Białystok atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Białymstoku

Spis treści

Białystok to stolica województwa podlaskiego, w której przeplata się ze sobą kilka kultur. Jest to miasto położone niedaleko dwóch rezerwatów przyrody i Narwiańskiego Parku Narodowego. W Białymstoku aż 32% powierzchni zajmują tereny zielone, stąd miasto znalazło się w regionie tzw. Zielonych Płuc Polski. Sprawdźmy, jakie są najciekawsze atrakcje Białegostoku.

Jakie atrakcje proponuje stolica województwa podlaskiego?

Podróż po Białymstoku rozpocznijmy od centrum miasta. Rynek Kościuszki jest centralnym i zarazem najbardziej reprezentacyjnym placem stolicy Podlasia. Jego obecny układ architektoniczny zawdzięczamy Janowi Klemensowi Branickiemu, który rozpoczął odbudowę centrum miasta w XVII w. W czasie II wojny światowej, niestety z powierzchni rynku zniknęło ok. 80% zabudowań, łącznie z ratuszem. Choć po wojnie odrestaurowano rynek, swój obecny wygląd uzyskał w 2009 r.

Pałac Branickich i Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Wizytówką Białegostoku, a zarazem jego największą atrakcją jest Pałac Branickich, nazywany Wersalem Podlasia. To przepiękny, barokowy budynek, który obecnie jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego. Zwiedzanie zacznijmy od Bramy Wielkiej „Gryf”, w której mieści się teraz Biuro Informacji Turystycznej. Brama przypomina łuk triumfalny, a na jej szczycie znajduje się rzeźba gryfa. Warto wiedzieć, że na bramie Pałacu Branickich umieszczony jest najstarszy chodzący zegar wieżowy.

Przechodząc dalej, warto zwrócić uwagę na studnie znajdujące się w ogrodzeniu Pałacu Branickich. W tych niewielkich budynkach można zobaczyć materiały multimedialne, dotyczące historii miasta. Do Pałacu Branickich można wejść bez biletu wstępu, ponieważ jest to budynek użyteczności publicznej. W jego wnętrzu znajdziemy piękne rzeźby, a także elementy wyposażenia czy wykończenia barokowe. W prawym skrzydle Pałacu obecnie mieści się natomiast Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

Ogromną atrakcją są także ogrody Pałacu Branickich, które mają piętrowy charakter. Ogród Górny jest tzw. ogrodem francuskim, natomiast Dolny – parkiem w stylu angielskim. Pałac Branickich może poszczycić się przepięknymi terenami zielonymi, wśród których znajdują się również altanki, promenady czy pomniki.

Co warto zobaczyć w Białymstoku – świątynie

W Białymstoku znajduje się wiele świątyni, są to zarówno cerkwie, jak i kościoły katolickie. Najstarszą świątynią prawosławną w tym mieście jest cerkiew katedralna św. Mikołaja zbudowana na planie krzyża greckiego. Z zewnątrz budowla reprezentuje styl klasycystyczny, natomiast wewnątrz bizantyjski. W cerkwi św. Mikołaja znajdują się relikwie św. Gabriela. Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to z kolei najstarszy zabytek Białegostoku. Stanowi ona kompleks budynków sakralnych: starego kościoła farnego z XVII w. i nowego, XX-wiecznego kościoła. W Białymstoku mieszka ponad 50 tys. osób prawosławnych. Z racji tego obecnie znajduje się tutaj 11 cerkwi, a najnowszą z nich jest cerkiew św. Jerzego, która świetnie łączy nowoczesność z tradycyjną, rosyjsko-bizantyjską architekturą. Wieńczy ją pięć kopuł wykończonych arkuszami złotej blachy. Kościół św. Rocha to natomiast wzniesiona na wzgórzu budowla z 83-metrową wieżą. To przykład modernizmu w polskiej architekturze sakralnej.

Ogrody Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki

Zarówno miłośnicy muzyki, jak i nowoczesnej architektury powinni odwiedzić gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej. Za projekt budynku odpowiada wybitny Marek Budzyński, autor Sądu Najwyższego i Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Nieodłączną częścią tej nowoczesnej budowli są rozległe ogrody. Znajduje się tutaj również taras widokowy. Warto dodać, że Filharmonia Podlaska jest obecnie największa instytucja artystyczna nie tylko w stolicy Podlasia, lecz także na terenie północno-wschodniej Polski. To ponadto najnowocześniejsze centrum kulturalne w tej części Europy.

Jakie muzea warto zobaczyć w Białymstoku?

W stolicy Podlasia znajduje się wiele ciekawych muzeów. Zdecydowanie warto odwiedzić Muzeum Podlaskie, którego główna siedziba znajduje się w Ratuszu, w centrum miasta. Prezentowane są w nim ekspozycje etnograficzne i historyczne, a także dzieła sztuki artystów polskich i europejskich. Pozostałe oddziały tej instytucji kulturalnej to Muzeum Historyczne i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Interesujące jest także Muzeum Pamięci Sybiru poświęcone osobom deportowanym na tereny Carskiej Rosji i ZSRR.

Kulturalne atrakcje Białegostoku

Białystok tętni kulturalnym życiem. Organizowane są tutaj liczne festiwale, np. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich, New Pop Festival czy Up To Date Festival. Miłośnicy muzyki mogą również odwiedzić wspomnianą wcześniej operę i filharmonię, natomiast amatorzy sztuk teatralnych – teatry.

Teatr Lalek

W stolicy Podlasia znajduje się Teatr Lalek, który jest jednym z najbardziej prestiżowych miejsc północno-wschodniej Polski. To ponadto jedna z największych scen lalkowych w naszym kraju. W sezonie teatralnym przygotowywanych jest 5-6 premier, które gromadzą na widowni zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Białystok jest mocno związany z lalkarstwem. W tym mieście działa nie tylko teatr lalkarski, lecz także Wydział Sztuki Lalkarskiej. Co dwa lata organizowany jest tutaj ponadto festiwal miłośników lalkarstwa. Właśnie z tego względu w mieście znajdziemy pomnik nawiązujący do teatralnych tradycji Białegostoku – Pomnik Sceny Teatralnej nazywany maską.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

Historia Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki sięga 1944 r. Proponuje on zarówno spektakle dla najbardziej wymagających poszukiwaczy artystycznych doznań, jak i przedstawienia dotykające problemów współczesnego świata. Coś dla siebie w Teatrze Dramatycznym znajdują również widzowie poszukujący dobrego humoru.

NieTeatr

W Białymstoku mieści się również NieTeatr, czyli nowa scena impresaryjna, w której repertuarze znajdziemy spektakle, kabarety, koncerty, stand-upy i liczne wydarzenia kulturalne dla dzieci i dorosłych. NieTeatr nie ma stałego zespołu artystycznego. To miejsce nieszablonowe i niezależne dla miłośników kultury.

Białostocki Ośrodek Kultury

Białostocki Ośrodek Kultury działa od 1975 r. Jako kulturalna placówka odpowiada rocznie za organizację około 400 imprez i festiwali. Znajdują się tutaj również wystawy czasowe. W miejscu tym można uczestniczyć także w wykładach, warsztatach edukacyjnych czy nowoczesnych projektach społeczno-edukacyjnych. BOK ma dwa oddziały, z czego jeden to Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Ludwik Zamenhof to ważna postać powiązana z Białymstokiem – jest on autorem języka esperanto.

Przemierzając ulice Białegostoku, kulturę i artystycznego ducha można znaleźć w każdym zakamarku. Wrażenie na turystach i mieszkańcach robią szczególnie białostockie murale, nawiązujące do ważnych wartości, historii czy istotnych dla miasta postaci.

Site Footer