Częstochowa atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Częstochowie

Spis treści

Częstochowa to nie tylko Jasna Góra. To miasto ma do zaoferowania o wiele więcej atrakcji turystycznych. Częstochowa mieści się na pograniczu Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej i Krakowsko-Częstochowskiej. To właśnie w tym mieście rozpoczyna się Szlak Orlich Gniazd. To miejscowość interesująca zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Odbywają się tu również liczne wydarzenia kulturalne. Sprawdźcie najciekawsze atrakcje Częstochowy.

Atrakcje w Częstochowie – centrum miasta i Stary Rynek

Częstochowa to miasto na mapie województwa śląskiego, którego najbardziej interesujące atrakcje można zwiedzić w weekend lub nawet jeden dzień. Co zobaczyć w Częstochowie? Wycieczkę rozpocznijcie od centrum miasta. Stary Rynek częstochowski został niedawno odnowiony i przebudowany. Jest on teraz wizytówką miasta. Ulokowano na nim podświetlaną fontannę, rzeźby Jerzego Kędziory, a także szklany pawilon ukazujący odkrycia z wykopalisk archeologicznych.

Częstochowa była kiedyś podzielona na dwa ośrodki miejskie: Starą i Nową Częstochowę. Każda z nich miała swój ratusz, jednak żadna z budowli nie zachowała się do dzisiaj. Po połączeniu dwóch miast w 1826 r. wybudowano nowy ratusz, który warto odwiedzić. Mieści się w nim Muzeum Częstochowskie. Natomiast z wieży zegarowej można podziwiać panoramę miasta.

Jasna Góra – najpopularniejsze miejsce w Częstochowie

Najpopularniejszym miejscem w Częstochowie jest bez wątpienia Jasna Góra, do której prowadzi Aleja Najświętszej Maryi Panny. Mieści się na niej znane wszystkim Katolikom i nie tylko Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Do klasztoru jasnogórskiego i bazyliki każdego roku przybywa wielu wiernych i turystów, którzy chcą zobaczyć wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Największa pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się w sierpniu.

Zespół klasztorny to nie jedyne religijne miejsca warte odwiedzenia w tym mieście. Wiele osób może z pewnością zainteresować Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II oraz Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Produkcji Zapałek i wiele innych ciekawych muzeów na mapie Częstochowy

W Częstochowie znajduje się wiele ciekawych muzeów. Wcześniej warto jednak zwiedzić Park Miniatur Sakralnych w Złotej Górze, który mieści się na terenie dawnego kamieniołomu. Niezwykle interesujący jest również Szlak Zabytków Techniki, do którego należy 40 obiektów powiązanych z górnictwem, kolejnictwem, włókiennictwem, produkcją żywności i wody czy łącznością i energetyką.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza jest pierwszą atrakcją na Szlaku Zabytków Techniki. Znajdują się w nim ekspozycje przedstawiające tradycje górnicze. Zobaczyć można tutaj również wyrobiska kopalniane i sprzęt pochodzący z rudy żelaza w Szczekaczce.

Muzeum Historii Kolei

Drugim punktem na szlaku jest Muzeum Historii Kolei, w którym przedstawione jest wyposażenie lokomotyw i wagonów, dokumenty, mundury, zdjęcia czy wyposażenie stacji kolejowych. W tym miejscu można również zobaczyć zegar tarczowy z 1925 r. czy symulator jazdy koleją.

Muzeum Produkcji Zapałek

Muzeum Zapałek, a właściwie Muzeum Produkcji Zapałek jest jedynym działającym w Europie, a zarazem najstarszym miejscem tego typu. Powstało ono w fabryce, w której kiedyś były produkowane zapałki z charakterystycznym, czarnym kotem na opakowaniu. Co ciekawe, to właśnie w tej fabryce nakręcono jeden z najstarszych, zachowanych polskich filmów „Pożar zapałczarni w Częstochowie”.

Pozostałe muzea

Aby dobrze poznać historię miasta, warto zajrzeć do wspomnianego wcześniej Muzeum Częstochowskiego. Jest to najstarsza instytucja kultury w regionie. Jednym z jego oddziałów

jest Dom Poezji — Muzeum Haliny Poświatowskiej poświęcone twórczości i życiu poetki. W Częstochowie znajduje się również Ławeczka Haliny Poświatowskiej, która mieści się przy Alei Najświętszej Maryi Panny. Naprzeciwko niej można usiąść również na ławeczce z Marka Perepeczki.

Częstochowa – atrakcje dla miłośników kultury

Częstochowa oferuje ciekawe miejsca niemal na każdym kroku. W mieście tym znajdują się liczne pomniki, np. największy pomnik Jana Pawła II mierzący 14 metrów. Został on wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Interesujące w tym mieście są również murale. Zdobią one wnętrza i fasady budynków. Jednym z najpopularniejszych jest z pewnością Mural Wieża Babel.

Miłośnicy kultury, sztuki i muzyki również mogą znaleźć dla siebie liczne atrakcje w Częstochowie. W mieście tym odbywa się przede wszystkim wiele interesujących imprez cyklicznych. Mowa tutaj m.in. o Festiwalu Frytka OFF-jazd, Festiwalu Retro, Festiwalu Hip Hop Elements, Nocy Kulturalnej, czy Senioraliach. Wiele ciekawych inicjatyw muzycznych ma miejsce w Filharmonii Częstochowskiej.

Najciekawsze atrakcje w Częstochowie

Poszukując kulturalnych wrażeń w Częstochowie, zdecydowanie warto odwiedzić Miejską Galerię Sztuki. To miejsce, w którym można obcować z malarstwem, rzeźbą, grafiką, fotografią i wieloma innymi formami sztuki. Znajdują się tutaj również prace Zdzisława Beksińskiego.

Po całym dniu zwiedzania wybierzcie się na dobry spektakl. W Częstochowie działa m.in. Teatr im. Adama Mickiewicza, w którym zawsze można liczyć na interesujące przedstawienia zarówno poważne i skłaniające do myślenia, jak i pełne humoru.

W Częstochowie działa również Akademickie Centrum Kultury i Sportu Politechniki Częstochowskiej, które stale organizuje nie tylko koncerty, lecz także wiele innych interesujących wydarzeń kulturalnych. Z pewnością warto odwiedzić także Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater. Jego działalność opiera się nie tylko na organizowaniu imprez, lecz także szerzeniu edukacji kulturalnej. Ośrodek skupia się przede wszystkim na muzyce, sztuce i literaturze. W tym miejscu możecie wziąć udział w licznych warsztatach, a także inicjatywach: wystawach, koncertach czy spotkaniach autorskich.

Bilety na wiele fantastycznych imprez w Częstochowie kupicie w serwisie Biletyna.

Site Footer