Ralph Kamiński – KORA

„KORA” to po albumach „Morze” i „Młodość” trzeci krążek ekscentrycznego artysty Ralpha Kamińskiego z własną interpretacją utworów grupy Maanam i Olgi Jackowskiej (Kory). Album powstał przy okazji stworzenia niebywałego spektaklu muzycznego, który wznosi się ponad pojęcie repertuaru coverowego. To sztuka na najwyższym poziomie wokalno-aktorskim.

Śmiech, szept i krzyk – bogactwo form i ekspresji

Ralph sięga po różnorodne środki ekspresji, sprawiając, że „Kora” to wydarzenie pełne kontrastów i głębokich emocji. Niezwykła dynamika przedstawienia i zwroty akcji podkreślają kontrasty pomiędzy ciszą a dźwiękiem, szeptem a krzykiem, ciemnością a światłem, ożywieniem a bezruchem. Silny dysonans można zaobserwować w postępujących po sobie utworach „Biegnij razem ze mną”i „Ta noc do innych jest niepodobna”. W pierwszym z nich artysta jest wulkanem energii, bawiąc się na scenie i porywając publiczność. W drugim utworze temperatura występu spada i odnosi się wrażenie, jakby artysta siedzący obok pianisty był zupełnie inną osobą. Śpiew przeplatany melancholią i rzewnością sprawia wrażenie jakby gasł na oczach widzów. Tak szybka zmiana wymaga doskonałego kunsztu aktorskiego.

Ralph Kamiński oddaje hołd ikonie polskiego rocka

Pomysł na spektakl zrodził się w głowie Kamińskiego po recitalu „Kora” zaprezentowanego przez wokalistę w czerwcu 2021r w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Sam artysta podkreśla, że z piosenkami zespołu Maanam chciał zmierzyć się już od dawna. Było to jego marzenie, które dojrzewało w nim od czasów dzieciństwa, kiedy to jako przedszkolak namiętnie słuchał kasety magnetofonowej „Róża”. Spektakl muzyczny „Kora” to według Ralpha opowieść o tęsknocie i głodzie miłości. Wybrane utwory są niejako manifestem odzwierciedlającym nastroje dzisiejszych czasów. Nadanie osobistego wymiaru  piosenkom Maanamu oraz dotykanie najważniejszych kwestii społecznych za ich pośrednictwem, nadaje ogromną siłę i autentyczność temu widowisku. Nie jest to jedynie odtwarzanie tego, co już było lecz tworzenie na nowo, a widzowie są zaproszeni do współprzeżywania emocji razem z artystą.

Koncerty

Spektakle muzyczne, które odbyły się w ubiegłym roku spotkały się z przychylnymi recenzjami. W tym roku „Kora” odbędzie się jeszcze 14 lutego w Bielsku Białej na scenie Cavatina Hall.

Site Footer