Mariolka, Kryspin i Jacek Balcerzak, czyli różne twarze Igora Kwiatkowskiego

Jeden polski artysta kabaretowy i trzy nietuzinkowe postaci, które na zawsze zapadną w pamięci widzów. Nie ma drugiego takiego komika, który jest w stanie całkowicie oddać się swojej roli tak, jak Igor Kwiatkowski. Każda z trzech twarzy komika (Mariolka, Kryspin i Jacek Balcerzak) podbiła serca polaków i można powiedzieć, że przez te wszystkie lata zdążyliśmy się z nimi zaprzyjaźnić. W czym tkwi sukces Igora Kwiatkowskiego z kabaretu Paranienormalni?

Spis treści

Komik, kabareciarz, a może jednak aktor?

Sukcesem każdej z postaci odgrywanej przez Igora Kwiatkowskiego jest fakt, że artysta nie tylko udaje Mariolkę, Kryspina czy Jacka Balcerzaka. Artysta bardzo dobrze zna odgrywane przez siebie role, wczuwa się w nie i gdy występuje na scenie to naprawdę jest tymi postaciami. To prawdziwa sztuka aktorska, autentyczność i dystans do siebie. Co więcej, nie jest to w żaden sposób wyuczone, to naturalny talent.

Jacek Balcerzak nie jest z wykształcenia aktorem, a w przeszłości podejmował się różnej pracy. Ostatnio był nawet kucharzem. To właśnie pracując w kuchni obserwował przychodzących gości, widział ich zachowania i wyłapywał te najbardziej zabawne. Zawsze lubił się wygłupiać i był duszą towarzystwa. Bardzo łatwo przychodziło mu naśladowanie zachowań innych ludzi i było to dla niego naturalne. Właśnie dlatego tak polubiliśmy tę trójkę niesfornych postaci. Wczucie się w odgrywaną rolę pozwala na odejście od trzymania się kurczowo scenariusza, wchodzenie w interakcję z widzami i dużą swobodę improwizacji. Dlatego też przebywanie w towarzystwie Mariolki, Kryspina i Jacka Balcerzaka nam się nie nudzi, bo zawsze zaskoczą nas czymś nowym.

Kabaret Paranienormalni

Kabaret został założony w 2004 roku przez Igora Kwiatkowskiego i Roberta Motykę w Jeleniej Górze. Rafał Kadłucki był odpowiedzialny za techniczną stronę występów. W pierwszym programie kabaretu znalazły się takie skecze jak: Młotek, Papieros i Gołębie. W 2008 roku do grupy dołączył aktor i artysta kabaretowy z wrocławskiego kabaretu Neo-NówkaMichał Paszczyk. Paranienormalni parają się kabaretem obyczajowym. W swoich skeczach poruszają tematy społeczne, fenomeny popkultury i przyrodę. W ich żartach często pojawiają się relacje damsko-męskie, absurdalne postacie i sytuacje z życia codziennego. Paranienormalni nie uprawiają satyry politycznej oraz nie poruszają tematów religii.

Grupa kabaretowa Paranienormalni jest regularnie zapraszana na największe festiwale muzyczne oraz rozrywkowe. Często występują w roli współprowadzących największe imprezy np. Festiwal Piosenki w Opolu, Zakończenie Lata RMF FM i Polsatu oraz wiele innych. Paranienormalni prowadzą na YouTubie swój paravlog, w którym co tydzień dzielą się z widzami zakulisowymi historiami z życia w trasie. Grupa dorobiła się swojego autorskiego programu – Paranienorlani Tonight, który był emitowany w TVP2 przez dwa sezony. Program cieszył się ogromną popularnością wśród widzów, co zostało docenione w 2016 roku Telekamerą w kategorii program rozrywkowy.

Paranienormalni stworzyli wiele kultowych postaci, a wśród nich takie perły jak: Mariolka Krejzolka, Jacek Balcerzak, Doktor Janusz Prozak, Kryspin, Wielki Marcel, Cukiernik, Janusz Tuzinek oraz Dziadkowie.

Oprócz Telekamery w 2016 roku Paranienormalni otrzymali Tytuł Świra w kategorii Kabaret za postać Mariolki w 2008 roku, III miejsce i tytuł Ściaka na Dąbrowskiej Ściemie Kabaretowej „Debeściak”, w 2005 roku I nagrodę dla kabaretu Paranienormalni oraz nagrodę za osobowość sceniczną dla Igora Kwiatkowskiego, a także nagrodę za skecz do konstytucji kabaretowej w Trybunałach Kabaretowych w Piotrkowie Trybunalskim.

Mariolka – Kabaret z życia wzięty

Kabaret Mariolka – Dziewczyna „krejzolka” to pierwsza postać wymyślona przez Igora Kwiatkowskiego, członka kabaretu Paranienormalni. „Mariolka” jest inspirowana dziewczyną, którą Igor Kwiatkowski poznał w Warszawie. Miała na imię Ewa i w przeciwieństwie do Mariolki była brunetką. Jej sztandarowym tekstem było „ja pyrtolę”. Ewa wydała się tak zabawna, że na długo zapamiętał jej teksty i ruchy. Szybko zrozumiał, że takich dziewczyn jak Ewa jest więcej i że każdy spotkał kiedyś na swojej drodze taką Ewę. Igor spotykał takie dziewczyny w knajpie, w której pracował. On, będąc w pracy zawsze był rzeźwy, dziewczyny, które tam przychodziły – niekoniecznie. Często był świadkiem zabawnych sytuacji. Sztandarowym tekstem tych „Mariolek” był: „Musisz się szanować, wiesz. Jak się nie będziesz szanować, to inni też cię nie poszanują”. Stały się dla Igora inspiracją. Swoje obserwacje przywiózł do Jeleniej Góry. Takie dziewczyny zna każdy z nas. One są wszędzie – na ulicy, w autobusie. Tym bardziej postać Mariolki nas bawi, bo nie jest odrealniona. To prawdziwa polska dziewczyna z osiedla.

Mariolka z kabaretu – jaka ona jest?

Mariolka to młoda dziewczyna z Warszawy. Nie maluje się, a dezodorantu używa tylko raz w tygodniu. Nie jest to osoba skomplikowana. Uwielbia rozmawiać przez telefon ze swoją przyjaciółką Gabryśką, którą zawsze poucza i daje jej cenne życiowe rady. Mariolka niewiele wie o życiu jednak uwielbia wypowiadać się na tematy, o których nie ma pojęcia. W tej dziedzinie jest prawdziwą specjalistką. Mariolka lubi nosić charakterystyczny sweterek w kolorowe paski. Uważa się za najpiękniejszą na świecie i idzie przed siebie jak burza. Mariolka to prawdziwa krejzolka, jest uśmiechnięta i wzbudza sympatię widzów.

Kryspin – kabaret o człowieku wielu talentów

Nie ma drugiego tak wszechstronnie utalentowanego człowieka jak Kryspin z kabaretu Paranienormalni. Kryspin to osoba o bardzo oryginalnej urodzie. Charakterystyczny zgryz i okulary jak denka od słoików to jego znak rozpoznawczy. Mega przystojny i świadomy swoich atutów, zawodowy Armando, Alvaro, Casanova, Don Juan, Żigolo i Jolero – żadna kobieta mu się nie oprze. Kryspin jest również gibki jak plastelina i zwinny jak gepard. Swoje umiejętności postanowił wykorzystać zostając wielkim skoczkiem narciarskim, wypełniając przy tym lukę po Adamie Małyszu. Na domiar wszystkiego Kryspin udziela wywiadów lepiej niż mistrz mowy Piotr Żyła. Przed kamerą czuje się jak ryba w wodzie, dlatego uznany został za cesarza Internetu i króla uśmiechu. Kryspin to prawdziwy artysta, potrafi wymyślić piosenkę na każdy temat i do tego zaśpiewać lepiej nić Edyta Górniak. Swoje talenty postanowił rejestrować na swoim vlogu. Jako profesjonalista wie, że nie może ignorować konkurencji, dlatego jako pierwszy obejrzał całego YouTube’a. Jego najlepszy przyjaciel Paweł twierdzi, że Kryspin jest często impulsywny i bywa agresywny. Kryspin natomiast mówi o sobie, że jest jedynie „energiczny” oraz „do rany przyłóż”. Kryspin znany jest z tego, że nienawidzi kabaretu Paranienormalni. Jest ich największym hejterem i prowadzi antyfanclub Paranienormalnych. Nawet nosi specjalną klubową koszulkę.

Jacek Balcerzak – zawodowy pięściarz

Jacek Balcerzak to stały bywalec przychodni dla sportowców imienia Marit Biergen. Jest pięściarzem, który cierpi na zanik pamięci krótkotrwałej i często przychodzi do psychologa sportowego dr. Janusza Prozaka. To dzięki ludziom takim jak dr Prozak polscy sportowcy zdobywają medale olimpijskie, a Robert Mateja już nie skacze. Jacek Balcerzak ma życiową misję, aby dostać od dr. Janusza Prozaka pieczątkę. Nic go nie powstrzyma, aby osiągnąć swój cel. Pięściarz Jacek Balcerzak słynie z tego, że wszystko, co się do niego mówi bierze bardzo dosłownie. Dlatego doktor Prozak często musi się nagimnastykować w rozmowie z Balcerzakiem, a w szczególności musi uważać na powiedzenia i stare przysłowia.

Site Footer