Wałbrzych atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Wałbrzychu

Spis treści

Wałbrzych to drugie co do wielkości miasto w województwie dolnośląskim, ulokowane w Kotlinie Wałbrzyskiej. Wałbrzych otaczają malownicze Góry Wałbrzyskie. Co ciekawe, niemiecka nazwa tego miasta – Waldenburg, oznacza „leśny gród”, co znakomicie oddaje charakterystykę tej miejscowości. Przekonajmy się, jak wygląda mapa atrakcji Wałbrzycha.

Wałbrzych – atrakcje zabytkowego miasta

Wałbrzych skrywa wiele atrakcji, wśród nich liczne zabytki i inne warte odwiedzenia lokalizacje. Miasto to jest również świetną bazą wypadową w Sudety i inne ośrodki turystyczne. Interesująca jest tutaj także Góra Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Znajduje się na niej wieża widokowa o futurystycznym kształcie, z której można podziwiać Karkonosze, Masyw Ślęży, Góry Sowie i Góry Suche.

Wałbrzych to piękne, a zarazem tajemnicze miasto. Podobno właśnie tutaj zaginął pociąg pełen złota i kosztowności zrabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. „Złoty pociąg” wyjechał z Wrocławia i wiele wskazuje na to, że zniknął w okolicach Wałbrzycha. Zagadka ta nie została jednak rozwiązana do tej pory. Przekonajmy się, jakie atrakcje skrywa to interesujące miasto.

Plac Magistracki

Zwiedzanie Wałbrzycha rozpoczniemy od Placu Magistrackiego, który znajduje się niedaleko rynku. Prezentuje się naprawdę urokliwie. Przepełniony jest zielenią, a także klimatycznymi kawiarniami i knajpkami. Na Placu Magistrackim ulokowany jest neogotycki ratusz, który przypomina z wyglądu bardziej średniowieczny zamek.

Nieopodal Placu mieści się rynek, na którym dawniej odbywały się cotygodniowe targi. W XVIII w. znajdował się tutaj barokowy ratusz, dziś na jego miejscu stoi fontanna. Warto ponadto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice. Te barokowe budynki zostały pięknie odrestaurowane. Największą popularnością cieszy się m.in. kamienica pod czterema Atlantami, w której mieści się Biblioteka Pod Altanami. Kiedyś w jej murach była winiarnia, którą odwiedzał Johann Wolfgang von Goethe.

Zamek Książ i ruiny Zamku Stary Książ

Zamek Książ to jedna z najpopularniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Jest to trzeci co do wielkości, a zarazem jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Pierwsze wzmianki dotyczące Zamku Książ pochodzą z XIV w., dwieście lat później trafił w ręce rodu Hochbergów, który sprawoał nad nim pieczę do 1941. Z racji tego obok Zamku Książ znajdziemy pokaźne Mauzoleum Hochbergów.

Będąc na terenie Zamku Książ, warto zwiedzić podziemia, stadninę, a także palmiarnię. Co ciekawe, niedaleko Zamku Książ, znajdują się ruiny zamku. Stary Książ otaczają malownicze, zielone tereny, m.in. Książański Park Krajobrazowy. Warto dodać, że w Wałbrzychu ulokowane są dwa parki krajobrazowe, wspomniany już Książański Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich.

Pałac Czettritzów zwany „Zamkiem Wałbrzych”

Wśród ciekawych miejsc na terenie Wałbrzycha znajduje się Pałac Czettritzów. Wałbrzych przez wiele lat był miastem prywatnym, należał do rodu von Czettritz, który to w XVII w. przeniósł się do tzw. Zamku Wałbrzych. Następnie wszedł on w posiadanie Hochbergów, a obecnie mieści się tam Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa. We wnętrzu renesansowego pałacu znajduje się m.in. zabytkowa klatka schodowa i widowiskowe minifontanny.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Stara Kopalnia to podziemne centrum miasta. Szacuje się, że długość mieszczących się pod ziemią korytarzy w Wałbrzychu wynosi ok. 200 km. Julia była jedną z kopalni, w której wydobywano węgiel kamienny, po jej zamknięciu w 1996 r. obiekt na długo był zamknięty. W 2014 r. w miejscu tym powstał zrewitalizowany ośrodek muzealno-kulturalny Stara Kopalnia.

Na terenie kompleksu Starej Kopalni znajduje się bardzo ciekawa wystawa prowadząca przez szeroko pojęte zagadnienia związane z górnictwem. W rolę przewodników wcielili się emerytowani górnicy, którzy bardzo interesująco opowiadają o realiach pracy pod ziemią. Stara Kopalnia to również centrum sztuki, przedstawiające liczne wystawy stałe i czasowe, a także w technologii VR. Zwiedzanie Starej Kopalni to obowiązkowy punkt podczas wizyty w Wałbrzychu.

Muzeum Porcelany

W mieście znajduje się Muzeum Porcelany, które każdego roku przyciąga masę turystów. Wałbrzyskie białe złoto, czyli porcelana, jest jedną z tradycyjnych gałęzi przemysłu tego miasta. W Muzeum Porcelany można poznać historię fabryki Porcelany Krzysztof (Kristoff). Obiekt mieści się w klasycystycznym Pałacu Albertich. W muzeum oprócz porcelany dostępne są również dzieła sztuki i meble obrazujące wygląd dawnej rezydencji mieszczańskiej.

Najciekawsze atrakcje kulturalne Wałbrzycha

Położony w malowniczych Górach Wałbrzyskich Wałbrzych, oferuje wiele atrakcji. W mieście tym warto zobaczyć nie tylko Muzeum Porcelany, zabytkowe kamienice, Zamek Książ czy Książański Park Krajobrazowy. Miłośnicy kultury mogą również znaleźć tutaj wiele ciekawych miejsc. Organizowane są tutaj również liczne wydarzenia kulturalne np. Dni Dramaturgii, Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne i Dni Młodego Teatru czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Księżnej „Daisy”.

Teatry w Wałbrzychu

W Wałbrzychu działa m.in. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. Powstał on w 1957 r. jako teatr miejski. Ta instytucja kulturalna proponuje liczne spektakle, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Zdecydowanie warto przyjechać do Wałbrzycha po to, aby obejrzeć przedstawienia wystawiane przez Teatr Lalki i Aktora. Jest to najstarszy teatr lalkowy na Dolnym Śląsku, a zarazem jeden ze starszych w Polsce. Jego historia sięga 1945 r. Na terenie Wałbrzycha działa także nietuzinkowy Teatr William-Es.

Na liczne, fenomenalne spektakle można liczyć również nieopodal Wałbrzycha. Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju wystawia nie tylko przedstawienia, lecz także stand-upy i koncerty. W tym mieście znajduje się również warty odwiedzenia Park Zdrojowy, w którym można posmakować prozdrowotnych wód.

Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego

Filharmonia Sudecka działa od 1978 r. W tym czasie udało jej się wypracować rozbudowany repertuar, opierający się na muzycznych tradycjach polskich, czeskich i niemieckich. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej prezentuje zarówno dzieła symfoniczne, jak i popularne. Usłyszeć tutaj można utwory muzyki dawnej, kompozycje klasyczne i romantyczne, a także muzykę współczesną.

Muzyka, sztuka i kultura w Wałbrzychu

W Wałbrzychu wiele wydarzeń kulturalnych i koncertów odbywa się również w Hali Widowiskowo-Sportowej AQUA ZDRÓJ. Liczne atrakcje znajdziemy także na terenie Starej Kopalni (Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia) oraz w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. WOK jest ponadto miejscem, w którym można uczestniczyć w wielu warsztatach i zajęciach dla dzieci i dorosłych, które mają na celu promowanie sztuki i kultury.

Site Footer