Stand up – co to, skąd się wzięło i dlaczego warto to zobaczyć?

Stand up w Polsce, choć dopiero raczkuje, cieszy się coraz szerszym gronem odbiorców. Ta forma sztuki porusza tematy, których boi się podjąć telewizja, kino, czy kabaret. Czym właściwe jest stand up, skąd się wziął i czemu zawdzięcza swoją popularność?

Czym jest Stand up?

Stand up to improwizowany monolog. Pozbawiony jest wymyślnych dekoracji, czy szczegółowego, z góry ustalanego scenariusza. Komik stający oko w oko z publicznością ma jedno, szalenie trudne zadanie. Musi rozbawić ludzi do łez. Podczas występu wiele rzeczy dzieje się spontanicznie. Artysta nie skupia się tylko na swoim programie, ale także zwraca uwagę na publikę, wchodzi w polemikę z ludźmi, reaguje na to, co się dzieje poza sceną. Jeżeli wśród publiczności coś się wydarzyło: ktoś coś krzyknął czy rozbił kufel, komik często się do tego odnosi.

Stand up to kontrowersyjna sztuka, w której nie ma tematów tabu. Żartuje się z tematów zakazanych, takich jak płeć, mniejszości seksualne, religia, kolor skóry, czy polityka. Dowcipy potrafią zniesmaczyć, zaszokować, ale przede wszystkim mają za zadanie rozśmieszyć widzów do granic możliwości. Komicy bardzo często opowiadają o swoich indywidualnych przeżyciach, przemyśleniach. Skupiają się na swoim życiu, radościach, rozterkach, czy niepowodzeniach.

Wszystkim, którzy chcieliby poznać tę humorystyczną formę artystyczną, polecamy wybrać się na wydarzenie Bang2. Na scenie wystąpią ikony polskiego stand upu: Rafał Pacześ, Łukasz „Lotek” Lodkowski oraz Kacper Ruciński. Czołówka najlepszych polskich komików zaprezentuje swoje najnowsze programy, które z pewnością wprawią Was w dobry nastrój. Gotowi na dawkę dobrego humoru?

https://biletyna.pl/stand-up/Bang2-Premiery-2020

Skąd się wziął Stand up?

Kolebką stand upu jest Ameryka. Dowcipy na scenie opowiadał już Woody Allen, czy Bob Hope. Jednak prawdziwymi legendami są Richard Pryor oraz George Carlin. Na początku lat 70. George Carlin został aresztowany po tym, jak w trakcie swojego występu wygłosił monolog o „siedmiu słowach, jakich nie należy wymawiać w telewizji”. Wszystkie z nich są przekleństwami, w związku z czym przedstawienie zostało uznane za kontrowersyjne, niepoprawne społecznie. Artysta po tym występie stał się legendą, zyskując miano niedoścignionego wzoru. Wielu komików po swoich debiutach w klubach komediowych trafiało do telewizji i rozpoczynało karierę w tak popularnych programach jak min.: „Saturday Night Live”. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły rozkwit dowcipu z pogranicza absurdu oraz groteskowej improwizacji. Mistrzem takiego humoru był Robin Williams, którego występy to kilkugodzinne monologi, podczas których aktor skakał po wszelkich możliwych tematach. Williams to mistrz humoru sytuacyjnego, a także kuriozalnych, błyskotliwych improwizacji.

Pionierem polskiej sceny stand-upowej jest Abelard Giza. Artysta w niezwykle zgrabny sposób łączy ważne dla wszystkich tematy społeczno-polityczne z wątkami osobistymi. Potrafi celnie ocenić i wyśmiać rzeczy, nad którymi społeczeństwo często przechodzi bezrefleksyjnie. Często zmusza widzów do myślenia, zadaje pytania i skłania do przemyśleń. Abelard to nie tylko doskonały komik, ale także człowiek udzielający się na wielu artystycznych polach: jako reżyser, autor tekstów, czy aktor. Artysta niebawem wystąpi przed publicznością z nowym programem pt. Piniata. Nie możecie tego przegapić!

https://biletyna.pl/stand-up/Abelard-Giza/Piniata

Stand up w kobiecym wydaniu

Kto powiedział, że stand up zarezerwowany jest tylko dla męskich artystów? Polska scena stand upowa bogata jest w grono kobiet, które potrafią rozbawić publikę do łez. Jedną z nich jest Olka Szczęśniak. Ola w swoim najnowszym programie pod tytułem ”Zespół HAJSpergera” będzie opowiadać przede wszystkim o polskiej służbie zdrowia. Odpowie także na pytania, jaki wpływ na charakter ma dzieciństwo oraz czemu kobiece strajki nie są skuteczne? Będzie także wątek policji i rodzinach wielodzietnych. Obok Oli na scenie zagości także Paulina Potocka, która swoje występy buduje przede wszystkim w oparciu o abstrakcyjne poczucie humoru. Jej stand-up za każdym razem zadziwia, szokuje. Nie pozostawia widza obojętnym. Dziewczyny już w październiku wystąpią na scenie w Toruniu!

https://biletyna.pl/stand-up/Stand-up-Kings-Olka-Szczesniak-Paulina-Potocka

Site Footer