Co robić w Krakowie – Co warto zobaczyć?

Spis treści

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Każdego roku stolicę Małopolski odwiedza masa turystów z całego świata. Nic w tym dziwnego, ponieważ w tej dawnej stolicy Polski, każdy znajdzie masę atrakcji dla siebie. Dowiedzcie się, co robić w Krakowie, a przede wszystkim, co warto zobaczyć.

Co robić w Krakowie? Jakie miejsca warto odwiedzić?

Stolica Małopolski ma do zaoferowania wiele atrakcji o każdej porze roku. Kraków to niezwykle urokliwe i piękne miasto, które znalazło się w zaszczytnej dziesiątce miast, których nie można pominąć podczas wakacji wg magazynu „Travel+Leisure”. Zastanawiacie się, co robić w Krakowie? Przede wszystkim, na odwiedzających czeka masa zabytków, m.in.: Wawel, Stare Miasto czy Kazimierz. W tym tętniącym życiem mieście można jednak znaleźć o wiele więcej interesujących miejsc. Przekonajcie się, jakich.

Zabytki, które trzeba zobaczyć w Krakowie

Liczba zabytków w Krakowie jest niezwykle pokaźna. Wśród nich znajdują się miejsca, które należy obowiązkowo zobaczyć, szczególnie jeśli jest to nasza pierwsza wizyta w tym mieście. Pierwszym, chyba najbardziej charakterystycznym miejscem dla Krakowa jest Zamek Królewski na Wawelu. Ulokowana na wzgórzu wawelskim, potężna budowla znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra Wawelska, Smocza Jama

Kolejnym zabytkiem jest Katedra Wawelska, która to jest najstarszym polskim kościołem, a zarazem miejscem pochówku władców polskich i ważnych postaci dla historii naszego państwa, m.in. Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. Kraków zwany jest miastem smoka wawelskiego, dlatego będąc w stolicy Małopolski, obowiązkowo należy odwiedzić smoczą jamę, ulokowaną u stóp wzgórza wawelskiego. Rzeźba smoka jest świetną atrakcją, ponieważ co ok. 10 minut zieje ogniem.

Rynek Główny

Wybierając się na spacer po Krakowie, najlepiej udać się na Rynek Główny. Wokół tego ogromnego placu, ulokowane są świetne restauracje, bary, a także liczne miejsca kulturalne. Na samej płycie Rynku mieszczą się Sukiennice, czyli hala targowiskowa z XIV wieku, a także Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto końcem XIII w. na fundamentach wcześniejszego kościoła romańskiego. Po dziś dzień, z jego wieży wybrzmiewa hejnał mariacki. W kościele główną atrakcją jest imponujący ołtarz, autorstwa Wita Stwosza.

Kazimierz

Niezwykle urokliwym miejscem na mapie Krakowa jest Kazimierz. Ta część miasta powstała w XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, a przez pewien czas stanowiła osobne miasto królewskie. Kazimierz słynie z wyjątkowego klimatu, w którym przenika się kultura chrześcijańska i żydowska. Zwiedzając Kazimierz, warto zobaczyć m.in. Synagogę Remuh i kirkut o tej samej nazwie.

Kulturalna odsłona Krakowa

W Krakowie mamy okazję zwiedzić wiele muzeów, a także wiele innych miejsc, w których możemy spotkać się z kulturą. Warto również wybrać się na interesujące spektakle, które wystawiane są na deskach kultowych teatrów.

Muzeum sztuki Współczesnej – MOCAK

MOCAK to miejsce dla miłośników sztuki współczesnej. Od początku swojego istnienia, w gmachu tym mamy okazję zobaczyć intrygujące prace, najpopularniejszych, a także tych mniej znanych artystów XX i XXI wieku. W MOCAK-u odbywają się również liczne wydarzenia kulturalne.

Muzeum Narodowe

Główny gmach Muzeum Narodowego w Krakowie ulokowany jest przy alei 3 maja, która znajduje się w centrum miasta. Oprócz stałych wystaw, m.in. patriotyczno-militarnej, Galerii Rzemiosła Artystycznego czy Galerii Sztuki Polskiej, możemy skorzystać z rozbudowanej gamy wystaw tymczasowych.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Manggha to gratka dla miłośników kultury kraju Kwitnącej wiśni. Muzeum zostało stworzone z inicjatywy Andrzeja Wajdy i od 1994 roku oferuje odwiedzającym możliwość zobaczenia zabytków japońskich, malarstwa czy fotografii. W Muzeum często odbywają się wydarzenia kulturalne z udziałem znawców kultury japońskiej czy rodowitymi Japończykami.

W Krakowie znajduje się naprawdę wiele muzeów. Warte zobaczenia są z pewnością również: Dom Jana Matejki, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Iluzji, Muzeum Armii Krajowej, Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera, Muzeum Fabryka Wódki czy Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Nowohuckie Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury powstało w 1983 r. Jego misją jest angażowanie społeczeństwa do aktywnego odbioru kultury, a także jej kształtowania. NCK organizuje liczne warsztaty i zajęcia muzyczne, plastyczne, taneczne czy np. z grafiki komputerowej. Centrum dodatkowo dysponuje jedną z największych scen, na której wystawiane są najpopularniejsze w Polsce i na świecie spektakle teatralne, taneczne baletowe, muzyczne czy kabaretowe. NCK prowadzi również 15 zespołów artystycznych, np. Zespół Góralski Hamernik, Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta czy Teatr Ab Intra.

Teatr im. Juliusz Słowackiego

Co robić w Krakowie? Zdecydowanie warto wybrać się do teatru, a tych w stolicy Małopolski jest naprawdę wiele. Teatr im. Juliusz Słowackiego ulokowany jest w sercu Starego Miasta. Zachwyca swoją fasadą, utrzymaną w eklektycznym stylu. To wyjątkowe miejsce działa od 1893 r., wystawiane w nich były dzieła Witkiewicza czy Wyspiańskiego. Obecnie Teatr Słowackiego mieści trzy sceny, a poza spektaklami odbywają się w nim spotkania artystyczne, dedykowane filozofii i wymianie kulturalnych doświadczeń.

Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Bagatela działa od 1918 r., została stworzona na wzór paryskich teatrów. Placówka ulokowana jest w centrum Krakowa, dzięki czemu łączy zwiedzanie z kulturą. Na deskach tego teatru realizowane są projekty młodych twórców, choć występują tam również najwięksi polscy artyści.

Scena STU

Scena STU to idealna propozycja dla fanów nowatorskiego podejścia i teatru alternatywnego. Miejsce to jest ośrodkiem interdyscyplinarnym, które w świetny sposób łączy sztukę teatralną z plastyką, tańcem, muzyką i sztukami wizualnymi.

Teatr Groteska

Teatr Groteska jest natomiast działającym od 1945 r. teatrem lalkowym, co czyni go jednym z najstarszych w Polsce. Groteska proponuje liczne przedstawienia dla dzieci i dorosłych, które wystawiane są również poza teatrem – na widowiskach plenerowych.

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego

Podczas wizyty w Krakowie, warto udać się również do filharmonii, która jest jedną z największych, a zarazem najważniejszych sal koncertowych stolicy Małopolski. Gmach działa on 1945 r. i co tydzień wystawia koncerty symfoniczne. Oprócz tego placówka ta organizuje recitale mistrzowskie oraz koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Opera Krakowska

Teatr operowy w Krakowie działał jako instytucja od 1954 r. Dzisiaj możemy odwiedzić piękny, nowy, postmodernistyczny gmach Opery Krakowskiej, który został wybudowany w 2008 r. Z Operą współpracują najwięksi polscy artyści, a także osobistości światowej sławy. Placówka wystawia w sezonie artystycznym ok. 200 spektakli, które gromadzą niemal 70 000 widzów. W repertuarze Opery Krakowskiej znajdują się klasyczne dzieła takie jak „Carmen” czy „Tosca”, spektakle operetkowe oraz przedstawienia baletowe czy wydarzenia muzyczne dla najmłodszych.

Kraków to bez wątpienia miasto kultury i sztuki. Jeśli chcecie być na bieżąco z najważniejszymi i najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi, odbywającymi się w stolicy Małopolski, zapiszcie się do newslettera portalu biletyna.pl. Dzięki temu nie ominą Was najgorętsze premiery.

Site Footer