Co robić w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, czyli atrakcje trójmiasta

Trójmiasto to najczęściej odwiedzany przez turystów ośrodek metropolitarny nad Morzem Bałtyckim. Obszar aglomeracji trójmiejskiej, do którego należą trzy połączone miasta (Gdańsk, Sopot i Gdynia) jest najlepiej skomunikowany z Polską Centralną, Południową i Wschodnią, dlatego jest to najczęstszy wybór wakacyjnych destynacji nadmorskich Polaków. Mieszkańcy Polski Zachodniej częściej wybierają Kołobrzeg i mniejsze miejscowości na zachodnim wybrzeżu. Ilość atrakcji w Trójmieście zachęca jednak turystów z zachodu Polski do nadrobienia kilkudziesięciu kilometrów i skorzystania z wypoczynku nad Zatoką Gdańską. Można spędzić tu miło czas spacerując malowniczymi uliczkami i zwiedzając zabytki, a także korzystając z uroków przyrodniczych tego miejsca. Sprawdź, co warto zobaczyć w Trójmieście.

Gdańsk – atrakcje

Gdańsk to prawdopodobnie najpiękniejsze miasto w Polsce północnej. Na zwiedzanie go warto zaplanować więcej niż jeden dzień. Pozwoli to zobaczyć więcej może nie tak oczywistych atrakcji Gdańska, a przede wszystkim pozwoli się zrelaksować i w pełni skorzystać z wypoczynku. Oto propozycja trasy wycieczkowej po Gdańsku.

Gdańsk Oliwa

Zwiedzanie Gdańska warto rozpocząć w Gdańsku Oliwie. Znajduje się tutaj przepiękny Park Oliwski ze wspaniałą architekturą. Barokowy park z pięknymi alejami lipowymi, cienistymi bindażami, stawami, kaskadowym potokiem i Grotami Szeptów to idealne miejsce na spacer. Część parku stanowi Ogród Botaniczny, w którym znajdują się rośliny z całego świata.

Nieopodal znajduje się Archikatedra Oliwska, pełna wspaniałych dzieł sztuki o tematyce sakralnej. Świątynia zachowana jest w stylu barokowym i rokokowym. Zwiedzanie obiektu jest bezpłatne. Największą atrakcją tego miejsca są wyjątkowe organy z XVIII wieku, które w tamtym czasie były największe w Europie. Ogromny instrument posiada 96 głosów i 5 manuałów i jest jednym z największych w Polsce. Frontowa elewacja zewnętrznej zabudowy organów, zwana prospektem, ozdobiona jest w stylu rokokowym i wyposażona jest w ruchome elementy zwane orkiestrą anielską. W archikatedrze odbywają się koncerty organowe, które dają możliwość posłuchania tego imponującego instrumentu. Wejście na 20-minutowy koncert nie jest dużym wydatkiem, bo kosztuje zaledwie 4,5zł, za to wrażenia są nie do opisania.

Kolejnym punktem wycieczki po Gdańsku jest Wieża Widokowa na Wzgórzu Pachołek, skąd widać piękną panoramę miasta. Jeżeli planujecie wycieczkę z dziećmi, warto odwiedzić mini zoo znajdujące się w dzielnicy Gdańsk Oliwa, gdzie można zobaczyć wiele gatunków zwierząt, a nawet pogłaskać i nakarmić alpaki.

Główne Miasto w Gdańsku

Główne Miasto w Gdańsku to zwykle główny punkt wszystkich wycieczek do Trójmiasta. Nie mogło go więc zabraknąć i tutaj. Po długim spacerze po oliwskim parku, doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z możliwości wypicia pysznej kawy lub zjedzenia lunchu w jednej z kawiarni lub restauracji na rynku głównym.

Nabrawszy sił, można wrócić do zwiedzania Gdańska i zatracić się w pięknych kamienicach otaczających Stary Rynek i kamiennych uliczkach. Jedną z najpiękniejszych jest ulica Mariacka. Wysunięte przedproża zachęcają do tego, aby zajrzeć do kamienic, w których znajdują się sklepiki bursztyniarzy. Jeżeli lubisz zwiedzać muzea, to właśnie tutaj znajduje się Muzeum Archeologiczne. Innymi najbardziej popularnymi ulicami jest ulica Długa oraz ulica Piwna. To idealne miejsce, aby kupić piękne bursztynowe pamiątki.

Wśród najciekawszych miejsc na Starym Mieście ulokowane jest Muzeum Bursztynu i wznoszący się nieopodal XIII wieczny kościół św. Katarzyny. W świątyni znajduje się grób Jana Heveliusza. Ciekawostką w tym miejscu jest replika XVI wiecznego instrumentu złożonego z 50 dzwonów zwanego karilionem. Niedaleko znajduje się Dwór Artusa. Ten wielki gmach to dawne miejsce spotkań zamożnego patrycjatu, a usytuowany jest przy ulicy Długi Targ. Tuż przed Dworem Artusa znajduje się słynna Fontanna Neptuna, która jest symbolem Gdańska. Miłośnikom historii z pewnościom spodoba się Muzeum Poczty Polskiej.

Na ulicy Korzennej znajduje się XVI wieczny Ratusz Staromiejski, który jest otwarty dla zwiedzających od 10:00 do 18:00. Ratusz Głównego Miasta to wyjątkowy gotycko-renesansowy budynek znany z pocztówek i folderów reklamowych miasta. Można w nim zobaczyć reprezentacyjną sień, gabinet burmistrza oraz imponującą Wielką Salę. Ratusz skrywa najpiękniejsze wnętrza w Polsce z obrazami na ścianach i sklepieniu oraz złoceniami, które robią niesamowite wrażenie. W ratuszu mieści się Nadbałtyckie Centrum Kultury. Niedaleko ratusza znajduje się Dom Uphagena, z pięknymi wnętrzami i Oddziałem Muzeum Gdańska. Miejsce to pokazuje jak dawniej żyli mieszkańcy Gdańska.

Najważniejszymi punktami na mapie Głównego Miasta jest oczywiście zabytkowy Żuraw, czyli dźwig portowy. Jest to jedna z bram wodnych Gdańska, mieszcząca się nad Mołtawą, na końcu ulicy Szerokiej. Jest to najstarszy i jednocześnie największy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Używany był do rozładunku oraz montowania masztów na statkach. Brama Żuraw należy do Narodowego Muzeum Morskiego. Z tego miejsca można kontynuować spacer wzdłuż Mołtawy i popłynąć w rejs po rzece repliką zabytkowej łodzi. Podczas rejsu można odpocząć, podziwiać piękne widoki i posłuchać o historii miasta Gdańsk. Wiele ciekawych rzeczy można dowiedzieć się od przewodnika, którego komentarz jest wliczony w cenę biletu. Alternatywną atrakcją jest przejażdżka diabelskim młynem, z którego rozpościera się piękna panorama. Będąc na moście Zielonym warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Żurawiem i Sołdkiem w tle. Z tego miejsca można zobaczyć piękno Gdańska w całej okazałości.

Niesztampowe atrakcje Gdańska

Ciekawym motywem w całym mieście są Gdańskie Lwy Hewelionu. Figury z brązu wyznaczają szlak, dzięki któremu poznamy interesujące miejsca i atrakcje Gdańska. Figury lwów z pewnością docenią dzieci. Część z nich znajduje się w śródmieściu, niektóre kryją się nieco dalej np. przy stadionie Energa Gdańsk czy nieopodal Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Lwa Władcę Morza spotkamy przy Molo w Gdańsku Brzeźnie. Molo obecnie liczy 130 metrów długości, dawniej było niemal dwukrotnie dłuższe.

Miłośnicy historii na pewno nie będą się nudzić w Gdańsku. Przy Placu Solidarności znajduje się Stocznia Gdańska, która jest dostępna dla turystów. Zwiedzanie obejmuje dawny teren Stoczni Gdańskiej, Muzeum sali BHP i Szlak Stoczni Cesarskiej. Mówiąc o miejscach związanych z historią, nie można pominąć Westerplatte. Z półwyspu, na którym znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża, stare wartownie oraz cmentarz poległych, jest wspaniały widok na latarnię morską. Warto się tam wybrać, aby zobaczyć piękną panoramę Trójmiasta oraz Zatokę Gdańską. Zabytkowa latarnia morska w Gdańsku uznawana jest za jedną z najładniejszych na polskim wybrzeżu Bałtyku.

Wśród atrakcyjnych punktów widokowych trzeba wymienić wzniesienie o wysokości 46m n.p.m o nazwie Góra Gradowa, która lezy na terenie fortyfikacyjnym. Zrewitalizowany teren stał się centrum kulturalno-rekreacyjnym z wystawami w schronach artyleryjskich.

Ciekawe atrakcje Gdyni

Gdynia to piękne miasto i doskonałe miejsce na odpoczynek pełne atrakcji dla turystów. W sezonie letnim Gdynia przyciąga piękną szeroką piaszczystą plażą. Można pospacerować promenadą w stronę Orłowa i podziwiać statki zacumowane w Alei Statków Pasażerskich. Wśród najcenniejszych okazów jest trzymasztowy żaglowiec „Dar Pomorza„. Fregata zakupiona została w 1929 roku przez społeczność Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie należy on do Oddziału Muzeum Morskiego w Gdańsku i jest zacumowany w Gdyni od 1982 roku pełniąc rolę statku-muzeum.

Tuż obok „Daru Pomorza” zacumowany jest drugi okręt-muzeum, legenda polskiej Marynarki Wojennej – ORP „Błyskawica”. Zarówno okręt, jak i eksponaty się w nim znajdujące, są bardzo dobrze zachowane. Jeżeli chcesz pogłębić wiedzę na temat historii polskiego oręża na morzu, to możesz odwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, którego budynek znajduje się na pobliskim Bulwarze Nadmorskim. Ekspozycja zewnętrzna jest bardzo bogata i spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Znajdują się tu działka przeciwlotnicze, śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej, kolekcja statków i wiele innych ciekawych eksponatów.

Ważnym punktem turystycznym Gdyni jest usytuowane nieopodal Akwarium Gdyńskie, czyli ogród zoologiczny prezentujący faunę i florę związaną z środowiskiem wodno-lądowym. Akwarium podzielone jest na 7 sal wystawienniczych o różnej tematyce. Na przestrzeni trzech pięter rozmieszczono 68 akwariów mieszczących łącznie 140 ton wody i ponad 1500 żywych organizmów.

Kolejną atrakcją jest Kamienna Góra na którym znajduje się taras widokowy w nowoczesnej szklanej konstrukcji w centrum miasta. Można z niego zobaczyć wspaniałą panoramę Gdyni. Dodatkowo można tam wjechać darmową 8-osobową kolejką, którą docenią starsi i dzieci. Jest to również najszybszy sposób, aby dostać się do parku.

Osoby, które lubią ciszę i spokój powinny udać się na Molo w Orłowie. Można tutaj bez problemu znaleźć wolną ławeczkę, aby odpocząć i podziwiać zachód słońca. Z mola rozpościera się także piękny widok na Gdańsk, Półwysep Helski, a zwłaszcza na Klif Orłowski.

Sopot i jego atrakcje

Będąc w Sopocie nie sposób nie udać się na sopockie plaże i słynne Molo, które jest najdłuższym tego typu obiektem w całej Polsce, a nawet w Europie (ma ponad 511 metrów). Na końcu mola warto wziąć głęboki oddech, gdyż w miarę oddalania się od lądu stężenie jodu wzrasta.

Jeżeli poruszamy już aspekty zdrowotne, warto zobaczyć Kompleks Zakładu Balneologicznego i Łazienek Południowych z Pijalnią Wód Solankowych. Łyk wody ze Zdroju św. Wojciecha z pewnością postawi Cię na nogi.

Niedaleko plaży znajduje się Muzeum Sopotu. Jest to miejsce warte zobaczenia, ze względu na to, że znajduje się ono w przepięknej zabytkowej willi kupca i przedsiębiorcy Ernesta Claaszena. Wystawa główna to wyposażenie sopockich willi z przełomu XIX i XX wieku. Znajdujące się niderlandzkie fajanse i angielskie meble pokazują ogromne bogactwo byłych mieszkańców.

Sopot to oczywiście Monciak, czyli najbardziej tętniąca życiem ulica Sopotu. Bulwar imienia Obrońców Monte Cassino przyciąga imprezowiczów licznymi pubami i klubami. Na tej ulicy znajduje się także słynny Krzywy Domek. Skręcając w boczne uliczki będzie można uciec od tłumu i cieszyć się zielenią, a nawet można natrafić na piękną starą willę. Warto odwiedzić najstarszy budynek w całym Sopocie, czyli XVIII wieczny Dworek Sierakowskich. To idealne miejsce na odpoczynek i pyszną kawę.

Site Footer