Świętuj Dzień Polskiej Muzyki z biletyna.pl i uzyskaj 15% rabatu na wybrane wydarzenia

*Promocja trwa w dniach 01-06.10.2024 na wybrane wydarzenia

Teatr Wielki - Łódź

Plac Dąbrowskiego, 90-249 Łódź

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Stare Dobre Małżeństwo

 KUP BILET

Prawda - komedia w reżyserii Wojciecha Malajkata

 KUP BILET

Prime Orchestra - Rock Sympho Show

 KUP BILET

Czy pamiętasz? - koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie w wykonaniu Piwnicy pod Baranami

 KUP BILET

Koncert Małe TGD - Dzień Dziecka przez cały rok

 KUP BILET

Koncert Małe TGD - Dzień Dziecka przez cały rok

 KUP BILET

Filharmonia Dowcipu - 15 lat na scenie - The best of

 KUP BILET

Filharmonia Dowcipu - 15 lat na scenie - The best of

 KUP BILET

Gruziński Państwowy Balet APHKHAZETI z chórem i orkiestrą na żywo!

 KUP BILET

Bombkowy Koncert Grupy MoCarta

 KUP BILET

Ballet of Mexico - Mexicana

 KUP BILET

Kobiety Starszych Panów: Kołaczkowska, Pakosińska, Szomańska, Umer

 KUP BILET

Kabaret Smile "CONTRA"

 KUP BILET

Kabaret Młodych Panów - nowy program: 20 lecie - Z żartami nie ma żartów

 KUP BILET



Teatr Wielki – Łódź

Nim narodził sięTeatr Wielki na jego miejscu istniała Opera Łódzka. Powstała dzięki wielkiemu zaangażowaniu Stowarzyszenia przyjaciół Opery. Uczestniczyli w nim między innymi Władysław Raczkowski, Tomasz Kiesewetter i Mieczysław Drobner oraz Sabina Nowicka. Opera funkcjonowała prężnie przez ponad dziesięć lat wystawiając premiery zarówno operowe jak i baletowe na deskach Teatru im. S. Jaracza w Łodzi oraz Teatru Nowego. W roku 1966 została przemianowana na Teatr Wielki w Łodzi i zmieniła siedzibę na nową przy placu Dąbrowskiego.

Nowa Era w Teatrze Wielkim

Nowa Era na łódzkiej scenie zaskoczyła widzów bardzo pozytywnie. Nastąpiło to za sprawą imponujących realizacji na początku 1967 roku. Począwszy od „Halki” Stanisława Moniuszki, „Kniazia Igora” Aleksandra Borodina, „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki i ostatniej premiery „Carmen” Georgesa Bizeta. Za te wszystkie huczne premiery była odpowiedzialna pierwsza dyrekcja Teatru w osobach Stanisława Piotrowskiego i Zygmunta Latoszewskiego. Od tego pamiętnego roku Teatr Wielki nie zwalniał tempa i wystawił już ponad 330 premier uwzględniając nie tylko dzieła klasyczne, ale również musicale operetki i kompozycje współczesnych twórców.

Łódzkie spotkania Baletowe

Międzynarodowy festiwal baletowy odbywający się w Teatrze Wielkim w Łodzi od roku 1968. Można było podziwiać już 25 niezwykłych edycji, gdzie występowały najważniejsze zespoły baletowe z całego świata. W ramach zaprezentowania swych umiejętności przyjeżdżają tam co dwa lata nie tylko zespoły z Europy, ale także z USA. Kanady, Kuby i Izraela. Można było podziwiać wśród nich: Balet XX Wieku Maurice Béjarta, Nederlands Dans Theater, Sadler's Wells Royal Ballet, Ballet Rambert, Cullberg Ballet, Batsheva Dance Company, Balet Teatru Bolszoj z Moskwy, Sankt-Petersburski Teatr Baletu Borysa Ejfmana, Ballet Nacional de Cuba Alicji Alonso i wiele innych utalentowanych zespołów.

Cyfrowe muzeum

Portal realizowany w ramach projektu pn.: „Digitalizacja i upowszechnienie zasobów artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi”. Jest to dostęp do bogatego dziedzictwa ponad 60. letniej tradycji opery w Łodzi. Znajduje się tam wiele zdjęć i programów spektakli, które nie są już grane od dłuższego czasu. Cyfrowe muzeum daje możliwość uchwycenia wspaniałych momentów z desek teatralnych, by te nie odeszły w zapomnienie. W serwisie już jest ponad 800 kostiumów, 7000 zdjęć, 270 programów i wiele innych. A to nie koniec, ponieważ wciąż będą pojawiały się nowe materiały archiwalne, tematyczne wystawy oraz pozostałe zasoby teatru.