Co robić w Poznaniu?

Podróże, nawet te małe, niosą ze sobą wiele korzyści. Jest to doskonały sposób na oderwanie się od codzienności, a także poszerzenie horyzontów oraz złapanie innej perspektywy i inspiracji. Podróżowanie jest jednym z tych przypadków, kiedy wydajemy pieniądze i stajemy się bogatsi. Jeżeli szukasz wyjątkowego kierunku destynacji w naszym kraju, wybierz jedno z najstarszych miast w Polsce. Poznań powinien znaleźć się na mapie ciekawych miejsc do zwiedzenia każdego globtrotera. Zabieramy się wiec za poznanie Poznania, czyli stolicy Wielkopolski. Przedstawiamy listę miejsc, które warto zobaczyć oraz największe atrakcje Poznania.

Spis treści

Ostrów Tumski – kolebka państwowości Polski

Zwiedzanie Poznania powinno się zacząć od miejsca, gdzie wszystko się zaczęło. Wyspa na rzece Warcie jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń z czasów wczesnego średniowiecza, co daje jej miano pomnika historii. Przedpiastowski gród Poznań, który znajdował się w obrębie wyspy Ostrów Tumski stał się w X wieku jednym z najważniejszych grodów Wielkopolski i często był ośrodkiem władzy Mieszka I. To tu zaczęło się polskie państwo. Jeżeli czytaliście powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej, możecie doszukać się w topografii opisanych przez nią miejsc i obiektów.

Ostrów Tumski- największe atrakcje

Ostrów Tumski to miejsce, w którym można zrobić sobie powtórkę z lekcji historii o Piastach odwiedzając muzeum archidiecezjalne, katedrę oraz kościół Najświętszej Marii Panny, gdzie znajdowało się palatium Mieszka I. Muzeum zawiera wspaniałe dzieła sztuki sakralnej oraz słynny miecz Świętego Piotra. Choć niektórzy wątpią w autentyczność tego eksponatu, to archeolodzy są zgodni, że miecz pochodzi z I wieku.

Warto także zajrzeć na wystawę Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Czas zwiedzania nie będzie z byt długi, jednak wrażenia są ogromne. W ramach wystawy zobaczyć można doskonale zachowane umocnienia grodowe datowane na X w. To niesamowite, że drewno potrafi przetrwać w takim stanie ponad tysiąc lat. Muzeum i rezerwat można zwiedzić na zintegrowanym bilecie.

Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce. Turyści najchętniej odwiedzają bazylikę, aby zobaczyć zachwycającą Złotą Kaplicę oraz miejsce pochówku króla Przemysła II. Bazylika uznawana jest także za miejsce spoczynku Mieszka I i Bolesława Chrobrego i Kazimierza Odnowiciela, choć nie ma wystarczających danych, aby móc potwierdzić ten fakt.

Stąd warto przejść się do Bramy Poznania ICHOT, skąd już tylko rzut kamieniem do Śródki i słynnego murala. Brama Poznania to Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Ten nowoczesny budynek zawiera multimedialną ekspozycję poświęconą przeszłości i współczesności Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Stary rynek – turystyczne centrum miasta

Turystyczne centrum Poznania ma wyjątkowy charakter. Miejsce to jest bogate w wiele zabytków. Wszędzie blisko znajdziesz ciekawe miejsca do zwiedzania oraz wypijesz doskonałą kawę, zjesz deser i pyszny lunch.

Wybierając się do Poznania nie sposób pominąć Starego Rynku, który jest pokłosiem panowania Przemysła I i Bolesława Pobożnego. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca są oczywiście słynne poznańskie koziołki. Urządzenie błazeńskie razem z budynkiem ratusza stanowią prawdziwy symbol Poznania. Turyści, zwłaszcza Ci najmłodsi z niecierpliwością czekają, aż w samo południe koziołki wyjdą z zegara umieszczonego na wieży XIV wiecznego ratusza, by trykając się wesoło rozbawić zgromadzonych widzów. Budynek reprezentuje styl renesansowy. Na ścianie frontowej ratusza znajdują się piękne zdobienia i alegorie cnót niewieścich. W poznańskim ratuszu dostępne jest dla zwiedzających Muzeum Historii Miasta Poznania. Od 2022 roku będzie można podziwiać nową wystawę świeżo wyremontowanego obiektu.

Będąc na Starym Mieście będziesz mieć okazję odwiedzić także inne muzea. Za ratuszem znajduje się stary odwach, niegdyś siedziba żołnierzy miejskich, we wnętrzu którego mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Na terenie starych sukiennic dostępne dla zwiedzających jest Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, nieopodal w parku Cytadela Muzeum Armii Poznań oraz Muzeum Uzbrojenia. Miłośnicy sztuki muszą odwiedzić Muzeum Narodowe, gdzie znajduje się kolekcja malarstwa hiszpańskiego i jedyny w Polsce oraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville„. Idąc ulicą Świętosławską, natrafić można Muzeum Archeologiczne z wystawą „Tu powstała Polska„, która zgłębia temat początków Poznania i Szlaku Piastowskiego.

Gdy dotrzesz już na Świętosławską, warto wstąpić do pięknego barokowego kościoła znanego jako fara poznańska. Jego przepiękna różowo-biała fasada z barokowymi zdobieniami i portalem z figurami świętych uznawana jest za symbol poznania.

Na tyłach ratusza usytuowana jest dawna waga miejska. Nieopodal fontanny Prozerpiny przy południowo-wschodnim narożniku ratusza stoi pręgierz, który wykorzystywano do publicznego wykonywania kary chłosty oraz piętnowania.

Stary Rynek w Poznaniu jest pełen kolorów dzięki pięknie zdobionym renesansowym kamienicom oraz małym kamieniczkom nazywanych domkami budników. W XVI wieku zamieszkiwali je mniej zamożni kupcy, natomiast kamienice usytuowane w pierzejach rynku zarezerwowane były dla tych bogatszych.

W zachodniej części Starego miasta, na Wzgórzu Przemysła, wznosi się wielokrotnie niszczony i odbudowywany Zamek Królewski, którego historia sięga XIII wieku i panowania króla Przemysła II. Obecna forma to efekt gruntownego remontu przeprowadzonego w latach 2010-2013. Jego styl architektoniczny określa się jako gotycko-renesanosowo-klasycystyczny. Mury zamku królewskiego mieszczą Muzeum Narodowe oraz Muzeum Sztuk Użytkowych. Odbywają się w nim liczne wydarzenia kulturalne oraz wystawy. Z wieży zamkowej można podziwiać piękną panoramę Poznania.

Zamek Cesarski

Najokazalsza budowla w Dzielnicy Cesarskiej, wybudowana dla cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II mieszcząca się na ulicy św. Marcin, została wykonana według szczegółowego planu samego cesarza. Myśl cesarską przelał na papier architekt Franz Schwechten. Budynek w stylu neoromańskim miał według cesarza reprezentować świetność Świętego Cesarstwa. Na obszarze zamku cesarskiego znajduje się Muzeum Powstania Poznańskiego, Centrum Kultury Zamek oraz teatr. Warto tutaj zaznaczyć, że w soboty wstęp do muzeum jest darmowy.

Co można robić w Poznaniu?

Poznań to niewątpliwie piękne miasto. Oprócz zabytków Poznań ma do zaoferowanie liczne atrakcje, które zapełnią czas wolny. Jeśli nie masz ochoty na oglądanie muzealnych eksponatów, możesz zwiedzać Poznań od mniej oczywistej strony i zobaczyć bardzo ciekawie miejsca jak parki i ogrody. Ilość atrakcji jest tak duża, że planując weekend w Poznaniu, z pewnością nie zdołasz zobaczyć ich wszystkich.

Wycieczka na Maltę

Poznańska Malta to miejsce idealne miejsce na wypoczynek w samym centrum miasta. Sztucznie utworzone Jezioro Maltańskie, posiada funkcje strategiczne jak retencja, jest prężnie działającym torem regatowym, posiadającym na swoim koncie mnóstwo zawodów o randze ogólnoświatowej. U brzegów jeziora maltańskiego skoncentrowały się liczne rozrywki dla mieszkańców i turystów jak Kolej Parkowa Maltanka, Fontanna na Malcie, termy maltańskie, nowe ZOO, Kopiec Wolności, Ogród Czasu i poznański węzeł rowerowy. Malta to świetne miejsce dla osób aktywnych, a także dla rodzin z dziećmi.

Ogród Botaniczny

To doskonałe miejsce na odpoczynek i prawdziwa gratka dla fanów botaniki. Przebywanie wśród nietypowych dla naszego klimatu drzew i roślin pomaga się zrelaksować oraz jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Ogród Botaniczny został zaprojektowany tak, aby odwiedzający mogli przebyć podróż po różnych ekosystemach. Wśród nich jest alpinarium z drzewami i krzewami kraju amurskiego, himalajskiego, drzewostany z obszaru Wielkich Jezior i obszaru pacyficznego, ogród japoński, prowansalskie pola lawendowe i wiele innych. Jeśli zastanawiasz się, co robić w Poznaniu z dziewczyną, to ogród botaniczny będzie doskonałym wyborem. Znajduje się tu mnóstwo romantycznych zakątków w sam raz na randkę lub sesję ślubną. Na terenie ogrodu można zjeść deser i napić się kawy w małej kawiarence. Dodatkową zaletą ogrodu jest to, że wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Poznańskie parki

Miłośnicy przyrody mają możliwość spędzenia czasu na jej łonie. Jednym z najbardziej urokliwych parków Poznania jest Park Sołacki. W parku można odpocząć na ławce lub na słonecznej polance, rozkoszując się widokiem Stawów Sołackich. Innym wartym uwagi parkiem jest Park Cytadela. To największy park miejski znajdujący się w centrum miasta. Na terenie parku znajdują się liczne instalacje artystów. Najsłynniejsza z nich, przedstawiająca rdzawe ludzkie sylwetki stworzona została przez Magdalenę Abakanowicz. Park Cytadela jest miejscem licznych plenerowych koncertów. W bliskiej odległości od Poznania znajduje się Wielkopolski Park Narodowy. Jest to świetne miejsce na aktywny wypoczynek. Duży chroniony obszar zachwyca starymi drzewostanami, które są pomnikami przyrody. Można tam również poleżeć na plaży nad Jeziorem Jarosławieckim.

Palmiarnia poznańska

Będąc przy temacie flory, warto wspomnieć o palmiarni z ponad stuletnią tradycją. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce, a także jeden z największych w Europie. Bez względu na pogodę, tutaj zawsze jest ciepły klimat. Jest to zatem doskonałe miejsce na spacer wśród zachwycających roślin, nawet gdy pogoda nie dopisuje. Wśród egzotycznych gatunków drzew i kwiatów można się tutaj poczuć jak na wakacjach.

Stary Browar

Stary Browar to wyjątkowe centrum handlu, centrum sztuki i biznesu powstało w budynkach po dawnym browarze z XIX wieku. To obok łódzkiej Manufaktury jeden z najlepiej zrewitalizowanych obiektów pofabrycznych, co zostało docenione przez International Council of Shopping Centers, od którego otrzymał nagrodę za najlepsze centrum handlowe na świecie. Stworzono tu niezwykle interesującą przestrzeń. Na terenie obiektu znajdują się przykuwające wzrok rzeźby i instalacje. Centrum handlowe wyposażone jest w bogate zaplecze gastronomiczne, gdzie można skosztować dobrego jedzenia w jednej z restauracji, a także poimprezować w klubie.

Site Footer