Elbląg atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Elblągu

Spis treści

Elbląg położony jest w województwie warmińsko-mazurskim nad Zalewem Wiślanym i rzeką Elbląg. Miasto zostało założone w 1237 r. przez Krzyżaków. Co ciekawe, do czasu powstania zakonu w Malborku, pełniło funkcję głównego miasta na terenie państwa krzyżackiego. Elbląg ulokowany jest w najgłębszej depresji w kraju. Sprawdźmy, jakie atrakcje turystyczne znajdują się w tym mieście.

Krzyżackie miasto Elbląg – atrakcje turystyczne

To najniżej położone miasto w Polsce, które zostało założone przez Krzyżaków, może poszczycić się nie tylko bogatą historią, lecz także pięknymi zabytkami i licznymi atrakcjami. Wycieczkę po Elblągu warto rozpocząć od centrum miasta.

Stare Miasto, choć jest niewielkie, przedstawia się bardzo ciekawie, obok niego usytuowane są ponadto największe atrakcje tego miasta m.in. Ratusz Staromiejski. Przez liczne wojny, starówka elbląska została zniszczona w ponad 65%. Jest ona jednak nieustannie rewitalizowana od lat 80. XX wieku. Nowa zabudowa powstaje wg nurtu retrowersji – zachowany zostaje układ ulic, natomiast wygląd budynków odbiega od tych oryginalnych, nawiązują do nich jedynie zdobienia i kształty brył. Dzięki temu Stare Miasto w nowoczesnym stylu wygląda wyjątkowo, kolorowo i schludnie. Przykładem świetnie zastosowanej retrowersji jest również Ratusz Staromiejski, powstały w 2011 r. Ratusz Staromiejski mieści punkt Informacji Turystycznej, a dodatkowo można w nim znaleźć makiety przedstawiające dawny wygląd miasta czy zamku krzyżackiego.

Kościelna Ścieżka w Elblągu

Kontynuując zwiedzanie Elbląga, warto przejść Ścieżkę Kościelną. To atrakcja ciągnąca się przez klimatyczne ścieżki pomiędzy kamienicami, będącymi średniowiecznymi reliktami miasta. Uliczka łączy trzy niegdyś gotyckie świątynie:

  • Katedrę św. Mikołaja będącą jedną z najwyższych świątyń w Polsce – jej wieża mierzy ok. 100 m. Kościół św. Mikołaja przedstawia się bardzo majestatycznie, a w jego wnętrzu znajduje się wiele średniowiecznych zabytków.
  • Kościół św. Ducha jest elementem zespołu szpitalnego św. Ducha. Został utworzony z inicjatywy legata papieskiego Wilhelma z Modeny. To jeden z najstarszych i najcenniejszych obiektów w Elblągu. Mieści się w nim Biblioteka Elbląska.
  • Kościół Mariacki przy klasztorze Dominikanów został zniszczony pod koniec II wojny światowej. Po odbudowie gmachu nie pełnił już funkcji sakralnej. W dawnym kościele Mariackim mieści się Galeria EL, proponująca wystawy sztuki współczesnej.

Galeria EL

Galeria EL została założona przez Gerarda Kwiatkowskiego, który to był również pomysłodawcą imprezy Biennale Form Przestrzennych. Zorganizowane po raz pierwszy w latach 60. wydarzenie, miało na celu propagowanie wizji mariażu sztuki i przemysłu. Zaproszeni artyści wykonali wówczas mnóstwo rzeźb, które obecnie stanowią element krajobrazu Elbląga. Dzięki Biennale Form Przestrzennych obok Bramy Targowej możemy podziwiać rzeźbę słynnej artystki Magdaleny Abakanowicz.

Kanał Elbląski

Kanał Elbląski został okrzyknięty siódmym cudem Polski. Nic w tym dziwnego, ponieważ Kanał Ostródzko-Elbląski jest wyjątkowym miejscem na mapie Elbląga. Został zaprojektowany w XIX w. przez holenderskiego inżyniera. Dzięki temu Prusy Wschodnie zyskały dostęp do Morza Bałtyckiego. Długość kanału to 159 km, na jego długości znajdują się liczne pochylnie i śluzy, co czyni go nietuzinkowym na skalę światową rozwiązaniem. Rejs po Kanale Elbląskim przyciąga turystów z całego świata.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Muzeum Archeologiczno-Historyczne mieści się w ocalałej części dawnego zamku krzyżackiego. Obiekt ten podzielony jest na dwie części: Gimnazjum i Podzamcze. W pierwszym oddziale Muzeum Archeologiczno-Historyczne przedstawia wystawę „Relikty chwały Elbląga i regionu”. W drugim oddziale znajduje się z kolei ekspozycja archeologiczna. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu prezentuje również wystawę, która robi największe wrażenie na zwiedzających. Jest to bardzo ciekawie zaaranżowane „Elbląg Reconditus”, które zawiera mnóstwo multimedialnych i dźwiękowych zabiegów.

Elbląg – atrakcje, które warto zobaczyć

W tym mieście można znaleźć liczne ciekawe miejsca. Co jeszcze oferuje Elbląg? Atrakcje, które warto zobaczyć to m.in. Brama Targowa, która jest jedynym zachowanym elementem średniowiecznych obwarowań Elbląga. Kolejne miejsce to Bulwar Zygmunta Augusta, który ulokowany jest nad rzeką Elbląg. Po przeciwnej stronie akwenu rozciąga się natomiast Wyspa Spichrzów, na której niegdyś działały obiekty przemysłowe.

Elbląg to miasto bardzo przyjazne rodzicom. Zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci znajdują się tutaj liczne atrakcje. Mieści się tutaj niejeden plac zabaw, a także ciekawe miejsca takie jak park linowy czy rodzinny park rozrywki Nowa Holandia.

Najciekawsze atrakcje kulturalne w Elblągu

Elbląg oferuje wiele atrakcji kulturalnych. W mieście tym odbywają się cykliczne imprezy takie jak Elbląskie Noce Teatru i Poezji, Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, Elbląg Rocks Europa – Festiwal Muzyki Alternatywnej czy Letnie Salony Muzyczne w Bażantarni. Znajdziemy tutaj również wiele ciekawych miejsc, w których można posłuchać dobrej muzyki czy obejrzeć znakomite spektakle.

Teatr im. Aleksandra Sewruka

Odwiedzając Teatr im. Aleksandra Sewruka, można liczyć na wysoki poziom spektakli, a także wyjątkowy klimat tego miejsca. W teatrze wystawiane są zarówno przedstawienia dla dzieci, jak i dorosłych. Co ciekawe, jego powstanie ściśle związane jest z tradycją teatralną zgermanizowanego obszaru Żuław XVI wieku.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” to instytucja kulturalna, edukacyjna, medialna i informacyjna, której celem jest upowszechnianie i promowanie kultury. W ramach działalności Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, a także zajęcia i warsztaty dla każdej grupy wiekowej. Na liczne koncerty, widowiska czy imprezy, warto udać się również do Hali Sportowo-Widowiskowej MOSIR w Elblągu.

Klub Mjazzga

Popularnym i bardzo istotnym na mapie kulturalnej Elbląga miejscem jest Klub Mjazzga. Stanowi on przestrzeń dla wszystkich osób, które chcą posłuchać najlepszej muzyki na żywo, a także spędzić miłe chwile w klimatycznym lokalu. Głównie organizowane są tutaj koncerty jazzowe i bluesowe.

Site Footer