Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili

Jeżeli zawsze marzyliście o tym, żeby odwiedzić Gruzję, ale na drodze do spełnienia tego marzenia stały jakieś przeszkody, to nic nie szkodzi. Tym razem Gruzja przyleci do Polski. Podróżowanie to nie tylko przemieszczanie się z punktu A do punktu B, to także poznawanie kultury danego kraju. W taką właśnie kulturową podróż zabierze Was Narodowy Balet Gruzji Sukhiskvili.  Cieszący się niezwykłą sławą zespół taneczny z Tbilisi przybliży widzom wspaniała muzykę, tradycyjne tańce i stroje. Występ Narodowego Baletu Gruzji Sukhishvili, to nie tylko balet, to niezwykłe show łączące tradycję gruzińskiej muzyki ludowej z nowoczesnymi trendami modernistycznymi.

Gruzińskie dziedzictwo kulturowe

Gruzja może poszczycić się nadzwyczajnymi tradycjami muzycznymi. Według źródeł historycznych muzyka z regionu Kaukazu ma ponad 2500 lat. Typowy dla muzyki gruzińskiej jest polifoniczny śpiew chóralny. Korzenie charakterystycznego trójgłosu sięgają V wieku n.e . Był on widoczny zarówno w muzyce ludowej, jak i cerkiewnej, co daje mu miano najstarszej chrześcijańskiej formy muzycznej. Polifoniczna pieśń gruzińska została wpisana w 2008 roku na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Wyjątkowość muzyki gruzińskiej podkreślają nietypowe dla naszego kręgu kulturowego instrumenty. Instrumentaria sięgają rodowodem do czasów starożytnych. Wśród nich znajduje się padura, która jest rodzajem lutni, a także dudy, harfa i flet. Wykonywana na nich muzyka była akompaniamentem dla poetyckich pieśni o wojennych wyczynach wielkich bohaterów.

Taniec, który zaprzecza prawom fizyki

Taniec jest nieodzowną częścią gruzińskiej tradycji. Już w IV wieku przed naszą erą grecki pisarz Ksenonofont wspominał w swoich zapiskach o niezwykłej różnorodności gruzińskich tańców. Tańce ludowe niosą ze sobą rozmaite emocje i uczucia. Niezwykłe tańce gruzińskie charakteryzują się romantycznością i powabem jak taniec kartuli, czy radością i zaczepnym flirtem jak taniec aczaruli.  Najbardziej spektakularne są tańce wojenne plemion kaukazkich o nazwie khorumi. Taniec, który przypomina o wojowniczej przeszłości narodu gruzińskiego w wykonaniu Narodowego Baletu Sukhishvili sprawia wrażenie jakby na tancerzy nie oddziaływała siła grawitacji.

Harmonogram

Site Footer