Daria Zawiałow – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Daria Zawiałow to piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej twórczość utrzymana jest w klimatach popu i muzyki niezależnej. Wokalistka już na początku kariery została okrzyknięta charyzmatyczną postacią, która opanuje polski rynek muzyczny. Tak też się stało. Jej utwory porywają świetnie skomponowaną warstwą muzyczną, ale przede wszystkim ambitnymi tekstami, pełnymi poetyckich wersów. Daria Zawiałow to liryczna buntowniczka, która konsekwentnie buduje swój muzyczny wizerunek.

Daria Zawiałow – młodość i edukacja

Daria Barbara Zawiałow urodziła się 18 sierpnia 1992 r. w Koszalinie. Charakterystyczne nazwisko piosenkarka zawdzięcza pradziadkowi od strony ojca, który pochodził z Rosji. Już od najmłodszych lat kierowała swoje kroki ku muzyczno-artystycznej ścieżce. W 2000 r. wystąpiła w programie „Od przedszkola do Opola”. Wykonała tam piosenkę Wolnej Grupy Bukowina pt. „Rzeka”. Następnie udzielała się na wielu festiwalach i koncertach dziecięcych oraz młodzieżowych. Będąc nastolatką, rozwijała swój talent w koszalińskim Centrum Kultury, uczęszczając na zajęcia muzyczne w Mini Studio Poezji i Piosenki. Ogromną pasją piosenkarki w dzieciństwie był również taniec towarzyski. Treningi rozpoczęła w pierwszej klasie podstawówki. Daria zajęła też trzecie miejsce w mistrzostwach Europy. Niestety przez wypadek, podczas którego złamała trzy kręgi, zrezygnowała z tańca i rozpoczęła swoją przygodę z muzyką.

Przez lata piosenkarka odwiedzała swoją rodzinę w Warszawie, która szybko stała się jej ulubionym miastem. Z racji tego, po ukończeniu gimnazjum, postanowiła rozpocząć naukę w LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w stolicy na profilu muzycznym. Na swoje utrzymanie dorabiała, grywając na weselach wraz z zespołem. W 2007 roku wygrała nagrodę „Tukan Junior”. Zajęła pierwsze miejsce podczas Dziecięcego Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki w ramach 28. Przeglądu Piosenki Aktorskiej (PPA) we Wrocławiu.

Daria Zawiałow – początki kariery

Kariera muzyczna Darii Zawiałow rozpoczęła się w 2009 r., kiedy wygrała jedną z edycji programu „Szansa na sukces”. Wykonała wtedy piosenkę Kasi Cerekwickiej „Miłość jest jak pogoda”. Dzięki temu wystąpiła w „Debiutach” na KFPP w Opolu, tam natomiast zaśpiewała „Erę retuszera” Katarzyny Nosowskiej. Za sprawą udziału w programie Telewizji Polskiej, artystka dowiedziała się o przesłuchaniach do chórków Maryli Rodowicz. Daria wygrała casting i śpiewała w zespole Maryli przez dwa lata. Jak wspomina, praca z gwiazdą polskiej sceny muzycznej nauczyła ją punktualności, odpowiedzialności i warsztatu. Ciężko jednak było jej pogodzić występy ze szkołą, gdyż miała wtedy niespełna 16–17 lat.

W 2011 r. Zawiałow wzięła udział w programie „Mam talent!” i dotarła do półfinału. Rok później, jako D.A.R.I.A., wydała dwa utwory „Half Way to Heaven” i „Dwa światy”, które miały być zapowiedzią jej pierwszego albumu. Ostatecznie nie został nigdy wydany. W 2013 i 2014 r. artystka próbowała swoich sił w kolejnym talent show, tym razem w „X Factorze”. Za drugim razem udało jej się dostać do finałowej dwunastki. W 2014 r. wygrała konkurs „Pejzaż bez Ciebie” z piosenką „Wyjątkowo zimny maj”, a dwa lata później „Byłaś serca biciem” oraz „Przegląd Piosenki i Ballady Filmowej” w Toruniu.

Daria Zawiałow – kolejne lata działalności muzycznej

W 2016 r. artystkę okrzyknięto „objawieniem” Festiwalu Enea Spring Break. Następnie wzięła udział w konkursie „Debiuty” KFPP w Opolu z piosenką „Malinowy chruśniak”. Zdobyła Nagrodę Polskiego Radia oraz Nagrodę im. Anny Jantar. Publiczność pokochała utwór, który przez 11 tygodni z rzędu nie schodził z listy przebojów radiowej Trójki. Końcem roku piosenkarka wydała singiel „Kundel bury”, który również podbił serca publiczności. Jej pierwszy koncert odbył się w Studio im. Agnieszki Osieckiej początkiem 2017 r. Gościnnie w wydarzeniu udział wzięli: Piotr Rogucki, Bela Komoszyńska z zespołu Sorry Boys i Gaba Kulka. W marcu tego roku artystka wydała pierwszy album „A kysz!”, a następnie udała się w trasę koncertową. Jej pierwszy krążek był utrzymany w stylu Katarzyny Nosowskiej z czasów zespołu Hey. Rok 2017 zakończyła nagraniem coveru piosenki Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy” do filmu „Plan B” Kingi Dębskiej.

2018–2020

W 2018 r. wypuściła singiel „Nie dobiję się do Ciebie”, zapowiadający kolejny album studyjny. W czerwcu wraz z Ralphem Kaminskim oraz schafterem nagrała piosenkę „Czy Ty słyszysz mnie?” na potrzeby projektu „Talent Is Not a Crime” marki PUMA. W 2019 r. wokalistka wydała swój drugi longplay „Helsinki”, który pokrył się podwójną platyną. Krążek łączy elektronikę z żywymi instrumentami. Powstał we współpracy tak jak pierwszy album, z Michałem Kushem i Piotrem Rubikiem. W 2020 r. Daria Zawiałow współpracowała z Quebonafide przy utworze „Bubbletea” (z płyty „Romantic Psycho”). W tym roku weszła ponadto w skład projektu Męskie Granie wraz z Błażejem Królem i Igo. Wspólnie nagrali piosenkę „Świt”, promującą trasę koncertową.

2021–2023

W latach 2021–2022 artystka sprawdziła się w nowej roli. Prowadziła autorską audycję muzyczną „Pewex” na antenie Radia 357. Początkiem roku 2021 wydała singiel „Kaonashi”. W kwietniu wypuściła kolejny utwór, tym razem w duecie z Dawidem Podsiadło „Za krótki sen”. W czerwcu na rynku pojawił się jej trzeci album studyjny „Wojny i noce”, który także pokrył się podwójną platyną.

W 2021 r. wraz z Dawidem Podsiadło oraz Vito Bambino nagrała singiel „I Ciebie też, bardzo”, promujący Męskie Granie 2021. Artystka wystąpiła w projekcie również w 2022 i 2023 r. W 2023 r. wydała singiel „FIFI HOLLYWOOD” oraz „Z Tobą na chacie”, które zwiastują jej czwartą płytę „Rozdział 92”. Jak sama mówi, najnowszy krążek ma być rozliczeniem się z przeszłością – na wielu płaszczyznach. Dzięki tej płycie wokalistka chce dać się poznać bliżej swojej publiczności. Jeśli uwielbiacie twórczość Darii Zawiałow, śledźcie jej poczynania muzyczne w naszym serwisie. W Biletynie znajdziecie bilety na koncerty artystki.

Site Footer