Narodowy Balet Ukrainy – co o nim wiemy?

Spis treści

„Virski” to Narodowy Balet Ukraiński, który znany jest na niemal całym świecie. Zespół odwiedził ponad 70 krajów na wszystkich kontynentach, a w każdym z nich wywołał euforię publiczności. Światowej sławy balet przedstawia w niepowtarzalny sposób kulturę, tradycję i piękno Ukrainy.

Krótka historia Narodowego Baletu Ukrainy

Balet ukraiński, a właściwie Narodowy Zasłużony Akademicki Zespół Tańca Ukrainy im. Pawła Wirskiego, został założony w Kijowie w 1937 r. przez Pawła Wirskiego i Mykołę Bołotowa. Ci wybitni choreografowie postawili sobie za cel popularyzację ukraińskich tańców ludowych. Przez lata zespół ten ewoluował, w 1951 r. został nawet przemianowany na Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy. Kilkakrotnie zmieniali się również dyrektorzy zespołu, jednak to Paweł Wirski zapisał się na kartach historii tej formacji jako jedna z najważniejszych postaci. To właśnie on, w 1955 r. opracował 5 programów artystycznych, a także liczne choreografie, które w wyjątkowy sposób ukazują przeszłość, teraźniejszość i realia życia w Ukrainie. Najpopularniejsze układy prezentowane przez zespół do tej pory to m.in.: „Hopak”, „Kozak”, „Sestry”, „Lalki”, „My z Ukrainy”. W 1980 r. kierownikiem artystycznym zespołu został natomiast Mirosław Wantuch, który wprowadził do repertuaru takie układy jak: „Hucułka”, „Karpaty” czy „Ukraino, moja Ukraino”.

Narodowy Balet Ukrainy – zespół łączący pokolenia

Narodowy Balet Ukrainy działa od ponad 80. lat. W tym czasie przez formację przewinęło się ponad 1000 wybitnych tancerzy. W 1991 r. obecny kierownik artystyczny zespołu wraz z żoną Walentiną Wantuch, utworzyli przy zespole szkołę baletową. Prowadzone są w niej zajęcia dla dzieci. Dzięki temu najmłodsi mają szansę stać się częścią legendarnego baletu już od młodzieńczych lat, a w przyszłości być może staną się pełnoprawnymi członkami baletu ukraińskiego „Virski”.

Droga na szczyt Narodowego Baletu Ukrainy była dynamiczna. Zespół szybko zyskał popularność na całym świecie. Gdzie tylko się pojawił, wzbudzał ogromne zainteresowanie. Dzisiaj, na występy „Virskiego” czeka masa osób, a gdy tylko występ zostanie zapowiedziany, bilety na niego rozchodzą się w okamgnieniu.

Dlaczego Narodowy Balet Ukrainy jest tak wyjątkowy? W czym tkwi jego fenomen?

Narodowy Balet Ukrainy składa się z orkiestry i baletu. Motywem przewodnim zespołu jest kultura i tradycja. Tancerze występują w barwnych narodowych strojach ludowych, które dodają pokazom kolorytu i charakteru. Przedstawiane choreografie są połączeniem folkloru i nowoczesności. Są one wzorem perfekcji, niebywałego dopracowania i kunsztu artystycznego. W zespole występują wyłącznie najlepsi artyści z całego kraju. Doświadczenie i umiejętności przekazywane są w zespole z pokolenia na pokolenie, co przy ponad 80-letniej tradycji robi naprawdę ogromne wrażenie.

Choreografie zespołu łączą w sobie elementy tańców ludowych, akrobatyki, a także tańca klasycznego. Przedstawiają one folklor, tradycję i kulturę Ukrainy. W efekcie uzyskujemy pokaz niebywałych umiejętności ludzkiego ciała, ekspresji i dynamiki. Każdy występ Narodowego Baletu Ukrainy jest wyjątkowym zjawiskiem artystycznym, które postrzegane jest jako mariaż artystycznej awangardy i wizjonerskich pomysłów. Ponadczasowe przedstawienia zespołu charakteryzują się kolorytem, żywiołowością i ekspresją, okraszoną uśmiechem artystów. Niebanalność i perfekcjonizm urzekają każdego widza. Zachwycają, porywają, a po zakończeniu show, pozostawiają niedosyt. To właśnie dlatego większość osób tuż po zakończeniu występu planuje wybranie się na kolejny pokaz.

Narodowy Balet Ukrainy – show, które nie można przegapić

Recenzje występów Narodowego Baletu Ukrainy zawsze opierają się na takich słowach jak „mistrzostwo”, „perfekcja”, „rewelacja”. „Virski” to niedościgniony wzór umiejętnego i wizjonerskiego połączenia współczesności z bogatymi elementami tradycji i folkloru. Żywiołowość, ekspresja, humor, a przy tym zaduma, wyrażane są przez artystów w mistrzowski sposób. Nic więc dziwnego, że zespół ten doczekał się wielu nagród i wyróżnień nie tylko w samej Ukrainie, lecz także na całym świecie. Artystyczne show baletu jest wydarzeniem, którego zdecydowanie nie można przegapić. Potwierdzają to z pewnością komentarze osób, które miały okazję zobaczyć show na żywo. Wśród widowni można zauważyć nie tylko zachwyt, lecz także wzruszenie, niedowierzanie i euforię. Na uwagę zasługuje nie tylko sam taniec, lecz także wielokolorowe stroje ludowe, które są dopełnieniem całości. Kolorowe wstążki wirują w tańcu, urzekając i hipnotyzując widzów.

Gdzie można zobaczyć występy Narodowego Baletu Ukrainy?

Narodowy Balet Ukraiński „Virski” można zobaczyć w wielu krajach. W tym roku Ukraina mierzy się z ciężkimi chwilami. Dlatego, chcąc dodać otuchy naszym wschodnim sąsiadom, w Polsce zorganizowano tournée, dzięki któremu będzie można poznać bliżej kunszt artystyczny jednego z najlepszych zespołów na świecie. Gdzie odbędą się występy Narodowego Baletu Ukrainy? Bogaty repertuar zespołu będzie można zobaczyć w różnych częściach Polski, m.in. w Poznaniu, Grudziądzu, Łodzi, Otrębusach czy Suwałkach. Aby nie przegapić tego zjawiskowego widowiska, warto szybko nabyć bilety.

Dlaczego warto zobaczyć występ Narodowego Baletu Ukrainy? Show prezentowane przez artystów jest najlepszą okazją do tego, aby poznać bliżej kulturę i tradycję naszych sąsiadów. To również możliwość zobaczenia niesamowitego pokazu artystycznej ekspresji oraz umiejętności tanecznych na mistrzowskim poziomie.

Site Footer