejmujący nocleg.

Stand-up

Stand-up, czyli młodszy brat kabaretu, coraz wyraźniej dogania popularnością swoje starsze rodzeństwo. Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych rodzaj występów komicznych w niektórych miastach zaczął już nawet wypierać klasyczny kabaret. Czym te dwa rodzaje wydarzeń się od siebie różnią? W stand-upie nie ma „dodatków” w postaci kostiumów, dekoracji czy też piosenek – występ ogranicza się wypowiedzi komika i interakcji z publicznością. Występy stand-uperów odbywają się zazwyczaj późnym wieczorem, jeśli więc będziemy musieli na takie wydarzenie przyjechać z daleka, również warto rozważyć przyjazd na cały weekend.

Teatr

Jeżeli chcemy, by nasze weekendowe wspólne przeżycia były nieco bardziej kulturalne, niż nasza codzienna rzeczywistość – teatr będzie idealnym rozwiązaniem. Dzisiaj spektakle są tak rozmaite, że z pewnością każdy znajdzie w aktualnym repertuarze coś dla siebie – od klasycznej, wysokiej kultury, przez sztukę nowoczesną, aż po lekkie, zabawne komedyjki dla zakochanych. Niektórym może się wydawać, że jest to stosunkowo droga forma rozrywki. Warto zatem poinformować, że w wielu teatrach prowadzony jest zwyczaj tak zwanych „miejscówek” lub „biletów na ostatni dzwonek”, kiedy to można nabyć ostatnie wolne miejsca w mocno obniżonej cenie. Istnieje jednak wówczas ryzyko, że bilety zostaną wyprzedane w 100% i po prostu nie dostaniemy się na salę. Dlatego nie rekomendujemy tego rozwiązania w przypadku przedstawień nowych i będących na szczycie popularności.

Kino

Kino to chyba ulubiona forma spędzania wolnego czasu w sposób kulturalno-rozrywkowy wśród Polaków. Repertuar kin obfituje obecnie w najrozmaitsze pozycje, a same kina to ostatnio przeważnie wielosalowe multipleksy, więc istnieje ogromna szansa, że za każdym razem znajdzie się coś, co będzie pasowało Wam obojgu. Raczej nikt nie planuje wyjazdu „pod” wizytę w kinie, ale może to być miłe urozmaicenie, które wzbogaci nasz weekend dla dwojga i da gwarancję wspólnie spędzonego czasu w miłej atmosferze. Seanse kinowe stanowią również „pewnik” wśród walentynkowych atrakcji dla zakochanych.

Wydarzenia sportowe

Weekendowy pobyt w innym mieście, czyli nasz city break może koncentrować się także wokół imprez sportowych, od tych bardziej klasycznych jak: mecze piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki; po bardziej ekstremalne jak: pokazy jazdy moto-cross czy olbrzymich samochodów typu monster truck. Zdarzają się pary, które dzielą sportową pasję i właśnie wydarzenia sportowe będą nich idealne na wspólne weekendy.

Większe miasta to też wydarzenia niesztampowe. To właśnie tam jest większa szansa na bilety na pokazy iluzjonistów, magików czy też innych utalentowanych ludzi, których show raczej do mniejszych miasteczek nie zawita. Warto zatem zawczasu sprawdzić, co w dany weekend będzie się działo w miejscowości, do której się wybieramy.

Romantyczny weekend

Jeśli zaś zamierasz spędzić z drugą połówką stricte romantyczny weekend, możecie wybrać miejsca posiadające w ofercie pakiety stworzone specjalnie z myślą o zakochanych. Obowiązkowym elementem programu będzie w tym przypadku kolacja degustacyjna z lampką wina. Uczta dla zmysłów w restauracji to zazwyczaj dopiero początek, najczęściej tuż po niej pojawia się relaks w strefie spa.

Jeżeli zaś bardziej niż romantyczną kolację, wolicie długie spacery, to zachęcamy do wyboru miejsc, gdzie w okolicy znajdują się ciekawe i klimatyczne parki lub bulwary.

Najważniejsze, to by zawczasu określić sobie czego szukasz, by nie zgubić się w gąszczu ofert i wybrać takie atrakcje, które na pewno przypadną do gustu zarówno Tobie, jak i Twojej drugiej połówce. Choć możliwości jest naprawdę bardzo wiele, to paradoksalnie – wybór jest coraz trudniejszy i znaleźć idealne miejsce nie jest wcale tak łatwo. Najważniejsze, aby pamiętać, że żeby romantyczny weekend się udał, zadowolone muszą być obie strony, a czas powinien być spędzony wspólnie.

Gdzie warto pojechać na weekend z dzieckiem?

Jeżeli nurtują Cię natomiast pytania: co warto zwiedzić z dzieckiem? lub gdzie pojechać z niemowlakiem na weekend? City break to idealny pomysł dla Ciebie! Dużą popularnością cieszą się miejsca, gdzie w czasie, gdy rodzice zaznają odpoczynku ich pociechy mogą wyszaleć się w basenie, sali zabaw, parku linowym czy specjalnie przygotowanym „kids clubie”. City break to również świetny pomysł dla rodziców niemowląt, ponieważ w miastach jest większa szansa, że wszędzie dojedziesz wózkiem i są wręcz specjalne lokale dostosowane do potrzeb rodziców małych dzieci. Atrakcje dla dzieci w większych miastach to przede wszystkim różnego rodzaju wydarzenia teatralne, pokazy magiczne, czy wystawy zabawek.

Jaki powinien być weekend dla dwojga?

Taki weekend powinien być przede wszystkim udany! Warto dobrze go wcześniej zaplanować i przemyśleć, a bilety na wydarzenia, w których chcemy uczestniczyć nabyć wcześniej (na przykład za pośrednictwem internetu), by nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka już na miejscu.

Site Footer