Koszalin atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Koszalinie

Spis treści

Koszalin to piękne miasto na Pomorzu, które przepełnione jest zielenią. Aż 40% jego powierzchni pokryte jest lasami i parkami, dlatego jest to również idealne miejsce do wypoczynku dla osób, które kochają przyrodę. Koszalin ulokowany jest nad Morzem Bałtyckim oraz Jeziorami Jamno i Lubiatowo. Oferuje ponadto liczne zabytki, piękną architekturę, a także mnóstwo miejsc dla miłośników kultury. Dlaczego warto odwiedzić Koszalin? Atrakcje tego miasta przedstawiamy poniżej.

Koszalin – atrakcje, które warto zobaczyć

Koszalin jest drugim pod względem wielkości miastem Pomorza Zachodniego. Leży on na styku trzech regionów – Równiny Słupskiej, Wybrzeża Słowińskiego i Równiny Białogardzkiej. Miasto to nie jest ulokowane bezpośrednio nad morzem. Od centrum miasta do akwenu jest ok. 11 km. Mimo to Koszalin może konkurować pod względem atrakcji z kurortami. Jest to bardzo urokliwa miejscowość.

Na Rynku Staromiejskim Koszalina mieści się modernistyczny Ratusz, wybudowany w latach 60. Uważa się go za symbol Koszalina, choć ma on tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na Rynku znajdziemy również tańczące fontanny, które w rytm muzyki zmieniają kolory podświetlenia wody. Charakterystyczna, podłużna fontanna jest szczególną atrakcją w sezonie letnim – w godzinach wieczornych odbywają się ciekawe koncerty nastrojowej muzyki.

Park Książąt Pomorskich

Koszalin to miasto zieleni i wody. Jezioro Jamno, Jezioro Lubiatowo i rzeka Dzierżęcinka pięknie współgrają z rozległymi terenami parkowymi, porośniętymi drzewami i krzewami. W samym centrum miasta znajdują się cztery parki. Najsłynniejszy jest jednak Park Książąt Pomorskich. Porasta go ponad 120 gatunków drzew, a najciekawszym okazem jest klon jawor, zwany drzewem czarownic. Liczy on ok. 300 lat.

Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Niedaleko Rynku znajduje się katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, która została wybudowana w XIV w. Jako jedna z nielicznych przetrwała nękające miasto pożary. Największy z nich miał miejsce w XVIII w., strawił wówczas niemal cały Koszalin. Zarówno katedra, jak i okoliczne kamieniczki wykończone są w stylu gotyckim. Interesującym obiektem ulokowanym obok jest także Dom Kata (nazwa pochodzi od zawodu ostatniego mieszkańca tego budynku). Obecnie mieści się w nim siedziba Teatru Propozycji „Dialog”.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Koszalińska Kolej Wąskotorowa liczy ponad 120 lat. Trasa kolei prowadzi przez malownicze tereny położone wzdłuż rzeki Dzierżęcinki i gęste lasy. Stacja docelowa – Rosnowo Wąskotorowe położone jest nad kąpieliskiem, w którym można wykąpać się w słoneczne dni i przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Kościół Zamkowy

Kościół Zamkowy powstał ok. 1300 r. Początkowo służył jako świątynia klasztorna cysterek. Gdy mniszki opuściły Koszalin, budynek popadł w ruinę. Odbudował go książę Franciszek I w XVII w., został on wówczas połączony z rezydencją korytarzem naziemnym. W XIX w. kościół przeszedł generalny remont i został przekazany Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu, jest obecnie cerkwią prawosławną.

Góra Chełmska i wieża widokowa

Najwyższe wzniesienie Pomorza to Góra Chełmska, której wysokość to 137 m n.p.m. Miejsce to już od czasów średniowiecznych było ważnym miejscem kultu, na którym poganie oddawali ofiary bogom. Następnie góra stała się istotnym punktem odpustowym i pątniczym Europy. W XX w. wybudowano tam Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Interesująca jest tutaj wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta.

Poczta Główna

Ciekawymi obiektami na mapie miasta są z pewnością budynek Poczty Głównej. Został wzniesiony w XIX w. i prezentuje styl neogotycki. Gmach wpisany jest do rejestru zabytków. Co ciekawe, jego wygląd porównywany jest do parlamentu Wielkiej Brytanii. Obecnie mieści się tam Urząd Budowy Telegrafu.

Skansen Kultury Jamneńskiej

Skansen Kultury Jamneńskiej prezentuje obyczaje, kulturę, sztukę i architekturę mieszkańców dwóch nieistniejących już wsi ulokowanych pod Koszalinem – Jamna i Łabusza. Znajdują się tutaj również eksponaty nawiązujące do kultury pomorskiej. Niedaleko skansenu mieści się Pałac Młynarza – piękny XIX-wieczny budynek, w którym znajduje się Muzeum Okręgowe. W jego zbiorach dostępne są eksponaty etniczne czy wyroby rzemiosła artystycznego.

Koszalin – atrakcje dla miłośników muzeów

W województwie zachodniopomorskim, w Koszalinie, znajdziemy całkiem sporo atrakcji dla fanów muzeów. Przykładowo bibliofile, powinni odwiedzić Muzeum Sztuki Książki, które prezentuje książki będące dziełami sztuki introligatorskiej. Muzeum Włodzimierza Wysockiego oferuje natomiast bogaty zbiór pamiątek po tymże artyście. Muzeum Wody udostępnia atrakcje dla dzieci i dorosłych. W tym miejscu można dowiedzieć się wiele o ekologii, a także historii koszalińskich wodociągów. Ostatnią propozycją jest Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, ukazujące zbiór atrakcji dla miłośników militariów. Na terenie Muzeum Obrony Przeciwlotniczej znajdują się liczne przedmioty, znalezione w dawnych obozach jenieckich.

Kulturalne atrakcje turystyczne

Koszalin oferuje liczne atrakcje turystyczne. Pierwszą z nich jest Filharmonia Koszalińska, w której można podziwiać prawdziwych wirtuozów wokalnych i instrumentalnych zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Budynek Filharmonii Koszalińskiej jest ulokowany przy malowniczym Parku Książąt Pomorskich.

Bałtycki Teatr Dramatyczny

Mówiąc o kulturalnych atrakcjach Koszalina, nie można zapomnieć o wyjątkowym miejscu, jakim jest Bałtycki Teatr Dramatyczny. Co ciekawe, jest to jedyny zawodowy teatr w tym mieście. Powstał w latach 50. XX w. i od tego czasu oferuje znakomite spektakle dla dzieci i dorosłych.

Centrum Kultury 105

CK105 to jednostka kulturalna, której pole działanie obejmuje prezentację i realizację różnorodnych projektów artystycznych. W tym miejscu odbywają się liczne spektakle i wydarzenia kulturalne. CK105 działa prężnie również w zakresie edukacji i upowszechniania kultury. Centrum Kultury 105 dysponuje znakomitą bazą lokalową, w której skład wchodzi budynek główny z salą widowiskową, Bałtycka Galeria Sztuki, zadaszony amfiteatr oraz kino Kryterium.

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej jest najstarszą tego typu instytucją na Pomorzu Środkowym. Rocznie Filharmonia Koszalińska organizuje ponad 140 koncertów, z czego połowa z nich to koncert symfoniczne. Jest ona również organizatorem największego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Site Footer