Siemianowice śląskie atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Siemianowicach śląskich?

Spis treści

Siemianowice Śląskie położone są w województwie śląskim, nad rzeką Brynicą. Miasto jest stosunkowo młode, ponieważ uzyskało prawa miejskie dopiero w 1932 r. To właśnie w Siemianowicach Śląskich istniała kiedyś huta żelaza „Laura”, która stanowiła jeden z największych zakładów tego typu w Europie. Zobaczcie, jakie są najciekawsze miejsca na mapie Siemianowic Śląskich.

Pałac Donnersmarcków

Pałac Donnersmarcków jest jednym z największych tego typu obiektów w całej Polsce. Budynek robi naprawdę duże wrażenie. Jeszcze do niedawna rezydencja rodziny Henckel von Donnersmarck wraz z parkiem i folwarkiem była ruiną bez dachu. Dzisiaj jest to przepiękny, zrewitalizowany obiekt, w którym znajduje się kawiarnia i Browar Pałacowy. W najbliższych latach pałac i przynależące do niego budynki gospodarcze zostaną całkowicie odnowione i zaadaptowane pod działalność komercyjną i społeczną.

Muzeum Miejskie

Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich mieści się w zabytkowym, XVIII-wiecznym spichlerzu, należącym do zespołu pałacowo-parkowego. Instytucja organizuje wystawy stałe i tymczasowe. W muzeum odbywają się także spotkania naukowe i seminaria. Podzielone jest na trzy działy: historii, etnografii i sztuki. Zbiory dotyczą w większości dziejów Śląska i samych Siemianowic Śląskich. To obowiązkowe miejsce do odwiedzenia przez miłośników historii, a także osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o przeszłości tego regionu.

Pałac Rheinbabenów zwany Zameczkiem

Pałac Rheinbabenów pochodzi z 1836 lub 1870 r. Pierwotnie na jego miejscu stał drewniany dworek, należący do rodu Mieroszewskich. Następnie przeszedł w ręce rodziny Schwellengröbel i później Rheinbabenów. W 1892 r. obiekt rozbudowano o oranżerię, którą zaprojektował Louis Dame. Wówczas właścicielem budynku był Hugo zu Hohenlohe-Öhringen. Po II wojnie światowej Zameczek przejęła Kopalnia Węgla Kamiennego „Michał”, która przekształciła obiekt w Zakładowy Dom Kultury. Od 2019 r. Pałac Rheinbabenów jest oddziałem Centrum Kultury. Mieści się w nim sala lustrzana na 130 osób, oranżeria i kilka pracowni artystycznych.

Dom leśniczego i ogrodnika

W Parku Górnika znajdziecie okazały, neogotycki budynek, wyglądający zupełnie jak zamek. Zamkiem jednak on na pewno nie jest. To budowla autorstwa Louisa Dame, która powstała w 1906 r. Pełniła kiedyś funkcję domu mieszkalnego dla leśniczego i ogrodnika. W pobliżu budynku znajdowała się dawniej szklarnia nawiązująca stylem do architektury Bliskiego Wschodu. Obiekt niestety nie przetrwał do dzisiejszych czasów.

Park Tradycji

Park Tradycji to postindustrialny obiekt, który służy mieszkańcom i turystom od 2012 r. Możecie wybrać się tutaj na koncerty, projekcje filmowe, spektakle czy inne interesujące wydarzenia kulturalne. Kiedyś był to budynek maszynowni i szybu wyciągowego kopalni „Michał”, której historia sięga XIX wieku. Obecnie Park Tradycji dysponuje czterema kondygnacjami. Znajdują się na nich: nowoczesna sala widowiskowo-konferencyjna, parowa maszyna wyciągowa z 1905 r., jedna z największych w Polsce kolekcji lamp górniczych oraz makieta pieca hutniczego. Co więcej, w podziemiach utworzono chodnik górniczy, gdzie dzięki technikom multimedialnym można poczuć klimat dawnej kopalni.

Bażantarnia

Kolejna atrakcja na mapie Siemianowic Śląskich to Bażantarnia. Przyjazna rodzinom i wielbicielom spokojnego wypoczynku strefa przyrodniczo-rekreacyjna, składa się z lasku Bażantarnia, Stawu Rzęsa, strzelnicy, pola golfowego oraz cmentarza żołnierzy niemieckich. W Bażantarni można spacerować długimi godzinami, obserwując przyrodę i wyjątkowe gatunki roślin.

W obiekcie wiele atrakcji czeka na dzieci. Świetną rozrywkę gwarantuje Polana Dinozaurów i drewniane place zabaw. Rodzice i seniorzy mogą natomiast złapać głęboki oddech przy tężni solankowej lub poćwiczyć ze swoim pupilem na wybiegu dla psów.

Siemianowice Śląskie – atrakcje kulturalne w mieście

Siemianowice Śląskie to miasto, które kiedyś było mocno związane ze śląskim przemysłem. Kojarzone jest również jako miejscowość, gdzie można liczyć na wiele różnorodnych atrakcji kulturalnych. Rozwój kulturalny miasta rozpoczął się w XIX wieku. W 1882 r. otworzono tutaj bibliotekę, a w 1910 r., w Siemianowicach Śląskich, powstał jeden z najstarszych zespołów ludowych w Polsce.

W mieście odbywają się interesujące imprezy cykliczne, które przyciągają mieszkańców Siemianowic i okolicznych miejscowości. Największym zainteresowaniem cieszą się Dni Siemianowic Śląskich i Industriada – coroczne święto promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Organizowane jest w Parku Tradycji, który, jak wspomniano już wcześniej, zajmuje się organizacją wielu ciekawych widowisk kulturalnych.

Ciekawe miejsca kulturalne do odwiedzenia w Siemianowicach Śląskich

Najważniejszą instytucją kulturalną w mieście jest Siemianowickie Centrum Kultury, które ma wiele oddziałów w całych Siemianowicach Śląskich. Jego główna siedziba to SCK Bytków, w której mieści się Pracownia Plastyczna Okienko i m.in. Zespół Pieśni i Tańca Siemianowice.

Do SCK należy również Park Tradycji, Zameczek (Pałac Rheinbabenów) czy Willa Fitznera, w której organizowane są cykliczne koncerty w ramach Fitzner Cafe. Pozostałe oddziały Siemianowickiego Centrum Kultury to SCK Jarzębina, gdzie wiele atrakcji znajdą dla siebie starsze osoby, należące do Kluby Seniora „Barwy Jesieni”. W miesiącach letnich warto skierować swoje kulturalne poszukiwania do Amfiteatru, który jest ulokowany w Parku Miejskim. Odbywają się tam koncerty lokalnych i ogólnopolskich gwiazd. Dodatkowo często występują tam grupy kabaretowe i stand-uperzy. W Siemianowicach Śląskich działa ponadto mnóstwo Młodzieżowych Domów Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz szereg innych organizacji pozarządowych, które oferują ciekawy repertuar i zajęcia dla różnych grup wiekowych.

Bilety na wydarzenia kulturalne w Siemianowicach Śląskich znajdziecie w serwisie Biletyna. Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera oraz pobrania aplikacji mobilnej.

Site Footer