Rodzaje koncertów muzycznych

Spis treści

Koncerty muzyczne to wydarzenia, które co roku gromadzą tłumy na stadionach, w filharmoniach lub pod scenami plenerowymi. Wszystkie te osoby łączy jedno – zamiłowanie do muzyki. Skąd pochodzi słowo „koncert”? Czym charakteryzują się te wydarzenia i jakie są rodzaje koncertów?

Koncert muzyczny – co kryje się pod tą nazwą?

Nazwa „koncert” pochodzi od włoskiego słowa „concertare”, które oznacza harmonizowanie. W historii muzyki wyróżnia się dwa rodzaje koncertów: wokalne i koncerty instrumentalne. Współcześnie pojęcie „koncert muzyczny”definiuje się w dwojaki sposób. Pierwsza definicja wskazuje znaczenie słowa „koncert”jako gatunek bądź formę muzyczną. Istotą takiego rozumienia koncertu jest współzawodnictwo. Składa się on z dwóch partii: solisty i orkiestry lub solistów i orkiestry, które uczestniczą w muzycznym dialogu.

Jak rozumie się pojęcie „koncert” dzisiaj?

Znacznie powszechniejszą dziś definicją jest jednak ta, określająca koncert jako imprezę bądź wydarzenie artystyczne, polegającą na publicznym wykonaniu utworu muzycznego przez artystę lub grupę artystów. Kwintesencją koncertu jest to, że odbywa się on na żywo. Jeśli jednak muzyk występuje samodzielnie – wówczas określane jest to mianem recitalu. Znane nam współcześnie koncerty, mogą odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych takich jak: sale koncertowe, puby, restauracje, kościoły, kluby, domy kultury czy filharmonie, lub na otwartej przestrzeni: na stadionie, na dowolnej otwartej przestrzeni bądź na rynku miasta. Wybór miejsca koncertu uzależniony będzie m.in. od szacowanej liczby widzów, od upodobań samego artysty oraz charakteru i jego celu. Koncerty muzyczne mogą odbywać się w celach charytatywnych, w ramach trasy koncertowej, jako uświetnienie dowolnego wydarzenia, na dniach miasta lub juwenaliach, jako promocja płyty itd.

Niezbędnym elementem każdego koncertu, niezależnie od jego charakteru, jest nagłośnienie. Powinno być ono adekwatne do możliwości akustycznych sali, w której odbywa się koncert i od wielkości audytorium. Zazwyczaj w celu nagłośnienia koncertu muzycznego zatrudnia się specjalnych akustyków, dbających o odpowiednie brzmienie artysty. Wielu piosenkarzom towarzyszą także tancerze oraz efekty świetlne – jest to jednak zależne od charakteru koncertu.

Jakie są rodzaje koncertów muzycznych?

Pojęcie „koncert muzyczny”obejmuje swoim znaczeniem niezwykle zróżnicowane formy artystyczne. Koncerty mogą być bowiem poświęcone różnym gatunkom muzycznym i obejmować wiele form występowania. Koncerty muzyczne można podzielić m.in. ze względu na rodzaj wykonywanej na nich muzyki. Wówczas mamy do czynienia z podziałem na koncerty muzyki poważnej oraz koncerty muzyki rozrywkowej.

  • Koncert muzyki poważnej – ten typ koncertów najczęściej odbywa się w zamkniętych przestrzeniach takich jak sale koncertowe, filharmonie lub kościoły. Koncert wykonywany jest przez profesjonalistów, często znanych i cenionych w świecie muzyki. Niekiedy koncerty muzyki poważnej poświęcone są konkretnemu znanemu kompozytorowi, wówczas współcześni artyści wykonują jego najpopularniejsze i najbardziej cenione utwory. Niezwykle popularne są ostatnimi czasy koncerty oparte na twórczości Fryderyka Chopina. Koncerty muzyki poważnej kierowane są najczęściej dla wąskiego grona odbiorców. Mogą być one nagrywane lub nadawane na żywo w telewizji bądź internecie.
  • Koncert muzyki rozrywkowej – pojęcie „muzyka rozrywkowa”obejmuje swoim znaczeniem wszystkie popularne gatunki muzyczne. W przeciwieństwie do muzyki poważnej jest ona skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Koncerty muzyki rozrywkowej mogą odbywać się zarówno w otwartych przestrzeniach (stadion, rynek), jak i w pomieszczeniach zamkniętych (kluby, restauracje, filharmonie itp.). Koncerty muzyki rozrywkowej mogą być nagrywane bądź nadawane na żywo. Wśród tego typu wydarzeń możemy wyróżnić m.in.: koncerty jazzowe, koncerty rockowe, koncerty metalowe, koncerty muzyki pop, koncerty bluesowe i wiele więcej. Ciekawym zjawiskiem występującym podczas koncertów muzyki rozrywkowej jest playback, czyli odtwarzanie nagranej wcześniej ścieżki dźwiękowej, zamiast faktycznego śpiewania/wykonywania utworu przez artystę.

Koncerty muzyczne mogą przybierać mniej lub bardziej okazałą formę, a także odbywać się w różnym celu. Koncerty wielkich gwiazd często są ogromnym wydarzeniem artystycznym, angażującym wielu tancerzy, wykorzystującym efekty świetlne czy pirotechniczne. Scena pod takie wydarzenia konstruowana jest nawet kilka dni i wymaga pracy wielu osób.

Najbliższe wydarzenia muzyczne

Koncerty muzyczne to zarówno wydarzenia kameralne, jak i te wielkoformatowe występy wielkich gwiazd czy mniej znanych artystów. Koncerty muzyczne to świetna okazja do spędzenia wolnego czasu samotnie lub ze znajomymi. Bilet na ciekawe wydarzenie muzyczne lub koncert ulubionego artysty to także genialny pomysł na udany prezent! W najbliższym czasie można liczyć na wiele interesujących wydarzeń muzycznych. Wśród nich warto zwrócić uwagę na jubileuszową trasę koncertową popularnego zespołu Łydka Grubasa, która będzie biegła przez takie miasta jak Bydgoszcz, Olkusz czy Warszawę. Visual Concert to natomiast uczta dla miłośników muzyki filmowej i epickiej. To wydarzenie opierające się na wizualnej i muzycznej podróży dookoła świata. Karuzela GNA to z kolei show, na którym będzie można usłyszeć masę polskich przebojów takich jak „Biała armia” czy „Jesteś lekiem na całe zło” w zupełnie nowych aranżacjach. Bilety na te i więcej wydarzeń muzycznych dostępne są na biletyna.pl.

Site Footer