Leszno atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Lesznie

Spis treści

Leszno to jedno z większych miast ulokowanych w Wielkopolsce. Znajduje się na trasie pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem. To bardzo interesujące miejsce na mapie Polski, o ciekawej historii. Pierwsze wzmianki o Lesznie pochodzą z 1393 r. Miastem stało się jednak później, w II poł. XVI w. Dowiedzcie się, co warto zobaczyć w Lesznie. Przedstawiamy atrakcje, które musicie odwiedzić, będąc w tej miejscowości.

Atrakcje – Leszno to miasto o wielu ciekawych miejscach

Zwiedzanie Leszna warto rozpocząć od rynku. Zabytkowy plac w kształcie prostokąta jest najważniejszą częścią miasta – to centrum Leszna. Znajduje się na nim Ratusz, który przez wiele osób uważany jest na jeden z najpiękniejszych w Polsce. Na rynku ulokowane są zabytkowe kamienice: klasycystyczne i barokowe. Szczególnie warte zobaczenia są te, położone przy ulicy Słowiańskiej.

Nowa Synagoga

Jedną z najpiękniejszych budowli judaistycznych w województwie wielkopolskim jest bez wątpienia Nowa Synagoga (jeden z oddziałów Muzeum Okręgowe) w Lesznie, wzniesiona pod koniec XVIII w. Obecnie mieści się w niej Galeria Sztuki, w której można zobaczyć stałą ekspozycję opowiadającą o kulturze żydowskiej. Warto wiedzieć, że Leszno było mocno powiązane z Żydami. Co więcej, w mieście tym rozwijały się również inne wyznania, np. braci czeskich.

Pałac Sułkowskich

Wędrując ulicami Leszna, warto odwiedzić Plac Kościuszki i Pałac Sułkowskich. To miejsca ulokowane przy malowniczym parku, w którym można spacerować w przyjemnych okolicznościach przyrody. Pałac Sułkowskich najpierw należał do rodu Leszczyńskich (z którego pochodził Stanisław Leszczyński, będący królem Polski w XVIII wieku) – fundatorów Leszna, następnie trafił w ręce kolejnych właścicieli miasta – Sułkowskich, zyskując o wiele piękniejsze wyposażenie i fasadę w stylu barokowo-rokokowym. Budynek był siedzibą gimnazjum, sądu i więzienia. Dzisiaj jest natomiast siedzibą władz.

Bazylika św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja był świątynią katolicką do połowy XVI w., następnie został przejęty przez braci czeskich. Ci po 100 latach, na skutek ruchu kontrreformacyjnego oddali kościół katolikom. Budynek był jednak bardzo zaniedbany, dlatego końcem XVII w. zdecydowano się na budowę nowej świątyni w barokowym wydaniu. W kolejnych latach kościół zyskał piękny barokowy ołtarz. Po pożarze w XVIII w. część kościoła została zniszczona, jednak na przełomie XIX i XX wieku. poddano ją rozbudowie i rewitalizacji. Obecnie jest to niezwykle piękne i wyjątkowe miejsce na mapie Leszna.

Kościół św. Krzyża i lapidarium

Bazylika św. Mikołaja to niejedyna świątynia, którą warto zobaczyć w tym mieście. Niezwykle interesujący jest również kościół św. Krzyża, który powstał w XVIII w. jako świątynia luterańska. Jego historia jest bardzo bogata – w czasie wojny służył jako magazyn broni, a przetrwał pożar, a na koniec stał się świątynią rzymskokatolicką. Obok kościoła ulokowane jest lapidarium, w którym znajduje się ok. 100 nagrobków z XVII-XIX wieku. Co więcej, niedaleko rośnie także dąb Bolek, który jest najstarszym drzewem w mieście, liczącym 350 lat.

Co jeszcze warto zobaczyć w Lesznie?

Leszno to niezwykle ciekawe miejsce na mapie Polski, którego najbardziej interesujące atrakcje można zwiedzić już w jeden dzień. Samo miasto ma niezwykle interesującą historię, a spacerując jego uliczkami, można znaleźć naprawdę wiele pięknych obiektów i zabytkowych budynków. Duże wrażenie robią intrygujące murale, nawiązujące do historii Polski i okolicy Leszna. Dzięki nim można postać m.in. postać Stanisława Grochowiaka – poetę, dramatopisarza i scenarzystę filmowego, który był jednocześnie turpistą. To niezwykle barwna i ciekawa osobowość silnie związana z Lesznem.

Oprócz zabytków warto odwiedzić również Muzeum Okręgowe, w którym można obejrzeć pamiątki po wspólnotach protestanckich oraz inne zbiory historyczne tego miasta. W okolicy Leszna znajduje się natomiast piękny Zamek w Rydzynie i Zamek w Rokosowie. Warto również zobaczyć ciekawy skansen wiatraków w Osiecznej.

Kulturalne atrakcje w Lesznie

Leszno oferuje różne ciekawe miejsca, m.in. zabytki, których dzisiejszy wygląd prezentuje się fenomenalnie. W mieście tym warto również odwiedzić instytucje kulturalne, proponujące liczne wydarzenia kulturalne: koncerty, spektakle i wiele innych widowisk, które będą świetną atrakcją zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów.

Teatr Miejski

Pierwsze miejsce, które warto odwiedzić w poszukiwaniu kulturalnych doznań, to Teatr Miejski. Co ciekawe, jest to jeden z najmłodszych publicznych teatrów w naszym kraju. Działa on od 2016 r. i mieści się w pięknym, zabytkowym budynku, należącym niegdyś do Bractwa Kurkowego.

W gmachu mieściła się niegdyś strzelnica, restauracja, sala balowa czy kręgielnia. Strzelnica leszczyńskiego Bractwa była niezwykle ważnym ośrodkiem kulturotwórczym, w którym życie towarzyskie i artystyczne tętniło każdego dnia. Obecnie Teatr Miejski wystawia nie tylko spektakle dla dzieci i dorosłych, lecz także wznowił działanie kina. W ramach jego działalności można nie tylko oglądać filmy, lecz także brać udział w dyskusjach dotyczących obejrzanego dzieła i swoich przeżyć.

Pozostałe miejsca, w których można liczyć na wspaniałe przeżycia kulturalne

Poszukując kulturalnych atrakcji, warto wybrać się do Miejskiego Ośrodka Kultury. To ważne miejsce na mapie Leszna, ponieważ organizowane są tutaj liczne, niezwykle ciekawe wydarzenia. Mowa tutaj o koncertach, wernisażach, widowiskach dla dzieci i dorosłych, a także różnorodnych konkursach i festiwalach, które angażują lokalną społeczność.

Wiele wydarzeń kulturalnych organizowanych jest również w Auli WSH im. S. Leszczyńskiego, a także w Auli Wyższej Szkoły Humanistycznej AUDITORIUM MAXIMUM. Jeśli chcecie po dniu pełnym zwiedzania odpocząć, uczestnicząc w świetnych widowiskach w Lesznie bądź jesteście mieszkańcami tego miasta, zapraszamy do zakupu wejściówek na aktualne wydarzenia w naszym serwisie, biletyna.pl. Gwarantujemy dostęp do zawsze aktualnej listy koncertów, spektakli czy innych wydarzeń w Lesznie.

Site Footer