Łomża atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Łomży

Spis treści

Łomża położona w województwie podlaskim uwodzi mieszkańców i turystów wieloma atrakcjami. W mieście znajduje się mnóstwo pięknych zabytków, a ulokowanie na terenie Zielonych Płuc Polski przyciąga rzesze miłośników przyrody. Co ma do zaoferowania stolica dawnej ziemi łomżyńskiej? Zobaczcie sami.

Atrakcje Łomży, które musicie odwiedzić

Wizytę w urokliwej Łomży warto rozpocząć od Starego Rynku, na którego zaszczytnym miejscu stoi ratusz. Budowla w stylu klasycystycznym powstała w pierwszej połowie XIX wieku, a obok niej znajduje się nowy ratusz, zbudowany w 1998 r. Centralny plac miasta ze średniowiecznym rodowodem otaczają barokowe kamienice, które odbudowano po II wojnie światowej. Miłośnikom spacerów w pięknym otoczeniu poleca się zwiedzanie ulic Długiej i Farnej, które są zamknięte i pełnią funkcję atrakcyjnych deptaków, wzdłuż których rozciągają się klimatyczne kawiarnie i restauracje. Na ulicy Farnej warto zatrzymać się na chwilę przy ławeczce Hanki Bielickiej, która była związana z Łomżą.

Zabytki sakralne w Łomży

Katedra św. Michała Archanioła to najważniejszy zabytek Łomży, który przetrwał do dzisiaj. Jego budowę ukończono w 1526 r., utrzymany jest w stylu późnogotyckim. Co ciekawe, świątynia stała się katedrą dopiero w 1925 r. We wnętrzu można podziwiać m.in. obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy pędzla Wojciecha Gersona.

Cmentarz Katedralny

Katedra św. Michała Archanioła to niejedyne miejsce, jakie warto zobaczyć. Niedaleko świątyni ulokowany jest Cmentarz Katedralny z XVIII wieku. Służył on zarówno katolikom, jak i protestantom. Na jego terenie znajduje się m.in. zabytkowa kaplica rodziny Śmiarowskich z 1838 r., Dom Pogrzebowy z 1853 r. oraz brama w stylu neogotyckim z 1879 r.

Zespół Cmentarzy Żydowskich

W Łomży znajduje się stary Cmentarz Żydowski z XIX wieku, w którym zachowało się w dobrym stanie ok. 150 nagrobków. To wyjątkowe miejsce na skalę europejską, w którym można podziwiać macewy wykonane z głazów narzutowych. Nowy Cmentarz Żydowski powstał w 1892 r., a pochówki na nim prowadzono aż do 1941 r. Niestety w trakcie II wojny światowej został zdewastowany.

Pałac Biskupi

Neoklasycystyczny Pałac Biskupi powstał w 1925 r. Wraz z ulokowaną obok plebanią z XVIII wieku są miejscami zdecydowanie wartymi zobaczenia. W Pałacu można zobaczyć m.in. barokowe obrazy z końca XIX w., meble neobarokowe czy portrety biskupów diecezji wigierskiej.

Dom Pastora

Dom pastora to budynek wzniesiony końcem XIX wieku. Dawniej pełnił funkcję plebanii parafii ewangelicko-augsburskiej. Jest to obiekt interesujący zwłaszcza pod względem historycznym. To właśnie tutaj wyznanie zmienił Józef Piłsudski. Obecne w budynku mieści się „Domek Pastora” – Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej.

Kościół i klasztor ojców Kapucynów

Klasztor oo. Kapucynów wybudowano na Popowej Górze w latach 1770–1772. Jest utrzymany w stylu baroku toskańskiego. W jego wnętrzu można zobaczyć obraz o. Honorata Koźmińskiego, natomiast w okresie Bożego Narodzenia dużą popularnością cieszy się ruchoma szopka ulokowana przy bocznym wejściu.

Zespół klasztorny sióstr Benedyktynek

Zespół klasztorny sióstr Benedyktynek wraz z kościołem Trójcy Przenajświętszej tworzy piękny, urokliwy kompleks. Świątynia powstała w XIV wieku, ale niestety została spalona w 1929 r. Udało się ją odbudować w 1946 r.

Poza wymienionymi budynkami sakralnymi, w Łomży znajduje się również Kościół Wniebowzięcia NMP w stylu neorosyjskim z 1877 r., która kiedyś pełniła funkcję cerkwi garnizonowej, Wyższe Seminarium Duchowne powstałe w pałacu rosyjskiego gubernatora czy Dom Pogrzebowy z XIX wieku.

Muzeum Północno-Mazowieckie

Muzeum Północno-Mazowieckie to doskonałe miejsce zarówno dla młodszych, jak i starszych turystów. Warto odwiedzić je, by poznać historię Łomży i okolic. W budynku znajdują się wystawy archeologiczne, poświęcone bursztynowi oraz piwu Łomża. W skład Muzeum wchodzi również Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie i Galeria Sztuki Współczesnej.

Dodatkowo warto wstąpić do Muzeum Diecezjalnego, w którym znajdują się bogate zbiory sztuki sakralnej: makiety historyczne, rzeźby, obrazy czy eksponaty ze złota. Najcenniejszym obiektem jest dokument Jana Kazimierza z 1662 r.

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

Na skraju miasta znajduje się Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Jest to miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się i podziwiać piękno przyrody. Oprócz wspaniałej roślinności Park zamieszkują różnorodne gatunki ptaków, które umilają spacery swoim śpiewem.

Zwiedzanie miasta w kulturalnym wydaniu

Łomża to urokliwe miasto, w którym każdy możne znaleźć idealne atrakcje dla siebie, również miłośnicy kultury. Gdzie wybrać się na występy teatralne, koncerty bądź widowiska kabaretowe? Sprawdźcie poniższą listę!

  • Centrum Kultury w Łomży – znajduje się w dawnym budynku Domu Katolickiego (powstały w latach 1929–1935), który w międzywojniu pełnił funkcję siedziby kina „Zdrój”, a następnie kina „Październik”. Przed powołaniem łomżyńskiego CK, mieściła się tutaj również Biblioteka Publiczna, Muzeum Północno-Mazowieckie i Wojewódzki Dom Kultury. Obecnie jest tutaj również Katolickie Liceum Ogólnokształcące.
  • Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego – w miejscu tym odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Na scenie występują zarówno polscy, jak i zagraniczni artyści. W ramach działalności Filharmonii odbywa się Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Poza widowiskami muzycznymi, na deskach filharmonii mają miejsce różne spektakle m.in. teatralne.
  • Teatr Lalki i Aktora w Łomży – to placówka, której oferta skierowana jest przede wszystkim do młodszej publiczności: dzieci, młodzieży, a także rodziców, którzy wraz ze swoimi pociechami chcą zanurzyć się w magicznym świecie teatru lalki.

W Łomży działa również Miejski Dom Kultury i Regionalny Ośrodek Kultury. To instytucje, w ramach których organizowane są zarówno ciekawe występy artystów, jak i zajęcia dla dzieci i dorosłych. Jeśli chcecie wybrać się na najciekawsze wydarzenia kulturalne w Łomży, zapraszamy do zakupu biletów w serwisie biletyna.pl!

Site Footer