Rumia atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Rumi?

Spis treści

Rumia wraz z Redą i Wejherowem tworzy tzw. Małe Trójmiasto Kaszubskie. Miejscowość leży nieopodal Gdyni, jest jednak jej przeciwieństwem. Rumia to ciche i spokojne miasto, idealne dla miłośników wypoczynku z dala od zgiełku. Jakie są najciekawsze atrakcje Rumi? Zobaczcie listę miejsc wartych odwiedzenia!

Ciekawe miejsca na terenie Rumi

Rumia ma do zaoferowania kilka zabytków. Miłośnicy historii z pewnością powinni zobaczyć ruiny cysterskiego kościoła Świętego Krzyża. Świątynia powstała w XV wieku na miejscu kościoła, który istniał już w XIII wieku. W 1945 r. obiekt został miejscami uszkodzony. Obecnie zachowały się fragmenty murów prezbiterium w stylu późnogotyckim i część ściany północnej nawy, która pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku. Wokół kościoła mieszczą się nagrobki z XIX i XX wieku.

Kolejne miejsce to piękny piętrowy dworek w stylu klasycystycznym. Budynek ma ponad 200 lat. Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Uznawany jest za najstarszy budynek mieszkalny w mieście. Dworek ulokowany jest w parku Starowiejskim nad Zagórską Strugą. Obecnie jest siedzibą miejskiego domu kultury.

Góra Markowca

Góra Markowca zawdzięcza swoją nazwę dawnym właścicielom: Franzowi i Stefanowi Markowc. To doskonały punkt widokowy, który rozciąga się na Pradolinę Kaszubską, Zatokę Gdańską i Kępę Oksywską. Jeśli traficie na dobre warunki pogodowe, ujrzycie nawet Hel. Przez Górę Markowca biegnie pieszy Szlak Zagórskiej Strugi. Jeśli lubicie aktywny wypoczynek, możecie wjechać na szczyt rowerem. Istnieje również opcja wjazdu samochodem. Na górze mieszczą się pozostałości niemieckiej baterii przeciwlotniczej pochodzące z II wojny światowej. Z tych czasów zachowały się także linie okopów, schron czy pięć fundamentów dział.

Kaktusiarnia

Przez lata w Rumi działa jedna z największych w Europie kaktusiarni. Ta osobliwa atrakcja została zapoczątkowana przez państwa Hinzów – niekwestionowanych miłośników sukulentów. Miejsce oferowało mnóstwo ciekawych okazów, które ciężko było dojrzeć, chociażby, na półkach marketów ogrodniczych. Obecnie właściciele zdecydowali się wyprzedać swoją kolekcję. Jeśli więc chcecie zobaczyć ten popularny punkt na mapie Rumi, musicie się pospieszyć.

Lemur Park

Lemur Park to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Jeśli szukacie wspaniałej rozrywki, koniecznie odwiedźcie ten park. Na jego terenie znajdziecie m.in. mini ZOO, bardzo realistyczne figury prehistorycznych zwierząt w skali 1:1, plac zabaw, labirynt, pole do mini golfa i wiele innych interesujących atrakcji.

Pozostałe atrakcje

W Rumi możecie wybrać się także do parku trampolin Jumpcity, który spodoba się szczególnie dzieciom i osobom, które lubią aktywnie spędzać czas. Niedaleko miasto znajduje się również pole do paintballa. Zbierzcie drużynę i wybierzcie się na emocjonującą atrakcję!

Atrakcje w okolicy Rumi

Będąc w Rumi, możecie poszukać ciekawych atrakcji również w okolicy miasta. W Redzie znajduje się nowoczesny aquapark i galeria street artu. To także miejsce dla miłośników spływów kajakowych. Wejherowo oferuje m.in. piękne centrum miasta z zabytkową zabudową, zespół Kalwarii Wejherowskiej czy okazały pałac. Mieści się w nim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W położonym ok. 16 km od Rumi Sławutowie znajduje się Gród Słowiański Sławutowo. Nie jest to jednak zwykłe muzeum. W tym miejscu można dosłownie dotknąć historii. W Grodzie posmakujecie kuchni dawnych Słowian. Postrzelacie z łuku i porzucacie bojowym toporem. Możecie również wziąć udział w starosłowiańskiej imprezie. Kolejna miejscowość warto odwiedzenia to Luzino. Mieści się tutaj Muzeum Techniki Wojskowej Gryf. Zwiedzający mogą zobaczyć mnóstwo zabytkowych samochodów wojskowych, elementy uzbrojenia, takie jak: haubica, moździerz czy armata. Wśród pozostałych eksponatów znajduje się śmigłowiec, górski wóz taborowy czy kolekcja silników.

Rozrywka dla całej rodziny – koncerty, spektakle teatralne, przedstawienia kabaretowe

W Rumi jest mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu. Możecie spacerować po Małym Trójmieście Kaszubskim, podziwiać przyrodę lub korzystać z licznych atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Świetnym pomysłem jest także wybranie się na spektakle teatralne, koncerty czy widowiska artystyczne. W Rumi funkcjonuje kilka miejsc, które dostarczą Wam mnóstwo rozrywki.

Rumia – atrakcje kulturalne

Główną instytucją kulturalną w Rumi jest Miejski Dom Kultury, którego siedzibą jest tzw. Dworek pod Lipami. Organizowane są w nim różnorodne wydarzenia kulturalne, a także zajęcia dla młodszych i starszych mieszkańców. W MDK działa także Pomorski Teatr Nobilis. To bardzo ciekawa inicjatywa, która ma na celu zapewnić mieszkańcom rozrywkę. Dodatkowo organizuje „Lekcje z kulturą”, które edukują poprzez teatr.

Kolejne miejsce na kulturalnej mapie Rumi to Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ze względu na dużą liczbę miejsc, w obiekcie organizowane są różnorodne imprezy, które przyciągają zarówno mieszkańców Rumi, jak i turystów. Odbywają się tutaj także wydarzenia sportowe, w tym Międzynarodowy Turniej Gimnastyki Artystycznej Baltic Rhythmic Gymnastics Cup czy lokalne zawody w piłce siatkowej bądź Tenisie Stołowym.

Ciekawe atrakcje dla najmłodszych znajdziecie w Bajkowym Labiryncie w Galerii „Port Rumia”. Natomiast dla nieco starszych poszukiwaczy kulturalnych wrażeń, pozostają puby, kluby i kawiarnie, które proponują rozbudowaną ofertę. W lokalach występują najczęściej grupy kabaretowe, stand-uperzy oraz różnorodni muzycy. Miejsca, które warto odwiedzić to m.in. Hotel Faltom czy Disco Shot’s Rumia.

W mieście odbywają się również imprezy cykliczne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego czy Letnie Koncerty Organowe. Jeśli chcecie być na bieżąco z ofertą kulturalną Rumi, zapraszamy do śledzenia serwisu Biletyna. Na naszym portalu znajdziecie bilety na interesujące Was wydarzenia. Już nigdy nie ominą Was żadne nowości, jeśli subskrybujecie nasz newsletter! Zapraszamy!

Site Footer