Słupsk atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Słupsku?

Spis treści

W województwie pomorskim znajduje się wiele pięknych miast, które każdego roku przyciągają rzesze turystów. Jednym z nich jest położony na Słupią Słupsk. Atrakcje tego miasta są gratką dla poszukiwaczy wyjątkowej architektury oraz klimatycznych zakątków. Co warto zobaczyć w Słupsku? Podpowiadamy!

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najważniejszych obiektów na terenie miasta. Został wzniesiony początkiem XVI wieku za panowania Bogusława X. Następnie Zamek Książąt Pomorskich przebudowano na styl renesansowy. Z czasem budowla była stopniowo dewastowana, aż w końcu władze pruskie, w XIX w. zamieniły ją na magazyn. Po II wojnie światowej Zamek Książąt Pomorskich służył jako wytwórnia siatek i lin. Na szczęście w latach 60. XX wieku budowlę odrestaurowano. Dzisiaj mieści się w niej siedziba Muzeum Pomorza Środkowego. Można w niej zobaczyć wystawy i eksponaty związane z historią miasta i nie tylko.

Baszta Czarownic i Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Baszta Czarownic w XV wieku była częścią miejskich fortyfikacji. W XVII wieku niestety pełniła inną funkcję. Była więzieniem dla kobiet, które oskarżono o czary. Prawdopodobnie w Słupsku zgładzono co najmniej 18 czarownic. Pierwszymi z nich były dwórki księżnej Anny: Runga i Scholastyka. Najpopularniejsza jest jednak historia Triny Papisten. Była to Polka pochodzenia kaszubskiego, którą na spalenie skazał sąd niemiecki. Kobieta została obwiniona o nieczyste, magiczne praktyki, ponieważ… jej interes, według mieszkańców, zbyt dobrze prosperował. Dzisiaj Baszta Czarownic jest symbolem niesprawiedliwości i okrucieństwa względem kobiet. To również znak mrocznych czasów Słupska.

Dzisiaj w Baszcie Czarownic mieści się Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, w której poza wystawami, odbywają się również warsztaty i wykłady dotyczące współczesnego rysunku, malarstwa czy rzeźby. Galeria dysponuje dwoma salonami wystawienniczymi, drugi z nich to Galeria Kameralna. Natomiast w Ustce działa filia Galerii, działająca pod nazwą Centrum Aktywności Twórczej.

Kościół farny pw. NMP Królowej Różańca Świętego

Spacerując uliczkami miasta, warto zwiedzić Kościół Mariacki. Jest to potężna, zachwycająca budowla w stylu gotyckim (z wyjątkiem barokowego hełmu wieży), której początki powstania datuje się na XIII wiek. W średniowieczu kościół był kilkukrotnie niszczony i ponownie odbudowywany. Dzisiaj można podziwiać piękną fasadę obiektu i jego zabytkowe wnętrze, w którym znajduje się m.in. barokowa ambona, efektowne witraże okienne oraz dzieła sztuki sakralnej.

Biały Spichlerz

Biały Spichlerz ulokowany jest w niedalekiej odległości od Zamku Książąt Pomorskich. Zwiedzanie tego obiektu polecamy szczególnie miłośnikom sztuki, ponieważ znajduje się w nim wiele wystaw czasowych oraz jedna stała. Jest nią wspaniała i największa w Polsce kolekcja dzieł wybitnego artysty – Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Neogotycki ratusz miejski

Ratusz miejski w Słupsku zawdzięcza swój szykowny i zachwycający wygląd burmistrzowi Hansowi Matthesowi. Urzędnik chciał, aby budowla była wyjątkowa. Zadanie to udało mu się wypełnić w 100%, jednak przez dwukrotne przekroczenie budżetu stracił posadę. Najpiękniejszym pomieszczeniem w ratuszu jest pokój prezydenta, w którym zachowały się ponad 100-letnie elementy wyposażenia oraz jedna ze ścian. Zabytkowa powierzchnia pokryta jest tapetą imitującą kurdyban – jest wytłaczana skórą. W budynku mieści się wieża ratuszowa, która jest udostępniona do zwiedzania. Na jej szczycie znajduje się tras widokowy. Ciekawym miejscem jest również galeria portretów burmistrzów i prezydentów. W holu natomiast można zobaczyć Klucz do Europy i figurkę Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia. Jest bursztynowa figurka, znaleziona w 1887 r. Prawdopodobnie należała do pradawnego łowcy niedźwiedzi.

Brama Młyńska

W czasach średniowiecznych Słupsk otoczony był murami obronnymi. Do miasta można było dostać się wyłącznie przez jedną z bram. Dotąd zachowały się dwie z nich. Najpopularniejszą jest Brama Młyńska z XIV wieku. Znajduje się niedaleko Zamku Książąt Pomorskich. Jest symbolem średniowiecznej świetności miasta.

Młyn Zamkowy

Młyn Zamkowy należy do grupy jednych z najstarszych obiektów budownictwa przemysłowego w Polsce. Dzisiaj pełni funkcję siedziby Muzeum Pomorza Środkowego. Natomiast w małym budynku przy młynie działa turbina elektrowni wodnej. Obiekt został wzniesiony około 1310 r. W ramach prac konserwatorskich udało się przywrócić wystrój renesansowy elewacji budynku, a wewnątrz odsłonić konstrukcję z drewnianych bali dębowych z XVI w.

Kulturalny Słupsk – atrakcje dla miłośników sztuki, muzyki i teatru

Atrakcje Słupska są naprawdę warte zobaczenia. Po całym dniu zwiedzania można natomiast udać się na kulturalną ucztę. W mieście tym działa wiele instytucji kulturalnych. Jedną z nich jest Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara, w której odbywają się koncerty muzyki klasycznej, a także popularnej. Kolejne miejsce to Nowy Teatr im. Witkacego. Na afiszu często pojawiają się zarówno znakomite propozycje dla dorosłych, jak i najmłodszej części widowni. Na ciekawe spektakle warto wybrać się również do Teatru Lalki „Tęcza”, który działa od 1946 r.

Większe imprezy, takie jak koncerty czy wystąpienia kabaretowe oraz stand-upowe, najczęściej odbywają się w Hali Gryfia. Jest to jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w regionie. Interesującym miejscem jest ponadto Słupski Inkubator Technologiczny. To nowoczesny obiekt, w którym organizowane są zarówno kulturalne, jak i naukowe wydarzenia. Słupski Ośrodek Kultury jest z kolei placówką, w której zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogą nie tylko uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, lecz także zajęciach rozwijających artystycznie.

Szukacie biletów na najciekawsze wydarzenia w Słupsku? Znajdziecie je w serwisie biletyna.pl. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Uwielbiacie kulturę, sztukę i muzykę? Zapiszcie się do naszego newslettera, aby nie ominęły Was żadne gorące premiery w tym sezonie.

Site Footer