Włocławek atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Włocławku?

Spis treści

Włocławek położony jest w województwie kujawsko-pomorskim. Dawniej był jego stolicą. Dzisiaj jest natomiast piękną miejscowością, do której corocznie przybywa wielu turystów, aby zwiedzać najpiękniejsze zabytki tego miejsca oraz wypoczywać, podziwiając piękne okoliczności przyrody. Dlaczego warto odwiedzić Włocławek? Atrakcje tego miasta z pewnością Was oczarują. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem.

Zapora wodna we Włocławku

Zwiedzanie Włocławka warto rozpocząć od bulwarów, ponieważ to właśnie blisko Wisły narodziła się osada, która zapoczątkowała historię tego miasta w IX w. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odbywały się tutaj rejsy z Warszawy do Gdańska. Obecnie jest to niemożliwe, ponieważ w latach 60. rozpoczęto budowę zapory, która została oddana do użytku w 1970 r. Dzięki niej powstało największe w naszym kraju sztuczne jezioro zaporowe, którego powierzchnia przekracza 70 km2. Bulwary znajdujące się wzdłuż jeziora są ulubionym miejscem mieszkańców i turystów, w którym można spacerować, relaksować się czy uprawiać sporty wodne.

Obok zapory można zauważyć wysoki krzyż papieski. Jest on pomnikiem, upamiętniającym miejsce śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Odwiedzając nadwiślańskie bulwary Piłsudskiego, warto przekroczyć most im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego i udać się na wzgórze szpetalskie. Rozpościera się z niego piękna panorama miasta. Znajduje się na nim również pomnik Poległych Obrońców Wisły.

Bazylika Katedralna

Bazylika Katedralna we Włocławku jest jedną z najstarszych Polsce. Rozpoczęcie jej budowy datuje się na 1340 r. Charakteryzuje się strzelistą bryłą, do budowli dołączona jest kaplica, która była wzorowana na Zygmuntowskiej. Największe wrażenie budzi jednak wnętrze świątyni, w którym znajduje się wiele pięknych polichromii, a także marmurowa tumba biskupa Piotra Bnina. Jest to prawdopodobnie najstarszy zabytek sztuki renesansu w Polsce. Warte zobaczenia są również trzy, jedne z najstarszych gotyckich witraży.

Jednym z największych skarbów katedry jest okazały srebrny Tron Eucharystyczny z 1744 r. Za jego wykonanie odpowiada toruński mistrz Jan Letyński. Co ciekawe, artysta zdecydował się na wykończenie ołtarza pelikanem, który w średniowieczu był symbolem Chrystusa.

Pałac Biskupi

Na mapie atrakcji Włocławka znajduje się również Pałac Biskupi. Jest to piękna, klasycystyczna budowla, ulokowana na miejscu dawnego zamku. Niestety nie zostały po nim żadne pozostałości, a jego dawną świetność można podziwiać jedynie na starych rycinach. Pałac jest siedzibą kurii diecezjalnej i miejscem zamieszkania biskupów włocławskich.

Kościół św. Witalisa

Świątynia św. Witalisa to najstarsza ceglana budowla we Włocławku. Została wybudowana w latach 1330–1411. Kiedyś we wnętrzu kościoła znajdowały się drewniane sklepienia, które w XV w. zostały zastąpione murowanymi. Obecnie obiekt ten odgrywa rolę zastępczą katedry. Pozostając w tematyce architektury sakralnej, warto zwrócić uwagę również na kościół św. Jana Chrzciciela, pochodzącego z XVI w. To późnogotycka budowla, w której wnętrzu mieści się okazały ołtarz.

Muzeum Historii Włocławka

Muzeum Historii Włocławka jest jednym z oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Powstało w 1972 r. i od tamtego czasu przedstawia eksponaty związane z historią miasta. Wśród stałych wystaw muzeum znajdują się bardzo ciekawe propozycje, takie jak: „Fajans włocławski” i „Galeria portretu polskiego”.

Park im. Henryka Sienkiewicza

Park im. Henryka Sienkiewicza to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Jest to idealne miejsce do wypoczynku, również tego aktywnego. Znajdują się tutaj ścieżki rowerowe i biegowe. Co więcej, w parku tym mieści się również niewielki wodospad. We Włocławku znajduje się również Park im. W. Łokietka, a obok niego zbudowany stosunkowo niedawno, unikalny Pałac Bursztynowy. Budynek ten powstał jako wyraz hołdu dla wszystkich matek. Działa w nim hotel, którego część dochodów przekazywana jest na działalność fundacji „Samotna Mama”.

Kulturalne atrakcje – Włocławek zaprasza na koncerty, spektakle i ciekawe wydarzenia

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Włocławka mogą liczyć na bogatą ofertę kulturalną tego miasta. Znajduje się tutaj m.in. Teatr Impresyjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego, którego działalność impresyjna polega na prezentowaniu spektakli, wystawianych przez różne zespoły teatralne z całej Polski i zagranicy. Oprócz przedstawień, organizowane są w nim również inne wydarzenia kulturalne, a także warsztaty dla dzieci.

Centrum Kultury „Browar B.”

Centrum Kultury „Browar B.” składające się z filii: Zazamcze, Stara Remiza i Łęg, powstało w obiektach dawnego Browaru Bojańczyków. Jest to miejsce, które tętni życiem kulturalnym. Odbywają się w nim koncerty, prelekcje, spotkania autorskie, spektakle teatralne czy wystawy. Na terenie Browaru działa modny klub muzyczny oraz znakomita restauracja. Ponadto w CKBB można uczestniczyć w zajęciach tkackich, ceramicznych czy malarskich.

Kultura, sztuka i sport we Włocławku

We Włocławku działa również Hala Mistrzów. Jest to hala widowiskowo-sportowa, w której odbywają się nie tylko zawody sportowe, lecz także imprezy masowe, w tym: koncerty czy występy popularnych stand-uperów oraz grup kabaretowych.

Miłośnicy sztuki powinni natomiast udać się do Galerii Sztuki Współczesnej, w której wystawiane są prace polskich i zagranicznych artystów. W obiekcie tym organizowane są również warsztaty twórcze, konkursy, a do tego działa tutaj pracownia plastyczna, w ramach której można wziąć udział w zajęciach z rysunku i malarstwa.

Włocławek to piękne, malowniczo położone miasto, którego zabytki i atrakcje robią wrażenie. Jest to ponadto miejscowość, w której pasjonaci wydarzeń kulturalnych mogą liczyć na szeroką ofertę koncertów, spektakli i nie tylko. Jeśli chcecie kupić wejściówki na najciekawsze wydarzenia we Włocławku, skorzystajcie z naszego serwisu. Biletyna.pl to portal, w którym można znaleźć listę aktualizowanych na bieżąco wydarzeń kulturalnych w mieście.

Site Footer