The music of Hans Zimmer vs John Williams

Skrót vs pochodzi z języka łacińskiego i w pełnej postaci brzmi versus, a oznacza: przeciw, tak jak jeden zawodnik staje przeciw drugiemu w walce o tytuł mistrza. W powyższej rozgrywce walczą dwaj wybitni kompozytorzy, którzy zasłynęli przede wszystkim jako twórcy muzyki filmowej.

John Williams urodził się 8 lutego 1932 roku w Nowym Jorku. Jest prawdziwą legendą muzyki filmowej. Jego kompozycje pojawiły się w prawie setce filmów. Większość z nich to istne arcydzieła kinematografii i największe przeboje box office’u. Do tej pory John Williams zdobył 24 nagrody Grammy, 4 Złote Globy i pięć Oscarów (warto jednak odnotować, że nominowany do tej nagrody był aż 52 krotnie). Jego kompozycje można usłyszeć w takich filmach jak: Lista Schindlera, Gwiezdne wojny, Superman, Szczęki, Park Jurajski, Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia, E.T., czy w trzech pierwszych częściach filmów o Harrym Potterze.

Hans Zimmer urodził się 12 września 1957 roku we Frankfurcie nad Menem. Jego dorobek artystyczny to (oprócz muzyki rozrywkowej, od której rozpoczynał swoją karierę) ścieżki dźwiękowe do ponad 120 filmów. Hans Zimmer w 1995 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu Król lew, natomiast nominowany do wyróżnienia nagrodą Akademii Filmowej był aż dziesięciokrotnie. Oprócz tego otrzymał dwie nagrody Grammy za ścieżki dźwiękowe do filmów Karmazynowy przypływ (1996) i Mroczny rycerz (2009).

To, co łączy obu kompozytorów, to ich niebywały talent, różnią się jednak stylem. John Williams to tradycjonalista – często sięga po klasyczne brzmienia orkiestrowe. Hans Zimmer, z kolei, nie obawia się nowoczesności, muzyki elektronicznej i łączenia stylów, by stworzyć coś oryginalnego, tak jak miało to miejscu w przypadku ścieżki dźwiękowej do drugiej części Nolanowskiej trylogii o Batmanie – Mroczny Rycerz. Williams częściej wzrusza, Zimmer pobudza i intryguje. Połączenie dorobku ich obu to gwarancja koncertu najwyższej klasy i niezapomnianego przeżycia.

Starcie tytanów, pojedynek gigantów, niech zwycięży najlepszy – czy w tej rozgrywce można jednoznacznie wskazać zwycięzcę? Zdecydowanie nie. Ale nie o to tutaj chodzi. Chodzi o świetną muzykę, a tej na koncercie zawierającym najpiękniejsze kompozycje Hansa Zimmera i Johna Williamsa z pewnością nie zabraknie.

Najbliższy koncert “The music of Hans Zimmer vs John Williams”:

04 kwietnia 2022, godzina 20:00 – MTP – Poznań Congress Center – Sala Ziemi

W programie utwory z takich filmów jak:

  • Batman
  • Incepcja
  • Piraci z Karaibów
  • Gwiezdne Wojny
  • Jurrasic Park
  • Harry Potter
  • Gladiator
  • Indiana Jones
  • Król lew
  • Kod Leonarda Da Vinci

Site Footer