Przemyśl atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Przemyślu?

Spis treści

Przemyśl ulokowany jest w południowo-wschodniej Polsce w województwie podkarpackim. Jest to miasto o bogatej historii, czego dowodem są liczne zabytki. Jest to ponadto niezwykle ważny ośrodek turystyczny i kulturalny zarówno w regionie, jak i w całej Polsce. Dlaczego warto zwiedzić Przemyśl? Atrakcje tego miasta zachwycą Was od pierwszego wejrzenia. Sprawdźcie sami!

Rynek i Stare Miasto

Rynek i Stare Miasto w Przemyślu charakteryzuje się piękną zabudową. To serce miasta wypełnione eklektyczną architekturą. Co ciekawe, lewa część Rynku liczy zaledwie ponad 100 lat, natomiast prawa co najmniej tysiąc. Stare Miasto jest dowodem historycznej świetności tej miejscowości. W przeciwieństwie do innych Rynków w Polsce. Ten reprezentacyjny przemyski plac wypełniony jest zielenią, która pięknie współgra z odrestaurowanymi i bogato zdobionymi kamienicami.

Na Rynku znajduje się słynna ławeczka wojaka Szwejka oraz symbol Przemyśla – fontanna z niedźwiedzicą i niedźwiadkami. Warto wiedzieć, że to właśnie to zwierzę znajduje się w herbie miasta.

Wieża zegarowa oraz Muzeum Dzwonów i Fajek

Na centrum miasta znajduje się wieża zegarowa, pochodząca z XVIII wieku. Obiekt utrzymany jest w stylu późnego baroku. Kiedyś pełnił funkcję strażnicy pożarowej. Dzisiaj mieści się w nim Muzeum Dzwonów i Fajek z unikalnymi wystawami. W Przemyślu fajki są produkowane od XIX w. Natomiast działająca w tym mieście pracownia ludwisarzy Felczyńskich znana jest na całym świecie. Z racji tego, Muzeum Dzwonów i Fajek jest ważną częścią historii tej miejscowości.

Architektura sakralna w Przemyślu

Przemyśl jest miastem pogranicza. Na jego terenie znajduje się więc wiele pięknych kościołów katolickich i prawosławnych. Jest to miejscowość mocno związana z religią, czego dowodem jest działające na jej terenie Wyższe Seminarium Duchowne.

Jeśli chodzi o najpiękniejsze obiekty sakralne, na wyróżnienie zasługuje z pewnością kościół franciszkanów z bogato zdobionym wnętrzem. Jego wystrój jest barokiem w czystej postaci. Najsłynniejszą świątynią w Przemyślu jest natomiast Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela. To ogromny obiekt utrzymany również w stylu barokowym, choć wybudowany był w stylu gotyckim.

Na uwagę zasługuje również Kościół i Klasztor Karmelitów Bosych usytuowany na wzniesieniu. Co ciekawe, jest to jedna z najwyżej położonych świątyń na całym świecie. Odwiedzając to miejsce, można podziwiać piękną panoramę miasta, a także zabytkowe elementy kościoła. Warta zobaczenia jest m.in. barokowa ambona w kształcie Łodzi Piotrowej, konfesjonał z XVIII wieku czy XVII-wieczne portale z czarnego marmuru. Obiekt otaczają natomiast piękne ogrody.

Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl powstała w XIX w., jej obecność miała największe znaczenie w czasie I wojny światowej. Składa się z obiektów ulokowanych w mieście, a także na jego obrzeżach. Najciekawsze forty Twierdzy Przemyśl to m.in.: Fort Łuszczyce, Fort Borek i Fort Bolestraszyce. To jedna z dwustu wielkich fortyfikacji stałych znajdujących się w Europie i jednocześnie trzecia twierdza pod względem wielkości Starego Kontynentu. Twierdza Przemyśl to gratka dla miłośników historii, a także osób, które lubią spędzać wolny czas aktywnie. Przez teren twierdzy biegnie czarny szlak turystyczny. Znajduje się tutaj również Forteczna Trasa Rowerowa.

Kopiec Tatarski

Chcąc poznać historię miasta, warto odwiedzić Kopiec Tatarski mieszczący się na wzgórzu liczącym ponad 350 metrów. Podobno kiedyś stanowił miejsce kultu bogów słowiańskich. Na szczycie kopca tatarskiego zbudowano później kaplicę św. Leonarda, jednak została zniszczona w czasie II wojny światowej.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Muzeum Historii Miasta Przemyśla to miejsce, które pozwala poznać dzieje Przemyśla. Obiekt mieści się na rynku, w kamienicach pochodzących z XVI wieku. Przygotowane wystawy obejmują ponad 2000 eksponatów. Pozostając w tematyce muzeów, warto również zwiedzić Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Muzeum Archidiecezjalne.

Zamek Kazimierzowski

Interesującym obiektem na terenie miasta jest również Zamek Kazimierzowski, który został wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego. Obiekt został wzniesiony w XIV wieku, ulokowany jest na wzgórzu, na wysokości 270 m. Końcem XX wieku część budowli odrestaurowano, odsłaniając m.in. romańską rotundę i palatium.

Kulturalne atrakcje Przemyśla

W Przemyślu warto zobaczyć nie tylko Muzeum Dzwonów i Fajek, Zamek czy inne piękne zabytki mocno związane z historią tego miasta. W Przemyślu działa kilka placówek kulturalnych, w których regularnie odbywają się koncerty, wystawy oraz spektakle teatralne.

Fredreum. Teatr im. A. Fredry Towarzystwa Dramatycznego to miejsce dla każdego miłośnika sztuki teatralnej. Oprócz przedstawień dla dzieci i dorosłych, w ramach działalności tej placówki, organizowane są festiwale teatralne i muzyczne. Wiele interesujących wydarzeń odbywa się również w Zamku Kazimierzowskim w ramach Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. W tak pięknym i zabytkowym otoczeniu, koncerty, wystawy i widowiska robią naprawdę duże wrażenie.

Centrum Kulturalne w Przemyślu

Centrum Kulturalne w Przemyślu to instytucja o wielopłaszczyznowej działalności. CK zajmuje się organizacją różnych imprez kulturalnych, np. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego czy Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz bez…”. Poza tym, w placówce Centrum Kulturalnego odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne. Prowadzone są tutaj także warsztaty dla młodszych i starszych odbiorców. Dzięki CK mieszkańcy, a także odwiedzający to miasto mogą rozwijać się artystycznie i kulturalnie.

W Przemyślu znajduje się również amfiteatr, ulokowany na terenie fortu „Zniesienie”. W lecie odbywają się tam m.in. koncerty lokalnych i ogólnopolskich artystów. Jeśli chcecie być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi w Przemyślu, śledźcie nasz serwis. Biletyna.pl to portal, dzięki któremu w łatwy sposób kupicie bilety na wybrane imprezy.

Site Footer