Dębica atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Dębicy?

Spis treści

Dębica leży w województwie podkarpackim, nad Wisłoką. Ulokowana jest w historycznej Małopolsce na tzw. dawnej ziemi sandomierskiej. O Dębicy, już w XV wieku, w swoich kronikach wspominał Jan Długosz. Osada w tym miejscu powstała jednak dużo wcześniej. Pierwsza wzmianka o miejscu „Dambicha” pochodzi z 1293 r. Obecnie Dębica jest ważnym ośrodkiem przemysłu. Jakie atrakcje turystyczne czekają na odwiedzających w tym mieście? Zobaczcie sami!

Szlak Centralnego Okręgu Przemysłowego w Dębicy

Dębica słynie z dobrze rozwiniętego przemysłu. Dzięki temu znalazła się na Szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego. Trasa rozpoczyna się na placu Sybiraków, niedaleko dworca autobusowego. Następnie kieruje się w stronę dawnych zakładów Stomil, pod bramę wjazdową i plac, zahaczając o wieżę wodną. Punktem końcowym trasy jest Muzeum Regionalne w Dębicy.

Muzeum Regionalne w Dębicy

Muzeum Regionalne w Dębicy przygotowało bogaty zbiór eksponatów zewnętrznych, w tym: czołgi, helikoptery, rakiety, sprzęt wojskowy i gaśniczy oraz wiele innych ciekawych atrakcji. We wnętrzu również nie można narzekać na nudę. Zbiory muzeum podzielone są na działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy. Regularnie pojawiają się także wystawy czasowe, związane z okolicznymi terenami i nie tylko. Muzeum prowadzi ponadto działalność edukacyjną. Organizuje warsztaty dotyczące historii kultury. Obiekt dysponuje nowo utworzoną biblioteką regionalną i salką projekcyjną.

Co trzeba zobaczyć w Dębicy?

Kościół św. Jadwigi to najstarszy zabytek w mieście. Późnogotycką świątynię budowano w latach 1558–1650. We wnętrzu obiektu znajdziecie piękny późnobarokowy ołtarz z XVIII wieku z obrazem św. Jadwigi, prawdopodobnie z przełomu XVIII i XIX wieku. Interesujący jest również obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który został poświęcony w Watykanie przez papieża Leona XII.

Stary cmentarz

Kolejne ważne miejsce na mapie Dębicy to stary cmentarz parafialny, na którym znajdują się zabytkowa kaplica grobowa Nagawieckich z 1896 r. Pochowano w niej Leona i Annę Nagawieckich. Warta zobaczenia jest także neogotycka kaplica grobowa Raczyńskich. Spoczywają w niej: Anna Elżbieta z Radziwiłłów Raczyńska, jej syn Karol i synowa Karolina Oettingen-Wallerstein.

Zespół dworski

W Wolicy, jednej z dzielnic Dębicy, mieści się zespół dworski, który zastąpił dawny dębicki dworek, należący do legendarnego rodu Gryfitów. Pierwsze wzmianki o dworku pochodzą z 1500 r. Prawdopodobnie był to budynek drewniany, który spłonął w czasie rzezi galicyjskiej w 1846 r. W połowie XIX wieku, na jego miejscu zbudowano nowy obiekt w eklektycznym stylu, którego właścicielem był Henryk Christiani. Obecnie dworek i przynależący do niego park, należą do Kazimierza i Wandy Mikrut, którzy wyremontowali obiekt i otworzyli restaurację z bazą noclegową.

Co zobaczyć w okolicy Dębicy?

Niedaleko Dębicy znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić z całą rodziną. Pierwszym z nich jest Muzeum Lalek w Pilźnie, gdzie dostępne są takie wystawy jak „Lalki z całego świata”, „Na babcinym strychu” czy „Lalki polskie”. Zobaczycie tutaj również największą w Polsce kolekcję lalek japońskich.

Głobikowa

W Głobikowej warta zobaczenia jest tzw. rozdzielnia wiatrów. To 24-metrowa wieża widokowa, z której można zobaczyć Tatry. W miejscowości tej znajduje się również wystawa replik dinozaurów w proporcji 1:1.

Stobierna

W Stobiernej możecie odwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym znajduje się Park Owadów i Pajęczaków. Prezentuje on ogromne figury owadów, które można spotkać w pobliskich lasach, sadach i pastwiskach. W Stobiernej znajduje się także piękna replika grodu słowiańskiego, wzorowanego na średniowiecznych wzorcach. Osada słowiańska przybliża bogatą historię Doliny Wisłoki z czasów, kiedy przybyli do niej jej obecni mieszkańcy, i kiedy kształtowało się społeczeństwo.

Atrakcje kulturalne w Dębicy – co robić w wolnym czasie?

W Dębicy i okolicach znajdziecie mnóstwo ciekawych miejsc. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy architektury, zabytków, jak i interesujących muzeów i parków. Po zwiedzaniu wybierzcie się na ucztę kulturalną. W mieście funkcjonuje kilka instytucji, które proponują bogaty repertuar.

Koniecznie wybierzcie się do wspomnianego wcześniej Muzeum Regionalnego, w którym organizowane są ciekawe warsztaty dla dzieci i dorosłych. Następnie odwiedźcie Galerię Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbywają się wystawy znanych i uznanych artystów oraz debiutantów. W galerii wystawiane są dzieła graficzne, rysunkowe, fotograficzne, rzeźby i prezentacje multimedialne. Dodatkowo Galeria proponuje bogatą paletę zajęć dla dzieci i młodzieży, które rozwijają ich talent i wrażliwość na sztukę.

Dom Kultury „Mors”

Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia na mapie kulturalnej miasta jest Dom Kultury „Mors”. W instytucji działa Miejska Orkiestra Dęta, Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie i Mali Igloopolanie oraz organizowane są zajęcia plastyczne. Zwróćcie uwagę na afisz Domu Kultury. Znajdziecie na nim interesujący premiery. Wybierzcie się na spektakle teatralne, koncerty oraz występy grup kabaretowych i stand-uperów.

Gdzie jeszcze szukać kulturalnych wrażeń?

Wiele kulturalnych wydarzeń ma miejsce w Dworku Dębickim. W otoczeniu pięknego, zabytkowego miejsca, możecie wziąć udział w koncertach i wielu innych widowiskach, które z pewnością Was urzekną.

W Dębicy działa wiele Domów Kultury, takich jak „Śnieżka”, „Emka” czy Dom Kultury Firmy Oponiarskiej „Dębica”, w którym mieści się kino „Kosmos”. Wystawiane są tam największe premiery polskie i zagraniczne.

Wydarzenia cykliczne w Dębicy

W Dębicy organizowane są imprezy cykliczne, które przyciągają publiczność z całej Polski. Mowa tutaj m.in. o Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Polonia Semper Fidelis”, Festiwalu Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych „O Laur Rzecha” czy corocznej operze wystawianej przez amatorów. Warty odwiedzenia jest ponadto Goodfest Dębica i dni sztuki.

Chcecie wybrać się na ciekawe wydarzenia kulturalne w Dębicy? Śledźcie nasz serwis! W Biletynie kupicie bilety na najświeższe premiery sezonu. Subskrybujcie nasz newsletter i zainstalujcie aplikację mobilną, aby nie ominęły Was żadne nowości.

Site Footer