Największy cyrk na świecie – Cirque du Soleil

Spis treści

Cirque du Soleil to największy cyrk na świecie, zupełnie inny niż wszystkie, który w sposób widowiskowy łączy sztukę cyrkową z uliczną. Kanadyjscy artyści już od prawie 40 lat zachwycają widzów na całym świecie, wystawiając zapierające dech w piersiach przedstawienia.

Cirque du Soleil – światowy lider rozrywki na żywo

Cirque du Soleil to nie tylko największy cyrk na świecie, to również jedna z najbardziej nietuzinkowych grup cyrkowych. Podczas jej występów nie zobaczymy na scenie żadnych pokazów, wykorzystujących zwierzęta. W trakcie spektakli tej grupy nie spotkamy również klaunów, nie uświadczymy kiczowatego humoru, ani nie zjemy popcornu czy waty cukrowej. Zostaniemy za to wciągnięci do świata niesamowitych pokazów akrobatycznych. Fantastyczne dekoracje, idealnie dopracowane scenografie i fenomenalne scenariusze to cechy, którymi grupa ta wyróżnia się na tle innych. Każda wystawiana przez artystów sztuka, angażuje widzów i pozostawia swego rodzaju artystyczny niedosyt. Jeśli wybierzecie się choć raz na występ Cirque du Soleil, będziecie chcieli od razu zamówić bilety na kolejne przedstawienia.

Cirque du Soleil – historia najsłynniejszej trupy cyrkowej

Historia największego cyrku na świecie sięga lat 80. XX wieku. Niespełna 40 lat temu Cirque du Soleil rozpoczął swoją przygodę na ulicach Baie-Saint-Paul – niewielkiej wioski, która położona jest niedaleko Quebecu. Założycielami grupy byli Guy Laliberté i Gilles Ste-Croix, którzy tworzyli niesamowite programy, opierające się na występach żonglerów, tancerzy, a także elementach tańca ognia, w rytm porywającej muzyki. Początkowo cyrk znany był pod nazwą Les Échassiers de Baie-Saint-Paul. Wśród lokalnych mieszkańców nie było osoby, która nie słyszałaby o pokazach tej znakomitej grupy. Wtedy jednak jeszcze nikt nie spodziewał się, że odniesie ona tak spektakularny i światowy sukces.

Już cztery lata po założeniu grupy, w 1983 r., artyści otrzymali dotację od Canada Council for the Arts, w 450. rocznicę odkrycia Kanady przez Jacques’a Cartiera. Dzięki temu mogli rozpocząć działalność międzynarodową, a tym samym ulepszyć swoje występy, zakupić stroje i stworzyć piękne scenografie. Rok później, Les Echassiers otrzymało kolejne dofinansowanie. Wówczas Laliberté i Ste-Croix postanowili zatrudnić Guya Carona z Narodowej Szkoły Cyrkowej, aby ten pomógł artystom stworzyć prawdziwy cyrk. Pierwsze występy grupy, pod nazwą „Le Grand Tour du Cirque du Soleil” odniosły wielki sukces. Program poruszał głównie tematykę historii Kanady, ale dodatkowo był odświeżeniem i nowym spojrzeniem na sztukę cyrkową. Cirque du Soleil zaczęto określać jako nouveau cirque, czyli cyrk współczesny. Uliczne spektakle tej grupy czarowały widzów muzyczną i świetlną oprawą, kostiumami i kolorami. Program stawiał jednak głównie na emocje. Artyści przede wszystkim starali się wywołać refleksje u odbiorców i ich oczarować.

Skąd nazwa „Cirque du Soleil”? Tak grupę tę określił jeden z założycieli – Laliberte. „Cirque du Soleil” to z j. francuskiego „Cyrk Słońca”. Miało być to nawiązaniem do symboliki energii, młodości i siły, czyli cech, najlepiej opisujących ten największy cyrk na świecie.

Sukces na skalę światową Cyrku Słońca

10 lat od założenia grupy, zasięgi Cirque du Soleil stawały się coraz większe. Artyści rozszerzali swój repertuar o kolejne świetne przedstawienia, a także zaczęli podróżować po całym świecie. Odwiedzili masę miast na każdym kontynencie poza Antarktydą. Cyrk Słońca jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Przy tworzeniu spektakli pracuje niespełna 4000 osób z różnych części świata. Sukces tego współczesnego cyrku, widoczny jest także w zyskach, które rocznie wynosiły niemal 810 milionów dolarów.

Grupa wystawia liczne przedstawienia na całym świecie. Bardzo często spotkać ją można w Las Vegas, mieście, które jest kolebką najlepszych widowisk na świecie. Przedstawienia Cirque du Soleil przyciągają masę odbiorców. Każdego wieczoru jest to ok. 9000 tys. osób, co stanowi 5% turystów, którzy odwiedzają Las Vegas. Poczynania artystów Cyrku Słońca zachwycają widownie na całym świecie, rocznie spektakle tej grupy ogląda ok. 90 milionów osób.

Od początku istnienia grupy, artyści stworzyli ponad 40 spektakli, m.in.: „Le Grand Tour du Cirque du Soleil”, „Saltimbanco”, „La Nouba”, „Corteo”, „Banana Shpeel” czy „Crystal”. Cyrk Słońca został nagrodzony wieloma nagrodami i wyróżnieniami: Rose d’Or (1989), Bambi (1997), Drama Desk (1991 i 1998), Gemini (trzykrotnie), Primetime Emmy (czterokrotnie), ten największy cyrk na świecie uzyskał również gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Sławy.

Cyrk, który oczarowuje widzów

Cirque du Soleil przedstawia nowoczesne i niestandardowe podejście do sztuki cyrkowej – pozbawione kiczu, występów zwierząt czy wielu innych elementów, które kojarzą się nam z trupami cyrkowymi. Cyrk Słońca wprowadza widzów w magiczny świat, który hipnotyzuje i pozostawia niedosyt. Wielu krytyków czy reporterów często podkreśla, że nigdy wcześniej nie widzieli, aby podczas występów teatralnych, koncertów czy projekcji filmów, publiczność była tak mocno skupiona i zaangażowana. Nic w tym dziwnego, ponieważ artyści Cirque du Soleil, wykonują fenomenalne akrobacje, czasami przeczące grawitacji i wychodzące daleko poza możliwości ludzkiego ciała. Jak zostało wspomniane, cyrk ten zrzesza najlepszych artystów z całego świata. Wśród nich znajduje się również Polka – Anna Lewandowska, która jest znakomitą akrobatką, specjalizującą się w skokach na trampolinie. Cirque du Soleil odwiedził Polskę około 8 razy. Ostatnia trasa cyrkowców miała miejsce w 2022 roku.

Cyrk Słońca – poświęcenie, pasja i aktualne losy

Cirque du Soleil to misternie przygotowywane spektakle, podczas których artyści dają z siebie wszystko, przekraczają ograniczenia ludzkiego ciała i tym samym budzą podziw wśród widowni. Tak skomplikowane akrobacje nie zawsze jednak kończą się powodzeniem. Czasami w czasie występów dochodzi do poważnych wypadków. Jednak przez cztery dekady istnienia tej grupy, były to nieliczne przypadki.

Obecnie Cirque du Soleil uważany jest za legendarną grupę, na której występy, z zapartym tchem, czekają widzowie na całym świecie. Końcem 2020 r., Cyrk Słońca ogłosił jednak upadłość. Powodem bankructwa była pandemia koronawirusa, która nie oszczędziła również ten znakomitej grupy. Na szczęście, Cirque du Soleil otrzymał 300 mld dofinansowania, dzięki któremu grupa może spłacić wszelkie długi i tym samym powrócić na światowe sceny. Być może już niedługo ponownie Cyrk Słońca zawita w Polsce.

Cirque du Soleil to światowi giganci sceny cyrkowej. Nie zapominajmy jednak o tym, że w Polsce również mamy okazję brać udział we wspaniałych wydarzeniach cyrkowych. Miłośnicy akrobacji, iluzji i ekstremalnych wrażeń, mogą wybrać się m.in. na: wspaniały Waterland, czyli cyrk na wodzie, niesamowite widowiska Cyrku Zalewski, który jest jednym z najbardziej znanych i najstarszych w Polsce, czy Cyrku Korona. Bilety na najważniejsze i najciekawsze wydarzenia cyrkowe znajdziecie w Biletynie.

Site Footer