Polskie piosenki o miłości

Miłość od zawsze jest na celowniku artystów. Poeci pisali piękne miłosne sonety, największe powieści zawierają wątki miłosne, a malarze obrazują miłość za pomocą płótna i pędzla. Jednak żaden z przekazów artystycznych nie trafia do ludzkiego serca tak, jak romantyczna muzyka z tekstem o miłości. Odpowiednia muzyka potrafi wprawić w wyjątkowy nastrój na randce czy w trakcie najważniejszych momentów w życiu. Piosenki często stają się częścią wspomnień, dlatego wracamy do nich z sentymentem. Narzeczeni najczęściej szukają najpiękniejszych piosenek o miłości przygotowując pierwszy taniec na swoje wesele. Jeżeli szukasz wzruszającej piosenki o miłości na wyjątkową okazję, sprawdź poniższe zestawienie. Może któraś z pozycji trafi do Twojego serca.

Spis treści

Najpiękniejsze polskie piosenki o miłości ostatnich lat

Tak jak muzyka jest językiem uniwersalnym, tak miłość jest uniwersalnym tematem piosenek w każdym języku, także w naszym ojczystym – polskim. Od wielu lat, polscy twórcy tekstów opisują to najważniejsze z uczuć w swoich utworach. Poniżej znajdą Państwo kilka rodzimych propozycji z ostatnich dekad.

LemON – Napraw

To drugi singiel polsko-ukraińsko-łemkowskiego zespołu LemON, znanego z programu Must Be The Music. Wokalista Igor Herbut słynie z niezwykłego przekazywania emocji poprzez swoją muzykę. Piosenki o miłości dają duże pole do interpretacji. Ten utwór jest doskonałym przykładem ogromnej ekspresji i umiejętności wokalisty. Igor Herbut po raz pierwszy wykonał tę piosenkę 14 lutego 2013 roku podczas koncertu w warszawskim klubie Proxima. Na YouTubie utwór pojawił się 21 lutego tego samego roku i od razu zaczął bić rekordy wyświetleń na kanale. Utwór zdobył pierwsze miejsce w notowaniach POPlisty w radiu RMF FM, a także na Liście Przebojów Radia Merkury oraz na Liście Radia Zachód Mniej-Więcej. Piosenka znajdowała się także na szóstym miejscu na Liście Przebojów Radia Złote Przeboje.

Paweł Domagała – Weź nie pytaj

Romantyczne piosenki często kojarzą się z pierwszymi motylami w brzuchu. Piosenka „Weź nie pytaj” to jedna z niewielu piosenek o dojrzałej miłości. Singiel „Weź nie pytaj” był zwiastunem drugiego albumu Pawła Domagały. W 2019 roku utwór zdobył Fryderyka i Nagrodę Publiczności w kategorii „przebój roku”. Piosenka wielokrotnie zdobyła pierwsze miejsce w notowaniach największych stacji radiowych jak POPlista radia RMF FM, Lista Przebojów Radia Zet, Gorąca 20 Radia Eska oraz innych, co dało jej pierwsze miejsce w Air-Play Top. Utwór zdobył także drugie miejsce w notowaniach Programu Trzeciego Polskiego Radia. Płyta, z której pochodzi utwór „Weź nie pytaj”, uzyskała status diamentowej.

Wilki – Nie pokonasz miłości

„Nie pokonasz miłości” to piosenka, która promowała film „Wiedźmin” w reżyserii Marka Brodzkiego z Michałem Żebrowskim w roli głównej. Piosenkę wykonał rockowo-popowy zespół Wilki. Autorem muzyki i tekstu był Grzegorz Ciechowski. Artysta za ścieżkę dźwiękową do filmu otrzymał nagrodę Orła w kategorii najlepsza muzyka. Album ten uzyskał w 2001 roku status Złotej Płyty. Utwór zaśpiewany przez Roberta Gawlińskiego to prawdziwy hymn o miłości, który w krótkim tekście opowiada historię Geralta z Rivii.

Happysad – Zanim pójdę

Piosenka „Zanim pójdę” pochodzi z debiutanckiej płyty rockowego zespołu Happysad, która zyskała ogromną popularność w 2004 roku. Utwór pojawił się jako singiel promujący album „Wszystko jedno” i przez 33 tygodnie utrzymywał się na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Piosenkę można było także usłyszeć w wielu rockowych rozgłośniach radiowych i osiągała wysokie miejsca na polskich listach przebojów. Magazyn Teraz Rock uznał debiutancki album zespołu Happysad za jeden z pięćdziesięciu najważniejszych albumów w historii polskiego rocka. Piosenki o miłości w wykonaniu zespołu Happysad nie mają charakteru ballad lecz żywiołowej muzyki z rockowym zacięciem. Tekst „Zanim pójdę” opowiada o tym, czym jest prawdziwa miłość.

IRA – Nie daj mi odejść

Polskie piosenki o miłości o mocnym rockowym brzmieniu to specjalność zespołu IRA. Grupa wielokrotnie występowała na największych festiwalach rockowych w kraju. Utwory powstały w ostatnim dziesięcioleciu zyskały bardziej łagodne brzmienie. Z tego okresu pochodzi piosenka „Nie daj mi odejść”. Jest to drugi singiel z płyty pod tytułem „9”, który został nominowany w 2010 roku do Superjedynki. Album uzyskał status Złotej Płyty. Autorem tekstu „Nie daj mi odejść” jest Wojciech Byrski. Muzyka to dzieło gitarzysty Piotra Konca.

Myslovitz – Chciałbym umrzeć z miłości

Dwudziesty singiel zespołu Myslovitz i jednocześnie trzeci singiel z piątego albumu grupy, pod tytułem „Korova Milky Bar”, który nawiązuje do powieści Anthony’ego Burgessa Mechaniczna pomarańcza. Płyta została doceniona i wyróżniona wieloma prestiżowymi nagrodami w tym: Fryderyk w kategorii Album Roku (2003), Superjedynki także za Najlepszy Album Roku (2004) oraz Nagroda Komisji Europejskiej European Breakthrough (2005). Album uzyskał w grudniu 2003 roku status Platynowej Płyty. Piosenka „Chciałbym umrzeć z miłości” posiada jeden z najbardziej przejmujących testów w polskiej muzyce.

T. Love – I Love You

Zespół, który w nazwie ma słowo „Love” musi mieć w swoim repertuarze piosenki o miłości. Muzyka w rockowym stylu, która jest lekko rozbujana w rytmie reggae wzbudza bardzo pozytywny nastrój. Piosenka „I Love You” znalazła się na piątym miejscu na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Jest to utwór z koncertowej płyty zespołu T.Love o tej samej nazwie wydanej w 1994 roku. Piosenka przyczyniła się do sukcesu i uzyskania przez album statusu Złotej Płyty. Utwór został nagrany w dwóch wersjach językowych – po polsku i angielsku.

Teresa Werner- Zawsze razem

Romantyczne piosenki to żywioł polskiej artystki Teresy Werner. Utwór „Zawsze razem” pochodzi z płyty „Spełnić Marzenia”, która uzyskała status Platynowej Płyty. Piosenkarka wykonuje muzykę z gatunku muzyki popularnej wywodzącej się z muzyki ludowej, znanej jako szlagier. Jej działalność artystyczna została doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wyróżnił piosenkarkę odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Ponadczasowe klasyki o miłości

W poniższej części znajdą się klasyki piosenki miłosnej, które zostały napisane w ubiegłym stuleciu i można powiedzieć, że już uzyskały status piosenek nie starzejących się i nie tracących na aktualności, innymi słowy: przebojów ponadczasowych.

Maanam – Kocham Cię kochanie moje

Piosenka „Kocham Cię kochanie moje” to evergreen wśród polskich piosenek o miłości. Utwór wydany w 1983 roku jako siódmy singiel zespołu Maanam czterokrotnie trafił na pierwsze miejsce na liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem najpopularniejszych przebojów tego zespołu. Twórcą tekstu jest wokalistka Olga Jackowska znana pod pseudonimem artystycznym „Kora„. Autorem muzyki jest Marek Jackowski. Singiel znalazł się aż na trzynastu albumach zespołu Maanam. Swoją interpretację tej piosenki nagrał także polski wokalista Jacek Stachursky. To jeden z tych utworów, w których padają magiczne słowa „Kocham Cię”.

Dumka na dwa serca – Edyta Górniak i Mietek Szcześniak

„Dumka na dwa serca” to singiel z 1998 roku nagrany przez Edytę Górniak i Mietka Szcześniaka, na potrzeby filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Tekst wyszedł z pod pióra jednego z największych tekściarzy – Jacka Cygana, natomiast muzyka to dzieło kompozytora muzyki filmowej, Krzesimira Dębskiego. Brawurowe wykonanie tej pary wokalistów wzbudza naprawdę ogromne emocje. W 1999 roku utwór stał się wielkim przebojem, a w marcu 2006 roku wygrał plebiscyt zorganizowany przez TVP1 i radio RMF FM z okazji akcji „Serce masz tylko jedno” i uzyskał miano „Najpiękniejszej piosenki z sercem”. Rok później singiel został nagrodzony Złotą Kaczką dla „Najlepszej piosenki filmowej 50-lecia” w konkursie magazynu „Film”. Bohater piosenki pragnie powrócić do ukochanej. Droga powrotna jest bardzo trudna i niesie ze sobą sporo niebezpieczeństw. Mimo trudności losu, przeznaczeniem kochanków jest jednak być razem.

Oczarowanie – Zbigniew Wodecki

Piosenka „Oczarowanie” to polska wersja piosenki amerykańskiego pianisty i piosenkarza jazzowego Nat King Cole’a pod tytułem „Fascination”. Ballada trafiła do kanonu standardów jazzowych, a następnie do repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Artysta ma na swoim koncie romantyczne piosenki, które stały się hitami wszech czasów. Wśród nich znajduje się także wyjątkowe wykonanie jazzowej klasyki Nat King Cole’a. Piosenka „Oczarowanie” to utwór w umiarkowanym tempie i metrum 3/4, co oznacza, że doskonale nadaje się do walca angielskiego. Z tego powodu jest to jeden z najchętniej wykorzystywanych utworów na pierwszy taniec pary młodej.

Moje jedyne marzenie – Anna Jantar

Piosenka z czwartego albumu piosenkarki pod tytułem „Anna Jantar”, częściej szukana jest pod nazwą „Przetańczyć z Tobą chcę całą noc”. Utwór w rytmie walca wiedeńskiego (również w metrum 3/4, ale w szybszym tempie), idealnie sprawdzi się na pierwszy taniec dla pary młodej lub na otwarcie balu. Muzykę skomponował mąż piosenkarki Jarosław Kukulski, autorem tekstu jest Bogdan Olewiecz. Ballada została nagrana we wrześniu 1979 roku we współpracy z zespołem Perfect w Studiu Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Piosenka w listopadzie 1979 roku zdobyła pierwsze miejsce w Warszawie i Berlinie w plebiscycie Interstudio. Piosenkarka wystąpiła z tym utworem w Telewizyjnym Koncercie Życzeń. Anna Jantar śpiewała najpiękniejsze polskie piosenki o miłości.

Wielka Miłość – Seweryn Krajewski

To wielki hit z 1992 roku, który promował film „Uprowadzenie Agaty”. Ten film nazywany jest polską wersją Romea i Julii. Jego scenariusz zainspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. Zakochani pochodzą z dwóch innych światów: On uciekinier z więzienia, ona- córka wpływowego polityka. „Wielka Miłość” to piosenka skomponowana i zaśpiewana przez Seweryna Krajewskiego. Tekst wyszedł z pod pióra Bogdana Olewicza, który ma na swoim koncie liczne romantyczne piosenki. Jest to jedna z najbardziej wzruszających piosenek o miłości minionego stulecia.

Site Footer