Inowrocław atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Inowrocławiu

Spis treści

Inowrocław, nazywany „miastem soli”, położony jest w województwie kujawsko-pomorskim nad rzeką Noteć. Znajduje się stosunkowo blisko Torunia i Bydgoszczy. To niezwykle ciekawe miasto uzdrowiskowe, które odwiedzającym je turystom ma do zaoferowania wiele atrakcji. Co zobaczyć w Inowrocławiu? Sprawdźcie, jakie są najciekawsze atrakcje tego miasta.

Najciekawsze atrakcje Inowrocławia – Park solankowy

Inowrocław znany jest jako miejscowość uzdrowiskowa. Co roku przyjeżdża tutaj wiele osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie w ośrodkach sanatoryjnych. To miasto położone jest na bogatych złożach soli, dzięki czemu panuje w nim wyjątkowy mikroklimat. Początkiem XXI w. w Inowrocławiu stanęły ogromne tężnie solankowe. Jest to drugie największe pod względem wielkości inhalatorium solankowe w Polsce. Inhalacje solankowe wzmacniają odporność, wpływają dobrze na samopoczucie i pomagają leczyć choroby układu oddechowego.

Tężnie ulokowane są w Parku Solankowym. To malowniczy teren, w którym można spacerować i podziwiać okazałe kompozycje kwiatowe. Co ciekawe, każdego roku sadzi się tutaj ponad 100 tys. sadzonek kwiatowych. Park Solankowy zapewnia również wiele atrakcji dla kuracjuszy, dzieci i turystów. Znajduje się tutaj park linowy, plac zabaw, siłownia, korty tenisowe czy alejki idealne do jazdy na rowerze.

Będąc w Parku Solankowym, warto odwiedzić również pijalnię wód mineralnych i ulokowaną obok niej Palmiarnię. W Parku Solankowym można także wziąć udział w koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych, ponieważ mieści się tutaj niewielka muszla koncertowa. Imprezy odbywają się w niej od maja do połowy września.

Aleja Dębów Gwiazd

Popularną atrakcją w Inowrocławiu jest także Aleja Dębów Gwiazd. Jest to miejsce, w którym od 2005 r. słynne osobistości sadzą na pamiątkę pobytu w tym mieście swoje drzewa. Możemy znaleźć tutaj dęby i klony zasadzone przez takie gwiazdy jak: Bogusław Linda, Irena Szewińska, Krzysztof Penderecki, Irena Kwiatkowska czy Zbigniew Wodecki.

Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny

Inowrocław to również piękne kościoły i inne liczne zabytki. Wybierając się na wycieczkę po centrum miasta, warto wstąpić do Bazyliki Mniejszej NMP. Istnieje możliwość zwiedzenia tego miejsca z przewodnikiem, dzięki czemu będzie można odkryć różne ciekawostki. To średniowieczny kościół, który jest najstarszym obiektem sakralnym nie tylko w Inowrocławiu, lecz także na Kujawach. To bazylika w stylu romańskim, w której podziwiać można ryty i płaskorzeźby ukazujące groteskowe maski diabelskie i ludzkie. Wrażenie robi również szklano-złota mozaika na sklepieniu prezbiterium i gotycka rzeźba Uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezus.

Będąc w Inowrocławiu, warto odwiedzić również neoromański kościół Zwiastowania NMP, który powstał z inicjatywy bp. Antoniego Laubitza. To właśnie tutaj został ochrzczony Józef Glemp (prymas Polski w latach 1981-2009).

Muzeum im. Jana Kasprowicza i Rynek

Muzeum im. Jana Kasprowicza warto odwiedzić po to, aby poznać historię Inowrocławia, a także ciekawostki związane z tym miastem. W muzeum znajduje się wiele pamiątek i skarbów tej miejscowości. Mieści się tutaj także sala poświęcona Janowi Kasprowiczowi.

Obowiązkowym punktem na do odwiedzenia w każdym mieście jest również Rynek. Inowrocławski plac został zrewitalizowany, dzięki czemu wygląda znakomicie. Otaczają go kolorowe, eklektyczne kamieniczki z przełomu XIX i XX w. Na Rynku znajduje się ponadto pomnik Królowej Jadwigi, podświetlona fontanna i zabytkowy tramwaj, który jest obecnie punktem informacyjnym. Inowrocław tak jak i Gniezno czy Wrocław ma swoje figurki — w tym mieście najważniejsze atrakcje wskażą Wam żaczkowie.

Pozostałe atrakcje w Inowrocławiu i jego okolicy

Warto odwiedzić również Termy Inowrocławskie. Są to baseny wypełnione wodą chlorkowo-sodową, która ma mnóstwo właściwości zdrowotnych, a także pozwala się wyciszyć i odprężyć.

Inowrocław to wyjątkowe miasto na mapie Kujaw Zachodnich. W poszukiwaniu atrakcji warto odwiedzić także znajdującą się niedaleko Kruszwicę, uważaną za legendarną stolicę Polski. To właśnie tutaj znajduje się Mysia Wieża znana z legendy o królu Popielu. W okolicy Inowrocławia mieści się także Nadgoplański Park Tysiąclecia, w którym ulokowane jest jezioro Gopło. Inne warte uwagi miejsce to m.in. Kalwaria Pakoska zwana Kujawską Jerozolimą. Jest to zespół kapliczek, które przypominają jerozolimskie świątynie i sanktuaria. Kalwaria to w sumie 2 kościoły i 26 stacji, które, co ciekawe, rozmieszczone są na planie Jerozolimy.

Kulturalne atrakcje w Inowrocławiu

Inowrocław tętni kulturalnym życiem. Na interesujące wydarzenia możecie wybrać się do klimatycznego Parku Solankowego, gdzie w pięknej muszli koncertowej odbywają się liczne imprezy. To jednak niejedyne miejsce, w którym można szukać artystycznych wrażeń.

Kujawskie Centrum Kultury

Kujawskie Centrum Kultury oferuje bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tutaj liczne wystawy, koncerty, przedstawienia, a także spotkania autorskie czy spektakle. W ramach KCK działa ponadto około 10 sekcji, np. taneczna, modelarska, wokalna, jogi czy origami. Organizowane są tutaj zajęcia i warsztaty mające na celu szerzenie sztuki i kultury.

Teatr Miejski

Budynek Teatru Miejskiego to nie tylko miejsce, w którym można zobaczyć liczne spektakle dla dzieci i dorosłych. W placówce tej działa również Instytut Prymasa Józefa Glempa, Stała Wystawa Solnictwa oraz Galeria Miejska. Dzięki temu miejsce to tętni życiem. Stale odbywają się tutaj interesujące wydarzenia kulturalne i wernisaże, które przyciągają miłośników sztuki.

Pozostałe warte odwiedzenia miejsca

W Inowrocławiu działa również Państwowa Szkoła Muzyczna. W Sali Koncertowej tej instytucji często odbywają się wydarzenia, które z pewnością zainteresują niejednego miłośnika muzyki i nie tylko. W mieście tym znajduje się także Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka i Biblioteka Miejska. Te dwie placówki również proponują mieszkańcom i turystom różnorodne atrakcje.

Zapraszamy do zapoznania się z nadchodzącymi imprezami w Inowrocławiu w serwisie Biletyna.

Site Footer