Racibórz atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Raciborzu?

Spis treści

Racibórz jest pięknym, historycznym miastem położonym w województwie śląskim. Rezydowali w nim niegdyś książęta opolsko-raciborscy wraz z rodzinami. Leży nad rzeką Odrą, niedaleko Wodzisławia Śląskiego i Rybnika. To przyjazne turystom miasto, które ma do zaoferowania atrakcje zarówno dla miłośników zabytków, architektury sakralnej, jak i przyrody. Zobaczcie, jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne Raciborza.

Zamek Piastowski

Zwiedzanie tego miasta warto rozpocząć od jednej z największych atrakcji, jaką jest bez wątpienia Zamek Piastowski. Pierwsze wzmianki o grodzie Gołężyców pochodzą z 845 roku. Jak wynika z zapisków Galla Anonima, w 1108 roku Bolesław Krzywousty przejął warownię, a w XIII wieku została ona zastąpiona przez murowaną budowlę księcia Przemysława. Zamek zachwyca swoim wyglądem, który łączy wiele stylów architektonicznych. Obecnie mieści się w nim Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej. Warto odwiedzić również miejsce, jakim jest kaplica zamkowa z końca XIII wieku. Jest ona nazywana perłą gotyku śląskiego i śląską Saint-Chapelle.

Przy Zamku znajduje się Park Zamkowy ulokowany przy prawym brzegu Odry. Znajduje się w nim plac zabaw, plaża miejska i malownicza roślinność, która zachęca do spacerów. W niedalekiej odległości od Parku Zamkowego mieszczą się ponadto Bulwary nad Odrą. To świetne miejsce na spacer czy wycieczkę rowerową.

Rynek

W Raciborzu Rynek stanowi centrum miasta – jest jego najważniejszym punktem. Na środku placu stał niegdyś ratusz, obok niego dom kupców, a całość zamykały sukiennice. Niestety obiekty te spłonęły w 1945 roku. Obecnie w centralnej części Rynku ulokowana jest kolumna Maryjna z XVIII wieku w stylu późnobarokowym.

W jednej części Rynku mieści się Kościół Rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Jakuba. To podominikańska świątynia, której początki sięgają XIII w. Charakteryzuje się fasadą z czerwonej cegły i ciekawą wieżyczką. Jego wnętrze utrzymane jest w jasnych kolorach, nietypowych dla stylu gotyckiego. Z drugiej strony placu znajduje się natomiast Kościół Wniebowzięcia NMP (przy ulicy Adama Mickiewicza) – jeden z najstarszych na Górnym Śląsku. Świątynia powstała za czasów księcia Mieszka I Plątonogiego w 1205 roku.

Arboretum Bramy Morawskiej

Arboretum Bramy Morawskiej to malowniczy kompleks leśny, mieszczący się na terenie parku krajobrazowego. Jest to duży ogród botaniczny, zajmujący 164 ha. W Arboretum Bramy Morawskiej znajdują się źródełka, stawy, jaworowe i dębowe lasy. Obiekt obejmuje ponadto mini zoo, kąpielisko, kemping i Zaczarowany Ogród z platformą widokową. Powstaje tutaj również rekonstrukcja średniowiecznego grodu. To idealne miejsce na relaksacyjną wycieczkę dla turystów i mieszkańców w upalne dni i nie tylko.

Miłośnicy zielonych terenów mogą również odwiedzić park im. Miasta Roth. To historyczne miejsce ze starodrzewem i stawem. Mieści się tutaj również muszla koncertowa, w której odbywają się letnie koncerty.

Muzeum w Raciborzu

W dawnym kościele klasztornym dominikanek pod wezwaniem Świętego Ducha znajduje się obecnie Muzeum. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, ponieważ można zobaczyć w nim ok. 30 tysięcy eksponatów: historycznych, archeologicznych, a także mnóstwo dzieł sztuki. Najciekawszym obiektem jest z pewnością jedyna w całej Polsce, prawdziwa egipska mumia.

Co jeszcze warto zobaczyć w Raciborzu?

W Raciborzu znajdują się liczne atrakcje. Przemierzając ulice miasta, warto zobaczyć m.in. Pomnik Matki Polki z 1973 roku. Przy ulicy Basztowej mieści się natomiast Baszta Więzienna, która widnieje również w logo miasta. To renesansowy obiekt z 1674 roku, który zdobią 4 wieżyczki. Obok niego ulokowane są fragmenty murów obronnych. Pierwsze fortyfikacje wzniesiono w XIII wieku, były wzmocnione 9 basztami, z czego do dzisiaj zachowała się jedna. Atrakcją turystyczną jest również lokomotywa Halinka i semafor, znajdujące się przy dworcu kolejowym.

W okolicy Raciborza można również zobaczyć wiele ciekawych miejsc. W województwie śląskim nie można narzekać na nudę. Polecane atrakcje turystyczne to m.in. Wieża widokowa w Pogrzebieniu, Rezerwat Przyrody Łężczok, Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich czy Kolejka Wąskotorowa Rudy.

Racibórz – atrakcje kulturalne

W Raciborzu działają domy kultury, kina, biblioteki oraz muzeum. W każdej z tych placówek na pewno znajdziecie coś dla siebie. W mieście ciągle dzieje się coś ciekawego. Pod względem kulturalnym Racibórz może pozytywnie Was zaskoczyć. Gdzie jednak udać się w poszukiwaniu kulturalnych wrażeń?

Jednym z interesujących miejsc o bogatej ofercie kulturalnej jest Raciborskie Centrum Kultury: RCK. To główna instytucja kulturalna w Raciborzu, w której odbywają się spektakle teatralne, pokazy filmowe, a także wiele innych ciekawych wydarzeń dedykowanych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W ramach działalności RCK realizowane są ponadto projekty, które aktywizują mieszkańców miasta, takie jak „Kultura On/Off”, „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Kamienie graniczne Brzezia” czy „Czarno na białym w literaturze i obrazach”.

Kolejne miejsce warte odwiedzenia to Browar Zamkowy Racibórz. Pierwsze zapiski o działalności tego miejsca pochodzą z 1567 roku. Ulokowany był przy murach Zamku, a plantacja chmielu znajdowała się nieopodal miast. W 1858 roku w browarze wybuchł pożar, na szczęście rodzina Ratibor postanowiła go odbudować. Zakład ten istnieje do dzisiaj. Niestety w 1997 browar został zalany w wyniku tzw. powodzi tysiąclecia. W 2005 roku udało się go wyremontować i przywrócić działalność. Dzięki temu w browarze warzy się teraz pyszny złoty trunek, a także organizowane są w nim różnorodne wydarzenia kulturalne.

Jesteście mieszkańcami Raciborza lub zamierzacie odwiedzić to miasto? Zapoznajcie się z jego bogatą ofertą kulturalną. Bilety na najciekawsze wydarzenia w Raciborzu kupicie w naszym serwisie. Zapraszamy do zapisania się newslettera oraz pobrania aplikacji mobilnej, dzięki której zawsze będziecie na bieżąco z imprezami kulturalnymi.

Site Footer