Wyjątkowe wydarzenia na Dzień Matki

Podaruj swojej mamie niezapomniane chwile pełne emocji, muzyki i kultury.

Podaruj bliskim niezapomniane emocje!

Kup voucher

Dzień Matki

26 maja obchodzimy w Polsce święto wszystkich Mam. Tego dnia chcemy podziękować im za wysiłek, jaki włożyły w nasze wychowanie. Szczególnie w Dzień Matki wszystkie dzieci powinny okazać swoim mamom wdzięczność, szacunek i przede wszystkim ogrom miłości. Warto więc podarować im coś wyjątkowego, np. bilety na wydarzenia z okazji Dnia Matki, które można znaleźć w naszym serwisie.

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki obchodzony jest niemal na całym świecie, jednak w różnych dniach. Przykładowo w Polsce jest to 26 maja, w Norwegii druga niedziela lutego, w Wielkiej Brytanii czwarta niedziela wielkiego postu, a w Stanach Zjednoczonych druga niedziela maja. W wielu państwach data ta jest ruchoma i wiąże się z innymi świętami czy okresami liturgicznymi.

Dzień Matki znany był już w starożytnym Rzymie i Grecji. Jeszcze przed pojawieniem się w tym krajach chrześcijaństwa, czczono tam boginie matki symbolizujące urodzaj i płodność. W Anglii natomiast w XVII w. pojawił się zwyczaj zwany niedzielą u matki. W czwartą niedzielę postu odprawiano wówczas mszę w katedrze, a następnie dawano matkom prezenty w zamian na błogosławieństwo. Z kolei w Stanach Zjednoczonych w 1858 r. ogłoszono Dni Matczynej Pracy, które miały naświetlić sytuację niedocenianych rodzicielek poświęcających się dla rodzin. Ostatecznie w USA ustanowiono Dzień Matki w 1914 r. jako święto narodowe, które obchodzone jest bardzo hucznie. W całym kraju wywieszane są flagi i organizowane są pikniki rodzinne.

W Polsce pierwszy Dzień Matki odbył się w 1914 r. w Krakowie. Kiedy odzyskaliśmy niepodległość, zwyczaj ten stał się integralną częścią naszej tradycji. W międzywojniu planowano połączyć Dzień Matki z Dniem Kobiet, jednak pomysł ten nie został przyjęty.

Co podarować mamom z okazji ich święta – pomysły na prezenty na Dzień Matki

W Dzień Matki każda mama powinna poczuć się jak królowa. To doskonały czas na relaks i odpoczynek od codziennych obowiązków. Dzień Matki to tak naprawdę święto rodzinne i doskonała okazja do spędzenia czasu razem. Właśnie z tego powodu warto się wybrać gdzieś wspólnie. W wielu miejscowościach organizowane są wydarzenia na Dzień Matki – koncerty, spektakle i wiele innych ciekawych aktywności. Bilety na Dzień Matki znajdziesz w naszym serwisie. Sprawdź, jakie niespodzianki przygotowaliśmy.

Jakie prezenty wręczyć mamom?

W przypadku najmłodszych pociech idealnymi prezentami dla mam mogą się okazać własnoręcznie wykonane laurki, zaśpiewana piosenka czy bukiet kwiatów. Nieco starsze dzieci mogą podarować mamom biżuterię czy elegancką galanterię, np. pasek lub torebkę. Bardzo dobrym pomysłem na prezent z okazji Dnia Matki jest również wykupienie karty upominkowej do ulubionego sklepu, vouchera do SPA bądź kosmetyczki lub... voucher na ciekawe wydarzenie. Dzięki temu mamy będą mogły się zrelaksować, zregenerować i odpocząć. Zawsze trafionym prezentem jest zakup czegoś związanego z pasją danej osoby. Być może mama interesuje się krawiectwem, roślinami czy fotografowaniem – wykupienie kursu może być strzałem w dziesiątkę.