Cyrki w polsce – Opis

Spis treści

Cyrki w Polsce mają długą tradycję. Pierwsze grupy pojawiły się prawdopodobnie w XIX w. Lata wojen nie były jednak łaskawe dla tej formy rozrywki w naszym kraju. Za „złoty okres” cyrków uznaje się lata 1955–1989, a w szczególności 1983 r. Odrodzenie grup cyrkowych nastąpiło w latach 90. XX w. Dzięki temu dzisiaj możecie uczestniczyć we wspaniałych wydarzeniach, które robią wrażenie zarówno na najmłodszych, jak i starszych widzach.

Najsłynniejsze cyrki w Polsce

Jedną z najpopularniejszych grup w Polsce jest bez wątpienia Cyrk Zalewski, który powstał w 1993 r. Jego historia jest jednak jeszcze dłuższa, ponieważ sięga 7 pokoleń wstecz. Pradziadkowie, dziadkowie i rodzice założycieli posiadali własne cyrki lub byli artystami cyrkowymi. Cyrk Harriego, a także słynne postacie, takie jak: Anna Nowotna czy Rudolf Nowotny są trzonem Cyrku Zalewski.

Początkowo Ewa i Stanisław Zalewscy występowali jako artyści cyrkowi. Po 20 latach działalności postanowili założyć własny cyrk. Na początku nazywał się „Cyrk Zalewski & Król”. Zachwycał publiczność profesjonalizmem i rozbudowanym programem, którego częścią byli również zagraniczni artyści. W 1996 r. Zalewscy organizują pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Cyrkowej w Warszawie. W kolejnych latach poszerzają swój program, a na scenie pojawia się coraz więcej zwierząt. W 1998 r. widzowie mogli zobaczyć m.in. sensacyjną hipnozę krokodyli. Konie, tygrysy, wielbłądy były wizytówką Cyrku Zalewski. Od 2020 r. w programie grupy nie występują już zwierzęta.

To właśnie w tej grupie stawiał swoje pierwsze kroki Marek Jama, uhonorowany Srebrnym Clownem w Monte Carlo w 2017 r. Przez pierwsze 13 lat w cyrku występowało ok. 20 artystów z całego świata. W 2005 r. grupa rozszerzyła swoje show o pokazy iluzji Kamila Zalewskiego. W 2008 r. grupa była realizatorem programu „Gwiezdny Cyrk” emitowanego w telewizji Polsat.

Cyrk Zalewski słynie z połączenia tradycji i nowoczesności. Prezentuje akrobacje, koła i kule śmierci, linoskoczków, lasermanów, skoki FMX i wiele innych. Członkami tej grupy byli i są również jedni z najlepszych komików i clownów. Warto powiedzieć o elitach sztuki cyrkowej, które gościły pod namiotem Cyrku Zalewski, to postacie, takie jak: Valez Brothers, Zuma Zuma, Guerrero Duo, Los Ortiz i wielu innych wybitnych artystów.

Cyrk Korona

Cyrk Korona został założony przez Lidię Król-Pider i jej męża Thomasa Pindera w 1993 r. Ma on wiele wspólnego z Cyrkiem Zalewski, ponieważ panie Ewa i Lidia są siostrami. Co więcej, Thomas Pinder wywodzi się z brytyjskiej rodziny cyrkowej. Połączenie takich osobowości musiało zaowocować stworzeniem wybitnej grupy cyrkowej. Warto wiedzieć, że Cyrk Korona istniał już w rodzinie Lidii przed laty, artystka reaktywowała go, kontynuując tradycję rodzinną.

Cyrk Korona także stawiał na artystów z całego świata, którzy prezentowali numery najwyższych lotów. W programie nie brakowało również zwierząt, które pod batutą Thomasa Pindera i Jacka Mikulskiego wykonywały wspaniałe akrobacje. O anturaż występów dbała Danuta Kamińska u boku wyśmienitej orkiestry. W tej grupie nie brakowało wybitnych osobowości, m.in. Mr. Chapa (Janusza Russka), który bawił do łez pantomimicznymi występami.

Cyrk Korona od zawsze stawiał na nowinki technologiczne, wynosząc swoje programy na najwyższy poziom. Jeszcze do 2020 r. to właśnie tresura zwierząt była domeną grupy. Obecnie w programie nie zobaczymy już wielbłądów, małp, byków czy papug, a jedynie psy. Od 2010 r. Korona jest organizatorem Festiwalu Talentów. Jej misją jest promowanie młodych talentów. Warto dodać, że Cyrk Korona należy do grupy ECA, której przedstawicielką w Polsce jest Lidia Król-Pinder.

Cyrk Arena

Początki Cyrku Arena, którego prowadzeniem zajmują się Mirosław i Agnieszka Złotorowicz, sięgają 2008 r. Każde przedstawienie tej grupy rozpoczyna się piosenką, stworzoną specjalnie dla Areny. Zachwyca on przede wszystkim dbałością o aranżację i design namiotu, jest jednym z najpiękniejszych cyrków w tej części Europy.

Duże wrażenie robi również program, w którym występują polscy i zagraniczni artyści: z Czeczeni, Ukrainy, Rosji i Czech. Prezentują oni m.in. ekwilibrystykę na wałkach, akrobacje, żonglerkę czy balans ze szkłem. Cyrk Arena to również zwierzęta. W 2020 r. jako jedyny posiadał egzotyczne gatunki, takie jak lwy, wielbłądy czy jeżozwierze.

Cyrk Wictoria

Cyrk Wictoria nie ma zbyt długiej historii, ponieważ powstał zaledwie w 2015 r. Jego prowadzeniem zajmuje się głównie Duet Ando. Z każdym kolejnym występem grupa mocno rozwijała swój program, a także inwestowała w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. W ten sposób udało jej się połączyć nowoczesność z tradycją, którą miłośnicy cyrku cenią najbardziej.

Cyrk Wictoria zasłynął z hologramów zwierząt. W 2020 r. jako pierwsza grupa w Polsce, a trzecia w Europie zdecydowała się na taki ruch, co było znakomitym posunięciem, ponieważ hologramy stały się prawdziwym hitem. W programie można zobaczyć ponadto iluzje z lwem Lordem, akrobatykę powietrzną, szarfy, trapezy i wiele innych wspaniałych pokazów.

Cyrk Safari

Od 1993 r. na polskiej arenie cyrkowej można podziwiać również występy grupy Safari, prowadzonej przez Rodzinę Słowików, która początkowo nazywała się Cyrk Pieniny. W jej programie poza akrobacjami można wciąż podziwiać występy zwierząt, a trzeba zauważyć, że obecnie Cyrk Safari może pochwalić się najliczniejszym zwierzyńcem w kraju. Dodatkowo jest to prawdopodobnie ostatni cyrk z własną orkiestrą, która, choć w okrojonym składzie, wciąż nadaje występom unikalnego charakteru.

Poza powyższymi, w Polsce działa wiele innych wybitnych grup cyrkowych. Wśród nich wymienić można: Cyrk Fantazja czy Cyrk Intersalto. Dodatkowo nasz kraj często odwiedzają wybitne grupy cyrkowe z innych krajów. Doskonałym przykładem jest ukraiński innowacyjny Cyrk Waterland, którego program na wodzie z pewnością Was zachwyci. Jeśli chcecie zobaczyć i kupić bilety na najciekawsze premiery grup cyrkowych, zapraszamy do skorzystania z serwisu biletyna.pl!

Site Footer