Tarnowskie góry atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Górach Tarnowskich?

Spis treści

Tarnowskie Góry to miasto „srebrem płynące”. Mówi się tak o nim ze względu na rudy srebra, które są obecne na terenie tej miejscowości. To piękne miasto ulokowane jest w południowej części Polski, w województwie śląskim. Jakie są najciekawsze atrakcje Tarnowskich Gór? Sprawdźcie!

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Jedną z największych atrakcji w Tarnowskich Górach jest bez wątpienia Zabytkowa Kopalnia Srebra, znajdująca się przy ulicy Szczęść Boże. Od 2017 r. figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Natomiast w 2019 r. została wyróżniona „turystycznym Oscarem” przez Polską Organizację Turystyczną. W Zabytkowej Kopalni Srebra zwiedzanie odbywa się pieszo i w łodziach, wyłącznie w obecności przewodnika, który barwnie opowiada o historii tego miejsca.

Kopalnia Fryderyk działała od XVIII do XX wieku. W 1976 roku została udostępniona dla zwiedzających. Szlak podziemny położony jest na głębokości 40 m pod ziemią, a jego długość wynosi 1740 m. Zabytkowa Kopalnia Srebra umożliwia poznanie pierwotnych i współczesnych sposobów wydobywania srebra w otoczeniu multimedialnych akcentów, które są atrakcyjne szczególnie dla najmłodszych. W obiekcie znajduje się również restauracja i sala kinowo-konferencyjna. Obok natomiast mieści się Skansen Maszyn Parowych, w którego ramach działa mini Kolejka Skansenowa.

Sztolnia Czarnego Pstrąga

W Tarnowskich Górach, na terenie malowniczego Parku Repeckiego znajduje się Sztolnia Czarnego Pstrąga. Miejsce to również jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to 600-metrowy odcinek należący do Głębokiej Sztolni „Fryderyk”, którą odwadniał. Trasa biegnie pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester”, pokonuje się ją łodzią. Podczas zwiedzania można podziwiać stalaktyty i inne wyjątkowe elementy podziemnego świata.

Hałda Popłuczkowa

Hałda Popłuczkowa znajduje się niedaleko Zabytkowej Kopalni Srebra. Nazywana jest również „Czerwoną Skałą”, ponieważ została utworzona z odpadów dolomitowych z dodatkiem brunatnej rudy żelaza. Hałda jest świetnym punktem widokowym, dlatego zdecydowanie warto się na nią wspiąć. Co ciekawe, Hałda Popłuczkowa była wykorzystywana w czasie II wojny światowej jako umocnienia obronne. Pamiątką po tej funkcji są betonowe stanowiska ogniowe.

Rynek

W Tarnowskich Górach znajduje się duży, piękny rynek, na którym można podziwiać wiele zabytkowych obiektów. Na uwagę zasługuje m.in. kościół ewangelicki z XVIII wieku. Centralne miejsce na placu zajmuje natomiast ratusz pochodzący z XIX wieku, który jest zbudowany z czerwonej cegły klinkierowej, piaskowca i granitu. O górniczych tradycjach w mieście przypominają figury Gwarków, rozmieszczone na placu Gwarków. Obiekty o ważnym znaczeniu dla Tarnowskich Gór to również najstarsza w tym mieście apteka „Pod Aniołem”, drewniana studnia na kamiennej podmurówce oraz Dom Sedlaczka. Mieści się w nim Winiarnia i muzeum, obejmujące eksponaty z działów historii, etnografii i sztuki Tarnowskich Gór.

Park Miejski im. Franza Langa

Park miejski w Tarnowskich Górach jest również wpisany na listę UNESCO. Jest on częścią kompleksu „Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”. Park powstał początkiem XX wieku na pogórniczych terenach. Wciąż w niektórych jego miejscach znajdują się charakterystyczne wzniesienia zwane warpiami.

Zamek w Starych Tarnowicach

W dzielnicy Stare Tarnowice Tarnowskich Gór znajduje się zamek. Jego budowę rozpoczęto w 1520 r., a zakończono 50 lat później. Przez lata budowla była w bardzo złym stanie. Na szczęście jej renowacją zajął się prywatny inwestor. Zamek jest obecnie udostępniony do zwiedzania. W kompleksie zamkowym powstał hotel, więc chętne osoby mogą nawet spędzić noc w tym pięknym miejscu. W samym zamku mieści się obecnie Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego.

Co jeszcze warto zobaczyć w Tarnowskich Górach?

Tarnowskie Góry to idealne miasto dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Na jego obrzeżach znajduje się Śląski Stok Narciarski, który jest ulokowany w Sportowej Dolinie Dolomity – na pograniczu Tarnowskich Gór i Bytomia. W miejscowości tej działa również Park Trampolin oraz Park Wodny. W ostatnim wymienionym obiekcie znajduje się również skatepark, centrum wspinaczkowe, lodowisko oraz squash.

Kulturalne atrakcje w Tarnowskich Górach

W Tarnowskich Górach można zwiedzać nie tylko zabytki lub aktywnie spędzać czas. W mieście tym działa również wiele placówek kulturalnych oraz lokali, w których regularnie odbywają się ciekawe wydarzenia kulturalne. Przykładem takiego miejsca jest Restauracja Renesans.

Latem i jesienią kulturalnych wrażeń można szukać w Parku Miejskim, w którym mieści się amfiteatr z piękną muszlą koncertową. Poza koncertami, organizowane są tutaj również festiwale i imprezy przygotowywane m.in. przez lokalnych artystów i społeczność.

Tarnogórskie Centrum Kultury

Tarnogórskie Centrum Kultury to największa instytucja kultury działająca w powiecie tarnogórskim. Już sam budynek TCK jest bardzo ciekawym miejscem. Bardzo łatwo go rozpoznać przez charakterystyczną mozaikę, przedstawiającą roztańczonych: górnika, kolejarza, muzykanta i Ślązaczki. Mozaika jest dobrą metaforą działalności Tarnogórskiego Centrum Kultury, ponieważ odbywają się tutaj liczne interesujące wydarzenia z zakresu: muzyki, filmu, sztuk wizualnych, teatru czy literatury. W TCK organizowane są również warsztaty artystyczne oraz zajęcia językowe.

W Tarnowskich Górach działa wiele galerii, m.in.: „Pod i Nad”, Alga”, „Antresola” czy „Nos”. W miejscach tych można poznać tajniki sztuki współczesnej i nie tylko. Każda z galerii reprezentuje unikalny styl. Dodatkowo w obiektach tych często organizowane są wykłady, lekcje galeryjne czy inne ciekawe wydarzenia.

Jeśli chcecie wybrać się na interesujące wydarzenia kulturalne w Tarnowskich Górach, śledźcie serwis biletyna.pl. Na bieżąco aktualizujemy bazę imprez, koncertów i spektakli, które odbywają się w tym mieście. Dodatkowo dzięki naszemu portalowi łatwo i szybko kupicie bilety na wybrane wydarzenia.

Site Footer