Kortez – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Kortez, a właściwie Łukasz Federkiewicz, to artysta o wyjątkowej, ponadprzeciętnej wrażliwości. Za serca chwytają zarówno teksty, jak i warstwa muzyczna jego piosenek, które opowiadają o wartościach i sprawach istotnych dla każdego człowieka. Prostota, otwartość i skromność – to przepis na sukces Korteza. Kiedy wychodzi na scenę, wprowadza publiczność w poetycki, melancholijny nastrój.

Kim jest Kortez?

Kortez urodził się 24 czerwca 1989 r. w Krośnie, choć wychowywał się w Iwoniczu. Od dziecka otoczony był muzyką. Jego ojciec grywał na gitarze. Wieczorami usypiał małego Łukasza i jego dwie siostry swoimi minikoncertami. Matka malowała amatorsko obrazy. To właśnie ona zaszczepiła w nim wrażliwość artystyczną i miłość do muzyki klasycznej. Słuchała klasycznych utworów w ciąży, co z pewnością miało duży wpływ na późniejsze zainteresowania Korteza. Będąc młodym chłopcem, pobierał lekcje gry na fortepianie i puzonie, a w gimnazjum tworzył miniatury fortepianowe.

Po ukończeniu szkoły średniej wybrał się na studia do Rzeszowa, gdzie uzyskał licencjat na kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej”. W tym czasie zainspirowany Clarencem Greenwoodem, rozpoczął naukę gry na gitarze. To właśnie w trakcie studiów okazało się, że Kortez dysponuje świetnym głosem. Początkowo ukierunkowany na grę na instrumentach zainteresował się śpiewem klasycznym i operowym. Ostatecznie zdecydował się na prosty, melancholijny rodzaj śpiewu, który dzisiaj jest jego wizytówką.

Po ukończeniu studiów Kortez uczył rytmiki w przedszkolu. W tym czasie wziął również ślub. Niestety zarobki w zawodzie nauczyciela przedszkolnego nie wystarczały na utrzymanie rodziny. Podejmował się więc różnych zatrudnień, włączając w to prace jako drwal, budowlaniec czy ochroniarz w dyskoncie. Choć jego kariera zawodowa nie miała nic wspólnego z muzyką, po powrocie z pracy brał gitarę do ręki i tworzył piosenki, które dzisiaj znane są szerszej publiczności.

Początki kariery muzycznej Korteza

Polska poznała talent Korteza w 2013 r. Muzyk został „wkręcony” w występ w programie „Must Be the Music. Tylko muzyka” przez swoją siostrę. O tym, że weźmie udział w castingu, dowiedział się, będąc już pod drzwiami filharmonii, w której odbywało się przesłuchanie. Niestety nie udało mu się przejść z sukcesem przez eliminacje. Został jednak zauważony przez Pawła Jóźwickiego z wytwórni Jazzboy Records, z którą jest wciąż związany. Rok później Kortez podpisał kontrakt płytowy, a w marcu 2015 r. wydał pierwszy minialbum zatytułowany „Jazzboy Session”.

„Zostań” i „Od dawna już wiem” to utwory, które szybko dostały się na Listę Przebojów Trójki. Królowały na niej przez wiele miesięcy, nie ustępując miejsca w czołówce. Pierwsza z piosenek, choć wiele osób sądzi, że jest dialogiem pomiędzy kochankami, tak naprawdę była inspirowana synem Korteza. Pewnego dnia chłopiec powiedział do niego przed wyjściem do pracy: „Tato, zostań. Nie mogłem spać”. Te słowa tak mocno uderzyły artystę, że postanowił napisać na ich podstawie utwór. Jonatan, nazywany przez Korteza Joe, to najważniejsza osoba w jego życiu. Muzyk zadedykował synowi piosenkę pt. „Joe”.

We wrześniu 2015 r. na rynku pojawiła się pierwsza płyta Korteza „Bumerang”. Za muzykę do utworów odpowiedzialny był Federkiewicz, natomiast słowa powstały we współpracy z Agatą Trafalską i raperem Ten Typ Mes. Obecnie na koncie muzyka znajdują się trzy albumy studyjne („Bumerang”, „Mój dom”, „Mini dom”), pięć minialbumów, a także jeden album koncertowy. Artysta został ponadto nagrodzony czterema Fryderykami, Nagrodą Muzyczną Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego oraz nagrodą publiczności na LIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2023 r. Kortez zaprezentuje nową płytę pt. „Naucz mnie tańczyć”. Jej promocja odbędzie się podczas trasy koncertowej „Kortez – Naucz Mnie Tańczyć Tour”. Artysta ponownie spotka się z fanami po rocznej przerwie z nowym składem. U jego boku na scenie pojawią się: Tomasz Duda, Aleksander Makowski, Tomasz Sołowiej i Tomasz Ziętek.

Kortez to nie tylko solista – kooperacje muzyczne

Kortez znany jest z występów solowych. Podczas koncertów towarzyszą mu wybitni muzycy, z którymi tworzy piękne i klimatyczne wydarzenia artystyczne. Od czasu do czasu muzyk podejmuje się bardzo ciekawych współprac. Wystąpił m.in. na Męskim Graniu, gdzie w 2018 r. wraz z Dawidem Podsiadło i Krzysztofem Zalewskim nagrał cieszący się ogromną popularnością singiel „Początek”.

Kortez wystąpił także gościnnie na płycie Martyny Jakubowicz pt. „Prosta piosenka”. Współpracował ponadto z raperem Pjus na albumie „Słowowtóry” oraz z Ten Typ Mes, tworząc muzykę do utworu „Ała”. Z twórczością artysty można spotkać się nie tylko na jego koncertach. Nierzadko występuje na festiwalach, takich jak Open’er w Gdyni, Off w Katowicach czy Łódź Czterech Kultur i Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Jeśli lubicie twórczość Korteza, zapraszamy do skorzystania z naszego serwisu. W Biletynie znajdziecie bilety na wydarzenia, w których udział bierze Łukasz Federkiewicz wraz z zespołem. Mowa tutaj o jego trasach koncertowych, a także wielu innych wydarzeniach, na których pojawia się gościnnie wśród innych wybitnych gwiazd polskiej (i nie tylko) sceny muzycznej.

Lirycznie wyjątkowy – Kortez

Kortez to fascynujący artysta o dwojakiej naturze. Z wyglądu to wysoki, łysy mężczyzna z bujną brodą, znany ze swojego, znacznie bardziej nawiązującego do kultury hip-hopu, stroju. Na co dzień bezpośredni twardziel. Kiedy jednak wychodzi na scenę, zamienia się w czułego, lirycznego artystę, który porusza serca swoim głębokim, szorstkim głosem, przenikliwym spojrzeniem i prostym, aczkolwiek poetyckim przekazem. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim szczerości, otwartości i byciu takim samym człowiekiem, jak my wszyscy. Kortez nie jest niedostępną gwiazdą. To małomówny everyman, który stał się ponadpokoleniowym głosem. Nie boi się mówić i śpiewać o uczuciach – miłości i rozstaniach – które, choć wydają się z pozoru łatwym tematem, tak naprawdę sprawiają wielu osobom największą trudność.

Site Footer