Zielona góra atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Zielonej górze

Spis treści

Zielona Góra to miasto położone na malowniczych wzgórzach. Jest to jedna z największych miejscowości w województwie lubuskim. Każdego roku przyciąga masę turystów. Co warto zobaczyć w Zielonej Górze? Jakie atrakcje turystyczne są warte zobaczenia? Sprawdźcie!

Moc atrakcji turystycznych w Zielonej Górze

Zielona Góra proponuje odwiedzającym ją turystom masę atrakcji. Miasto to jest bez wątpienia winiarskim i festiwalowym centrum woj. lubuskiego. W miejscowości tej znajdziecie wiele ciekawych miejsc, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. To znakomita opcja na rodzinną wycieczkę. Zapraszamy do zwiedzania Zielonej Góry!

Atrakcje Zielonej Góry – Stare Miasto

Zielona Góra to bez wątpienia piękne miasto, które zachęca do długich spacerów. Zwiedzanie tej miejscowości warto rozpocząć od jej serca — Starego Rynku, który pochodzi z XVI w., wraz z ratuszem, który był kilkakrotnie przebudowywany. Będąc w centrum miasta, warto zobaczyć mury miejskie, a raczej ich pozostałości. Kiedyś otaczały całą Zieloną Górę. Interesującą atrakcją jest także obronna Wieża Łaziebna z XV w. oraz ulokowane wzdłuż Alei niepodległości przedwojenne wille. Co ciekawe, jest to jedno z nielicznych miast, którego zabudowa po II wojnie światowej nie została prawie w ogóle nadszarpnięta.

Zarówno w centrum Zielonej Góry, jak i w jej licznych zakątkach znajdziecie zielonogórskie Bachusy. Wrocław ma swoje krasnale, Gniezno króliki, a Zielona Góra małe figurki przedstawiające starożytnego boga wina, Bachusa.

Zabytkowe kościoły, które warto zwiedzić

Wśród atrakcji Zielonej Góry znajdują się również zabytkowe kościoły. Jednym z nich jest Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, który został wzniesiony jako protestancki. Pochodzi on z XVIII w. Przed rozpoczęciem mszy świętej odbywa się tutaj odsłonięcie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który przypomina ten ulokowany na Jasnej Górze. Obok kościoła mieści się pomnik Św. Urbana I – patrona winiarzy, a zarazem tego miasta.

Spacerując po Zielonej Górze warto również odwiedzić konkatedrę pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Kościół ten pochodzi z II połowy XII w. Był on wielokrotnie przebudowywany i niszczony przez pożary i katastrofy budowlane. Dziś spojrzenia przyciąga szczególnie jego wnętrze – barokowy chór i niezwykłe rzeźby.

Kolejną atrakcją jest masywny, neogotycki Kościół Najświętszej Marii Królowej Polski, pochodzący z XIX w. Początkowo należał on do zboru ewangelickiego, dziś mieszczą się w nim zbiory muzealne.

Interesujące muzea Zielonej Góry

Kontynuując zwiedzanie Zielonej Góry, warto wybrać się do licznych muzeów, które znajdują się w tym mieście i jego okolicach. Na początku zdecydowanie warto odwiedzić Muzeum Ziemi Lubuskiej. W tym miejscu możecie dowiedzieć się sporo o kulturze, historii i zabytkach ziem położonych nad środkową Odrą.

W mieście tym znajduje się także bardzo interesujące Muzeum Lalek. W okolicach Zielonej Góry, w Ochli, możecie natomiast odwiedzić Muzeum Etnograficzne. To skansen mieszczący się na 13 hektarach, na których zgromadzono 80 zabytkowych obiektów. Kilka kilometrów od miasta, w Świdnicy, znajduje się natomiast Muzeum Archeologiczne przedstawiające ekspozycje ukazujące najstarsze ślady osadnictwa na terenie Zielonej Góry i okolic.

Centrum Nauki Keplera

Centrum Nauki Keplera to świetne miejsce na mapie Zielonej Góry, które łączy naukę i zabawę. Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze wchodzące w skład CNK to jedne z najczęściej odwiedzanych atrakcji tego miasta. Przygotowane ekspozycje i stanowiska pozwalają odwiedzającym samodzielnie przeprowadzać ciekawe eksperymenty m.in. z dziedziny fizyki, biologii, chemii czy technologii.

Park Winny i Palmiarnia w Zielonej Górze

Na szczycie Wzgórza Winnego ulokowana jest zielonogórska Palmiarnia. Wprowadza ona do centrum nieco tropikalnego klimatu. W oszklonej Palmiarni znajdują się przepiękne okazy roślin, również te egzotyczne, takie jak kakaowiec, palmy kokosowe czy daktylowe. Co więcej, odwiedzający mogą także zwiedzić dwa tarasy, z których roztacza się widok na panoramę miasta. Obok Palmiarni znajduje się Park Winny, w którym to można odwiedzić prawdziwą winnicę.

Miłośnicy roślin i zwierząt powinni odwiedzić także Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Oprócz pięknych roślin podzielonych na pięć działów znajduje się tutaj również mini ZOO, które przypadnie do gustu szczególnie najmłodszym.

Kultura w Zielonej Górze – festiwale i cykliczne imprezy

Zielona Góra to miasto, które słynie z licznych wydarzeń kulturalnych. Najpopularniejszym z nich jest z pewnością Lato Muz Wszelakich czy wrześniowe Winobranie, które trwa aż 9 dni. Podczas tej imprezy organizowane są konkursy, jarmarki i inne atrakcje na świeżym powietrzu. W Zielonej Górze możecie również uczestniczyć w Festiwalu Folkloru, Festiwalu Filmowym „Kino poza Kinem”, a także w wielu festiwalach muzycznych: Róże Jazz Festiwal czy Festiwal Rock Nocą.

Kulturalne atrakcje w Zielonej Górze

W poszukiwaniu kulturalnych wrażeń w Zielonej Górze warto wybrać się do teatru. W mieście tym funkcjonuje kilka placówek, które mają do zaoferowania naprawdę ciekawy repertuar. Jest to m.in. Lubuski Teatr, Teatr Rozrywki Trójkąt, czy nietuzinkowy teatr muzyczny The Droshkoov Theatre.

Melomani mogą odwiedzić natomiast Filharmonię Zielonogórską, która proponuje interesujący repertuar, a także cykliczne koncerty, na które wiele osób czeka z niecierpliwością, np. Międzynarodowe Spotkania Wschód-Zachód.

Zielonogórski Ośrodek Kultury

Zielonogórski Ośrodek Kultury ma swoją siedzibę w Amfiteatrze im. Anny German. Ta instytucja kulturalna odpowiada za organizację cyklicznych imprez kulturalnych w Zielonej Górze. Dodatkowo skupia wiele grup twórczych — teatralnych, plastycznych czy kabaretowych. Miejsce to organizuje ponadto koncerty i inne imprezy.

W Zielonej Górze warto odwiedzić również Piwnicę Artystyczną Kawon. To miejsce, w którym można nie tylko posmakować smacznych dań, lecz także uczestniczyć w koncertach, wystawach, pokazach filmowych i wielu innych interesujących wydarzeniach.

Szukacie biletów na wydarzenia w Zielonej Górze. Na biletyna.pl znajdziecie wejściówki na koncerty, kabarety, spektakle i inne imprezy. Zapraszamy!

Site Footer