Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 30-06-2024

Opera na Zamku - Szczecin

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Nie książka zdobi człowieka

 KUP BILET

Nie książka zdobi człowieka

 KUP BILET

Kiedy kota nie ma... Teatr Capitol

 KUP BILET

Kiedy kota nie ma... Teatr Capitol

 KUP BILET

Mayday 3 - Bigamistka

 KUP BILET

Mayday 3 - Bigamistka

 KUP BILET

Nienasyceni

 KUP BILET

Nienasyceni

 KUP BILET

Pop Opera - od Opery do Musicalu

 KUP BILETHistoria Opery na Zamku

Historia Opery na Zamku w Szczecinie rozpoczęła się w 1956 roku. Tego roku powołano do życia Towarzystwo Miłośników Teatru Muzycznego z inicjatywy Jacka Nieżychowskiego i Romana Szechtera. Już w październiku tego samego roku powstał teatr pod nazwą Operetka Szczecińska Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego pod dyrekcją Jacka Nieżychowskiego. Kolejnym dużym wydarzeniem w rozwoju była pierwsza premiera operetki „Kraina uśmiechu”. Odbyła się 25 stycznia 1957 r. w Domu Kultury Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego. Została wystawiona z pomocą solistów Operetki Gliwickiej oraz muzyków filharmonii szczecińskiej.
Z racji potrzeb scenicznych kolejna ważna premiera odbyła się na dawnej sali gimnastycznej komendy milicji przy ul. Potulickiej 1. 31 grudnia 1957 r. Zaadoptowano tą salę na premierę operetki „Cnotliwa Zuzanna” J. Gilberta. Mimo, że w pierwotnym założeniu sala ta miała być tymczasowa, miejsce to użytkowano przez kolejne dwie dekady na spotkania artystów z publicznością.
W 1958 r. operetka szczecińska przyjęła nazwę Państwowego Teatru Muzycznego w Szczecinie. Wystawiano tam utwory mniej znane, spektakle baletowe, ale też oczywiście dzieła z tzw. „żelaznego repertuaru”.
Podsumowując działalność teatru na Potulickiej można naliczyć 71 premier, 5500 przedstawień oraz 3 mln widzów w trakcie spektakli. To wszystko w ciągu zaledwie dwóch dekad!
Za czasów nowej kadencji dyrektorskiej Tadeusza Bursztynowicza od 1971 r. teatr zdobył nową siedzibę. Zostało nią południowe skrzydło wyremontowanego Zamku Książąt Pomorskich. Jednak jej otwarcie nastąpiło dopiero 13 kwietnia 1978 r. Huczne otwarcie uświetniła premiera śpiewogry L. Schillera Kulig. Z czasem zaczęły pojawiać się w repertuarze sztuki operowe, musicale i przedstawienia dla dzieci. Dodatkową atrakcją były wydarzenia plenerowe odbywające się na dziedzińcu zamkowym.
W kolejnych latach teatr funkcjonował pod nazwą Opera i Operetka w Szczecinie, ale ostatecznie od 2000 roku oficjalna nazwa teatru brzmi: Opera na Zamku w Szczecinie.

Wnętrza Opery

W 2015 r. wnętrze Opery zostało przebudowane. Dzięki temu teatr zyskał jedną z najnowocześniejszych scen muzycznych w Europie. Mimo swych zabytkowych murów, wnętrze teatru jest bardzo funkcjonalne. Posiada też udogodnienia na wielu poziomach dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji gości pozostaje eleganckie foyer, Galeria O. z odtworzonym renesansowym belkowaniem, sala kominkowa, przeszklony taras, kawiarnie i winda. Galeria O. znajduje się na parterze. Charakteryzuje się odtworzonym renesansowym belkowaniem pełni funkcję reprezentacyjną, wystawienniczą oraz stanowi dodatkową, trzecią scenę dla warsztatów i spektakli dziecięcych.