Piekary śląskie atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Piekarach śląskich?

Spis treści

Piekary Śląskie położone są na Górnym Śląsku w województwie śląskim i centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ulokowane są nad rzeką Brynicą w północnej części Wyżyny Śląskiej. Piekary Śląskie są największym ośrodkiem kultu maryjnego na Górnym Śląsku. To właśnie tutaj corocznie przybywa masa pielgrzymów, by odwiedzić Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Piekarach Śląskich.

Największe atrakcje Piekar Śląskich – co warto zobaczyć w tym mieście?

Pierwsza wzmianka o Piekarach Śląskich pochodzi z 1253 r., a prawa miejskie uzyskały w 1947 r.. Pierwotnie nazwa miasta brzmiała „Pecare”, a później „Peccari theutonicale”. Była zmieniana jeszcze kilkakrotnie, aż w 1935 r. przyjęła obowiązujące obecnie miano. W połowie XVII wieku rozpoczął się tutaj kult Matki Boskiej Piekarskiej. Do miasta napływali pielgrzymi z całego kraju, w tym ważne osobistości, takie jak Jan III Sobieski czy August II Mocny. Warto wiedzieć, że Piekary Śląskie to również miasto o bogatych tradycjach górniczych i hutniczych. W miejscowości tej do wybuchu II wojny światowej, działały: 3 huty cynku, 2 huty cynku i ołowiu oraz 2 kopalnie węgla kamiennego.

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich

Sanktuarium w Piekarach Śląskich jest największym miejscem pielgrzymkowym na Śląsku. W jego skład wchodzi Kalwaria Piekarska i Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Romański, drewniany kościół św. Bartłomieja powstał początkiem XIV w. W jednym z bocznych ołtarzy świątyni mieścił się wizerunek Maryi Panny, którego autor i fundator nie są znani. Obraz przeniesiono na ołtarz główny w 1696 r. Powodem tego były liczne przypadki uzdrowień. Piekarska Pani pomogła przezwyciężyć groźną zarazę, która nawiedziła Tarnowskie Góry. Następnie po pomoc do niej zwrócili się mieszkańcy Pragi. Przed cudownym obrazem modlił się również król Jan III Sobieski przed bitwą pod Wiedniem. Rosnący kult maryjny sprawił, że potrzebny był większy kościół. Tak powstała nowa świątynia – murowany, neoromański budynek z XIX wieku. Co ciekawe, w kościele znajduje się kopia obrazu. Jego oryginał jest w Opolu.

Wchodząca w skład sanktuarium Kalwaria Piekarska powstała natomiast pod koniec XIX wieku. Zawiera kaplice różańcowe, stacje drogi krzyżowej oraz cudowne źródełko. Pielgrzymów na górze wita rzeźbiona postać Jana Pawła II. Co więcej, na terenie sanktuarium znajduje się Muzeum Sanktuaryjne, które działa od 2009 r. W jego zbiorach znajduje się ekspozycja dedykowana obrazowi Matki Boskiej Piekarskiej. Dodatkowo można podziwiać tam chrzcielnicę kamienną z 1303 r., repliki koron nakładanych wizerunkowi Matki Boskiej czy eksponaty związane z Janem Pawłem II.

Kopiec Wyzwolenia

Kopiec Wyzwolenia jest charakterystycznym symbolem Piekar Śląskich i zarazem ich najwyższym szczytem. Kopiec usypano w latach 1932–1937 z okazji 250. rocznicy bitwy pod Wiedniem, a także 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Kopiec jest również znakiem pamięci o śląskim powstaniu. Inicjatorem jego wykonania był Stanisław Mastalerz, sekretarz Związku Powstańców Śląskich. W specjalnie przygotowanej skrytce pod kopcem umieszczono ziemię z grobów sławnych władców polskich i prochy polskich rycerzy i chłopów walczących pod Grunwaldem. W czasie wojny kopiec został uszkodzony, ale na szczęście odrestaurowano go. Dzisiaj pełni swoje pierwotne znaczenie pomnika pamięci.

Pozostałe atrakcje w Piekarach Śląskich, które warto odwiedzić

Piekary Śląskie to idealne miejsce dla miłośników architektury sakralnej. Na terenie miasta znajduje się mnóstwo pięknych kościołów, które pochodzą głównie z XX w. Na uwagę zasługują również kaplice, np. Kaplica Maria Hilf z 1905 r., która jest wpisana do rejestru zabytków. Był to początkowo drewniany budynek, dzisiaj ma neogotycką formę z charakterystyczną elewacją z czerwonej cegły.

W Piekarach Śląskich, oprócz Kopca Wyzwolenia, znajdują się również inne miejsca pamięci. Wśród nich znajdują się Park Trzech Bohaterów i Park Wolności. W mieście warto zobaczyć także fortyfikacje obszaru warownego „Śląsk”, na które składa się kilka punktów oporu oraz schron bojowy zamaskowany w budynku cywilnym.

Piekary Śląskie – atrakcje kulturalne

Na mapie kulturalnej Piekar Śląskich nie brakuje placówek, które zapewniają bogatą ofertę kulturalną. Chcecie wybrać się na koncerty, spektakle teatralne lub występy kabaretowe w wybitnej obsadzie? Odwiedźcie Miejski Dom Kultury i jego liczne filie. Instytucja ta zajmuje się organizacją imprez artystycznych, spektakli, a także animacją zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży. W ramach MDK działają także: Dzielnicowy Dom Kultury Brzeziny Śląskie, Dzielnicowy Dom Kultury Dąbrówka Wielka, Filia Miejskiego Domu Kultury w Kozłowej Górze oraz Młodzieżowe i Spółdzielcze Domy Kultury.

Popularną filią MDK jest Ośrodek Kultury „Andaluzja” w Brzozowicach-Kamieniu. Odbywają się w nim wernisaże, koncerty i festiwale. Placówka zajmuje się ponadto organizacją „Piekarskich Wieczorów Bluesowych”. Wydarzenie to cieszy się dużą popularnością wśród miłośników tego gatunku muzycznego z całego świata. Warto także odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną im. Teodora Heneczka. Poza bogatymi zbiorami książek, placówka prowadzi również Galerię Sztuki Współczesnej oraz Izbę Regionalną, w których odbywają się wystawy z zakresu grafiki, malarstwa, rzeźby czy rękodzieła artystycznego.

Piekary Śląskie to ponadto miasto, w którym odbywają się liczne imprezy cykliczne. Poza „Piekarskimi Wieczorami Bluesowymi”, organizowane są także: Festiwal Pieśni Maryjnej „Magnificat”, Festiwal Integracyjny „Skrzydła”, Oktoberfest po naszymu czy Kabareton. W mieście znajduje się ponadto mnóstwo klubów, np. Klub Piekarnik, gdzie można zobaczyć występy lokalnych i ogólnopolskich artystów.

Szukacie biletów na wydarzenia kulturalne w Piekarach Śląskich? Znajdziecie je w Biletynie! Zapraszamy do śledzenia naszego serwisu – subskrypcji newslettera oraz pobrania aplikacji mobilnej.

Site Footer