Tomaszów mazowiecki atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Tomaszewie Mazowieckim?

Spis treści

Tomaszów Mazowiecki położony jest w województwie łódzkim na styku trzech krain historycznych: ziemi sieradzkiej, ziemi łęczyckiej i ziemi sandomierskiej. Przez miasto przepływa aż pięć rzek: Pilica, Czarna, Piasecznica, Lubochenka oraz Wolbórka. Kiedyś Tomaszów był jednym z najważniejszych ośrodków włókienniczych. Dzisiaj miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim.

Plac Kościuszki

Zwiedzanie Tomaszowa Mazowieckiego warto rozpocząć od Placu Kościuszki, który jest charakterystycznym punktem tego miasta. Zwany niegdyś Rynkiem św. Józefa, Plac pozwala poczuć klimat przełomu XIX i XX wieku. Otaczają go piękne kamienice, które kiedyś należały do właścicieli fabryk włókienniczych. Utrzymane są w stylu eklektycznym i klasycystycznym. Znajdują się tutaj również cerkiew i kościół ewangelicki. W 2016 roku Plac poddano rewitalizacji. Wysiłek architektów został nagrodzony tytułem najlepiej urządzonej przestrzeni publicznej w województwie łódzkim.

Nieopodal Placu Kościuszki znajdują się jatki miejskie. Neoklasycystyczny obiekt z XIX w. zdobiony jest arkadowymi podcieniami. Kiedyś pełnił funkcje handlowo-usługowe, dzisiaj mieści się w nim Galeria Arkady i kawiarnia.

Batavia

Batavia to najstarszy budynek fabryczny w mieście i prawdopodobnie całym województwie. Budowę obiektu zakończono w 1826 roku, utrzymany jest w stylu klasycystycznym. W 2013 roku Batavię wraz z fabryczną willą i kominem wpisano do rejestru zabytków. Obecnie mieści się w niej Tomaszowska Fabryka Filców Technicznych, która podtrzymuje włókiennicze tradycje miasta.

Kościół św. Antoniego Padewskiego

Kościół św. Antoniego Padewskiego powstawał w latach 1862–1864 jako skromny budynek, który rozbudowano w XIX wieku. Obecnie jest to neorenesansowa świątynia, bogato zdobiona z dwiema wieżami. W jej wnętrzu znajduje się zabytkowy chór i organy, drewniana ambona oraz tablice upamiętniające zmarłych duchownych. Warte uwagi są również ołtarze m.in. z rzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa i św. Stanisława. Co ważne, św. Antoni jest patronem miasta.

Ratusz miejski

Niedaleko kościoła mieści się zabytkowy ratusz miejski, będący najmłodszym obiektem tego typu w województwie łódzkim. Wybudowano go w latach 1925–1927, reprezentuje styl klasycystyczny. Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Pałacu Ostrowskich i Muzeum Regionalne

Pałac Ostrowskich to piękny budynek pochodzący z 1812 roku. Należał do założycieli miasta – rodziny Ostrowskich. Pierwotnie pałac miał klasycystyczny wygląd, wzbogacono go jednak o elementy neorenesansowe. Dzisiaj pełni funkcję siedziby Muzeum Regionalnego im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Odwiedzając Muzeum Regionalne, można poznać historię miasta, zwiedzając część historyczną, etnograficzną, archeologiczną i przyrodniczą.

Skansen Rzeki Pilicy

W Tomaszowie Mazowieckim bardzo ciekawe atrakcje znajdą dla siebie miłośnicy przyrody. Skansen Rzeki Pilicy to park etnograficzny, w którym można zobaczyć największą w kraju wystawę kamieni młyńskich. Znajdują się tutaj również eksponaty etnograficzne i historyczne. Skansen Rzeki Pilicy obejmuje również dział wojskowy – idealny punkt dla miłośników militariów.

Rezerwat Niebieskie Źródła

Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła powstał w celu ochrony licznych gatunków ptaków i źródeł krasowych. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Piasek znajdujący się na dnie akwenu wybijany jest przez pulsującą wodę, dzięki czemu wiruje i mieni się wieloma odcieniami koloru niebieskiego i zielonego. Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła zapewnia odwiedzającym piękny spektakl – w zależności od pory dnia i zachmurzenia akweny wyglądają za każdym razem inaczej.

Mikrokosmos Park Edukacyjno-Rozrywkowy

W Tomaszowie Mazowieckim znajdują się nie tylko rezerwaty przyrody, takie jak zachwycający Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła, lecz także Park Edukacyjno-Rozrywkowy Mikrokosmos. Można zobaczyć w nim realistyczne rzeźby owadów wykonane bardzo precyzyjnie. Kilkadziesiąt owadów o ogromnych rozmiarach to niejedyna atrakcja. Warte uwagi są również piękne ogrody, góra wspinaczkowa, zjazd linowy czy plac zabaw.

Podziemna trasa turystyczna „Grody Nadgórzyckie”

W Tomaszowie Mazowieckim nie brak ciekawych miejsc. Kolejnym z nich jest podziemna trasa turystyczna „Grody Nadgórzyckie”, która prowadzi przez nieużytkowane obecnie korytarze kopalni piasku szklarskiego. 160-metrową trasę pokonuje się w towarzystwie przewodnika, który serwuje ciekawostki o kopalni i Tomaszowie Mazowieckim.

Tomaszów Mazowiecki – atrakcje kulturalne

W jaki jeszcze sposób można spędzić wolny czas w Tomaszowie Mazowieckim? Świetnym pomysłem jest skorzystanie z oferty kulturalnej miasta. Aby obejrzeć znakomite spektakle teatralne, posłuchać muzyki czy obejrzeć film, warto wybrać się do jednej z placówek, które czekają otworem zarówno na mieszkańców, jak i turystów.

Miejskie Centrum Kultury

Jedną z prężnie działających instytucji na terenie Tomaszowa Mazowieckiego jest Miejskie Centrum Kultury, które obejmuje:

  • Miejskie Centrum Kultury – Za Pilicą,
  • Miejskie Centrum Kultury – Browarna,
  • Miejskie Centrum Kultury – Tkacz,
  • Miejskie Centrum Kultury – Skansen Rzeki Pilicy,
  • Miejskie Centrum Kultury – PTT „Groty Nagórzyckie”.

W miejscu tym można wybrać się na koncerty lokalnych i ogólnopolskich artystów. Grane są również interesujące spektakle teatralne, a także organizowane pokazy filmowe i spotkania z ciekawymi osobowościami. W ramach działalności MCK tworzone są również festiwale, np. Love Polish Jazz Festival.

Pozostałe miejsca, w których można liczyć na ogromną dawkę kulturalnych emocji to m.in. Powiatowe Centrum Animacji Społecznej, które koncentruje się na prowadzeniu wielokierunkowej działalności społecznej. Warto również odwiedzić Chrześcijańskie Centrum Kultury Proem Edu, które organizuje ciekawe inicjatywy.

Zamówcie bilety na wydarzenia kulturalne w Tomaszowie Mazowieckim już dziś! Jeśli chcecie być na bieżąco z ofertą instytucji kulturalnych tego miasta, śledźcie Biletynę i zapiszcie się do naszego newslettera.

Site Footer