Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 30-06-2024

Filharmonia Pomorska - Bydgoszcz

ul. Andrzeja Szwalbego 6, 85-080 Bydgoszcz

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Barabuum! - spektakl komediowy, reż. Artur Barciś

 KUP BILET

O mało co... - Anna Mucha i Michał Sitarski w kultowej komedii

 KUP BILET

Koncert Małe TGD

 KUP BILET

Tre Voci.PL

 KUP BILET

Tre Voci.PL

 KUP BILET

Kasia Kowalska - 30 lat Gemini

 KUP BILET

Słowiński X Chopin - Impressions

 KUP BILET

Myslovitz - 25 lat Miłości w Czasach Popkultury

 KUP BILET

Varius Manx & Kasia Stankiewicz 90'/35

 KUP BILET

Małgorzata Ostrowska - Legenda

 KUP BILET

Anna Wyszkoni - 25 lat/ Nowa płyta „Z cegieł i łez”.

 KUP BILET

Nadzieja

 KUP BILET

Blue Café - 25 lat / The Best Of

 KUP BILET

Kabaret Moralnego Niepokoju - Normalne to to nie jest

 KUP BILET

Kabaret Moralnego Niepokoju - Normalne to to nie jest

 KUP BILET

The Animals and Friends - 60th Anniversary Edition

 KUP BILET

Cztery Pory Miłowania

 KUP BILETTo właśnie akustykę jej sal określono mianem „cudo”. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza w swoje progi nie tylko miłośników muzyki symfonicznej, ale również koncertów muzycznych, recitali, spektakli, a nawet malarstwa i rzeźby. Poznaj historię i repertuar filharmonii i odkryj, co przed Tobą kryje.

Historia Filharmonii Pomorskiej

Aby omówić dzieje Filharmonii Pomorskiej warto przenieść się na chwilę do Torunia. To właśnie tam w 1921 roku powstało pierwsze Pomorskie Towarzystwo Muzyczne. Rok później utworzono Towarzystwo Muzyczne w Bydgoszczy, aby dwa lata później powstało Pomorskie Towarzystwo Filharmoniczne, w skład którego weszły środowiska z Torunia, Bydgoszczy i Grudziądza.

W 1936 roku powołano pierwszą bydgoską orkiestrę symfoniczną, która działała do 1939 roku. Do powstania Filharmonii Pomorskiej przyczynił się najbardziej Andrzej Szwalbe, który stworzył w 1950 roku Komitet Przyjaciół Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej.

Niedługo po tym wydarzeniu Andrzej Szwalbe został dyrektorem Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej. Podjął on także starania o budowę gmachu dla pomorskiej filharmonii. W 1954 roku rozpoczęto prace przy ulicy Libelta 16 (obecnie ulica Andrzeja Szwalbe 6). Uroczysty koncert inauguracyjny odbył się w 1958 roku.

Bardzo szybko urosła sława nowej filharmonii. Bydgoszcz stał się miejscem, do którego przybywali znamienici artyści z Polski i całego świata. Do dzisiaj odbywa się tam wiele ważnych wydarzeń i festiwali muzycznych, jak:

  • od 1953 roku - Bydgoski Festiwal Muzyczny (dzisiaj znany jako „Kontrasty”)

  • od 1966 do 2014 roku – Międzynarodowy Festiwal „Musica Antiqua Europae Orientalis”

Architektura Filharmonii Pomorskiej

Nie tylko znawcy, uważają, że architektura budynku Filharmonii Pomorskiej przykuwa uwagę. Warto przyjrzeć się jej bliżej. Jak pisaliśmy, gmach powstał w latach 50. ubiegłego wieku. Był to szczególny czas w architekturze Polski, kiedy poszukiwano własnego stylu narodowego, odwoływano się do tradycji i spuścizny minionych epok.

Budynek Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy wykorzystuje wiele znamienitych stylów jak renesans, barok czy rokoko. Jak przystało na budowlę tej rangi, dominuje w niej klasycyzm, nawiązujący do form starożytnej Grecji i Rzymu.

Wprawione oko dostrzeże również podobieństwa filharmonii do innych budynków w Polsce. Jej projekt wzorowano na Filharmonię Narodową w Warszawie, która w tym czasie była przebudowywana przez Eugeniusza Szparkowskiego.

Zanim wejdziesz do budynku, spójrz też na zbiór rzeźb, ustawionych przed frontową i tylną elewacją. Przedstawiają one najwybitniejszych polskich muzyków takich jak Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski czy Karol Szymanowski.

We wnętrzach znajdują się dwie sale koncertowe:

  • sala główna imienia Artura Rubinsteina (870 miejsc)
  • sala kameralna imienia Mikołaja Zieleńskiego (170 miejsc).

W budynku bydgoskiej filharmonii odnajdziesz także unikatowe gobeliny Tadeusza Brzozowskiego, Galerię Portretu Kompozytorskiego czy Zbiór Współczesnego Polskiego Malarstwa i Grafiki z dziełami Jerzego Nowosielskiego czy Zdzisława Beksińskiego.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy to miejsce nie tylko dla melomanów. To punkt obowiązkowy dla miłośników sztuki i architektury. Warto podczas przerwy w spektaklu zwiedzić korytarze i odkryć, jakie dzieła się w nich kryją.

Dyrektorzy Filharmonii Pomorskiej

Tak wielkie sukcesy, bezcenne współprace i światowa sława Filharmonii Pomorskiej nie byłyby możliwe, gdyby nie jej dyrektorzy. To właśnie dzięki między innymi Andrzejowi Szwalbe filharmonia otrzymała tak znakomity budynek i rozpoczęła także działalność edukacyjną.

Dyrektorzy:

  • Andrzej Szwalbe (od 1953 do 1991 roku)
  • Eleonora Harendarska (od 1991 do 2015 roku)
  • Maciej Puto (od 2015 roku)

Filharmonia Pomorska – repertuar

Miłośnikom dobrej muzyki, wiekopomnych koncertów i wybitnych sztuk teatralnych polecamy filharmonię w Bydgoszczy. Repertuar obfituje w wydarzenia, które musi zobaczyć każdy meloman. Znajdziesz w nim nie tylko muzyczne spektakle, ale także sztuki komediowe („Wiem, że wiesz”, „Kolacja dla głupca”), występy gwiazd (Mela Koteluk, Kombii), a nawet kabarety (Artur Andrus – Recital Kabaretowy).