Wejherowo atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Wejherowie?

Spis treści

Wejherowo to miasto leżące w województwie pomorskim, na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego i Pradoliny Redy–Łeby. Jest częścią zespołu trzech miejscowości znanego jako Małe Trójmiasto Kaszubskie, do którego należą również Reda i Rumia. Wejherowo jest pięknym i urokliwym miastem. Jakie atrakcyjne skrywa? Przekonajmy się!

Kalwaria Wejherowska

Jedną z największych atrakcji Wejherowa jest bez wątpienia Kalwaria Wejherowska. To zespół 26 kaplic, które ufundował Jakub Wejher (założyciel miasta). Obiekty te powstawały od 1649 do 1655 roku. Wzniesione są na trzech wzgórzach, nazywanych: Góra Oliwna, Góra Syjon i Góra Kalwaria. Są one perłą architektury sakralnej. Co ciekawe, ostatnia z nich nazywana jest Bramą Oliwną i jest punktem witającym pielgrzymów odwiedzających Oliwę.

Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego i Pałac Przebendowskich i Keyserlingków

Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego oraz Pałac Przebendowskich i Keyserlingków tworzą malowniczy zespół parkowo-pałacowy, w którym można spacerować w otoczeniu urokliwych stawów i roślinności. Jest on miejscem odpoczynku mieszkańców i turystów. Znajdują się w tu trasy nordic walking, plac zabaw oraz m.in., siłownia plenerowa. Okazały Pałac Przebendowskich to zabytkowa budowla z XIX wieku, która prezentuje styl neogotycki z akcentami renesansowymi. Jego bryła nawiązuje kształtem do włoskich willi. Początkowo pałac należał do rodziny Przebendowskich, następnie trawił w ręce kupca Alexandra Gibsona, a na końcu jego właścicielami byli Keyserlingkowie. Po wojnie w rezydencji działało Technikum Leśne, internat i przedszkole. Obecnie jest to siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Wejherowskiej.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Wejherowskiej

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Wejherowskiej jest miejscem wartym odwiedzenia, ponieważ w ciekawy sposób pokazuje historię regionu, kulturę kaszubską oraz historię piśmiennictwa. Dodatkowo w muzeum organizowane są wystawy prac lokalnych artystów. Jest to placówka unikatowa, ponieważ można w niej zobaczyć również zabytki muzyczne, które są rzadko prezentowane w innych muzeach w Polsce.

Rynek (Plac Jakuba Wejhera)

Sercem miasta jest uroczy rynek, który nazywany jest również Placem Jakuba Wejhera. W jego centralnej części mieści się pomnik Jakuba Wejhera, ponieważ jak już zostało wspomniane, to właśnie on założył to piękne miasto.

Oprócz pomnika na rynku warto zobaczyć kościół farny pw. św. Trójcy z 1755 roku. Wcześniej na jego miejscu była ulokowana świątynia ufundowana przez założyciela miasta. Co roku odbywa się tutaj czytanie biblii w języku kaszubskim. W roli lektora występuje Danuta Stenka, która pochodzi z Kaszub. Na uwagę zasługuje także ratusz z pierwszej połowy XX wieku. Mieści się w nim Sala Tradycji i Historii Wejherowa, w której to można zobaczyć makietę miasta i kalwarii. Wieżę ratuszową wieńczy dzwon, który pamięta jeszcze początki miasta, natomiast rynek okalają kamieniczki, nadające całości urokliwego klimatu. Ciekawostką jest Szlak Alfabetu Kaszubskiego (Szlak Nut Kaszubskich), które wbudowane są w ulice śródmieścia.

Kościół klasztorny oo. franciszkanów pw. Świętej Anny

Kościół klasztorny oo. franciszkanów pw. Świętej Anny to jeden z najstarszych budynków znajdujących się w mieście. Mieści się w nim Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele, który przyciąga wielu pielgrzymów z całej Polski. Postacie umieszczone na obrazie mają złote korony, które zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II.

Trójmiejski Park Krajobrazowy

Miłośnicy przyrody koniecznie muszą odwiedzić Trójmiejski Park Krajobrazowy. Ten piękny, zielony teren został założony w 1789 roku i rozciąga się pomiędzy Wejherowem, Redą, Rumią, Sopotem, Gdańskiem, Szemudem i Gdynią. To park z licznymi szlakami pieszymi (np. Czerwony Szlak Wejherowski) i rowerowymi. Od północy miasta rozpościera się natomiast Puszcza Darżlubska. Na jej terenie znajduje się m.in. Wielka Piaśnica, która była miejscem męczeństwa mieszkańców Pomorza. Można zobaczyć tutaj grody osób zamordowanych na początku II wojny światowej. W puszczy ulokowane są dwa rezerwaty przyrody: Darżlubskie Buki i Źródliska Czarnej Wody.

Kulturalne miejsca na mapie Wejherowa

Wejherowo oferuje mieszkańcom i odwiedzającym liczne atrakcje turystyczne. Warto jednak zauważyć, że w mieście tym kultura stoi na bardzo wysokim poziomie, czego dowodem są różnorodne wydarzenia organizowane w tym mieście. Sprawdźcie, gdzie warto się wybrać oraz jakie instytucje działają w tym mieście.

Wejherowskie Centrum Kultury

Jeśli szukacie kulturalnych doznań, z pewnością musicie odwiedzić Wejherowskie Centrum Kultury. Jest to instytucja, którą najlepiej określa słowo „wielozadaniowość”. Głównym celem WCK jest popularyzacja kultury i edukacji artystycznej wśród mieszkańców regionu. W placówce można uczestniczyć w zajęciach plastycznych, muzycznych, wokalnych, teatralnych oraz fotograficznych czy tanecznych. Uczestnicy warsztatów często organizują koncerty, spektakle czy wystawy. Dzięki temu w mieście zawsze dzieje się coś ciekawego.

WCK mieści się w Filharmonii Kaszubskiej. Sala Główna i Kameralna pełnią funkcję zarówno koncertową, jak i kinową. Odbywają się tutaj pokazy filmów z różnorodnych gatunków. W WCK znajduje się również profesjonalne studio nagrań, w którym artyści mogą nagrywać swoje utwory. Warto wiedzieć, że Wejherowskie Centrum Kultury odpowiada ponadto za organizację festiwali, m.in. Festiwalu Przygody Wanoga czy Festiwalu Muzycznego ArteFonie. W Wejherowie działa ponadto Amfiteatr Miejski, w którym latem i jesienią organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne.

Chcecie wybrać się na ciekawe wydarzenia kulturalne w Wejherowie? Zapraszamy do skorzystania z naszego serwisu. Biletyna.pl to portal dla osób, które chcą być na bieżąco z ofertą kulturalną różnorodnych miast w Polsce. Zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera oraz pobrania aplikacji mobilnej. Zainteresowały Was wydarzenia w Wejherowie? Kupcie bilety jak najszybciej, aby nie ominęły Was największe premiery w sezonie.

Site Footer